آدمکشی
آلبوم تصاویر

آدمکشی؛ رسوم آدمخواری یا کانیبالیسم در تاریخ! + آلبوم تصاویر

آدم‌خواری یا کانیبالیسم، عادت یا رسم خوردن گوشت انسان توسط انسانی دیگر است. باستان‌شناسان نشانه‌هایی از این عادت یا رسم را در جامعه‌های ابتدایی یافته‌اند. در اعتقادات بسیاری از نواحی، آدمکشی امری رایج بوده و گاهی پا را از این‌هم فراتر گذاشته‌اند و انسان‌خواری کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
برده داری در اسلام
آلبوم تصاویر

برده داری در اسلام و در میان اعراب چگونه بود؟ + تصاویر

برده داری در تاریخ اسلام پذیرفته و از طرفی قوانین خاص خود را داشته‌است. هر چند که اعراب دعویِ انسان‌دوستی می‌کردند، اما در دوران قدرت و کشورگشایی‌ها، نظام وحشیانه‌ی بردگی را تحریم نکردند؛ پس از این‌هم بود که بازار بردگان در ممالک اسلامی رونق یافت و گسترده‌تر هم شد.

بیشتر بخوانید
جنگ تور
جهان باستان

جنگ تور؛ اگر مسلمانان تمام اروپا را فتح می‌کردند چه می‌شد؟

جنگ تور در سال ۷۳۲م رخ داد که نتیجه‌‌اش شکست مسلمانان در اروپا مقابل شارل مارتل ملقب به شارل چکش بود. مسلمانان درصدد گسترش قلمرو خود بودند که به سد محکم فرانک‌ها برخوردند و مسیر خود را برای همیشه تغییر دادند، اما یک سؤال: اگر مسلمانان در این جنگ پیروز می‌شدند، واقعاً چه می‌شد؟

بیشتر بخوانید
حمورابی
جهان باستان

حمورابی؛ مجازات‌های پدر قانون‌گذاری چه بود؟ + تصاویر

حمورابی پس از کناره‌گیری پدر خود، امپراتور بابل شد و مناطق بسیاری را هم تسخیر کرد، اما همان‌طور که می‌دانید، مهم‌ترین و معروف‌ترین یادگار وی، قانون حمورابی است که بر روی سنگ حک و در تاریخ ثبت شده‌است. قوانین مذکور از اصل قصاص شروع می‌شود تا به ستاندن مال و جان می‌رسد.

بیشتر بخوانید
هارون الرشید
جهان باستان

هارون الرشید؛ کشتار خلیفه‌ی هزار و یک‌شب همانند مادر!

هادی برادر هارون الرشید، بیست‌و‌دومین امیرالمؤمنین تاریخ اسلام بود و در جوانی درگذشت، اما هارون که پنجمین خلیفه‌ی عباسی است، ۲۱ سال خلافت کرد و پایانی عجیب داشت. در واقع گفته می‌شود که امور حکومت در دست مادرشان بوده و حتی پدرشان هم در مقابل وی بی‌اختیار بوده‌است!

بیشتر بخوانید
تیمور لنگ
ایران باستان

تیمور لنگ؛ امیر و بنیان‌گذار بی‌رحم دودمان گورکانی! + تصاویر

گفته می‌شود که تیمور لنگ در جوانی هیچ نقشی در تاریخ تحولات منطقه‌ی خود نداشت. نقطه‌ی آغاز ورود او به صحنه‌ی سیاست، مصادف با سفرش به ماوراءالنهر و درآمیختن با مردم محلیِ آن‌جا بود. بسیاری از تاریخ‌نگاران بر این باورند که او برای ساخت رؤیاییِ سمرقند به جنگ و غارت می‌پرداخت.

بیشتر بخوانید
قرون وسطی
جهان باستان

قرون وسطی؛ کلیسا و آلت‌هایی که گندم و جُو می‌خوردند!

قرون وسطی بخشی عجیب از تاریخ است؛ جذاب و خواندنی برای نسل فعلیِ بشر، اما تلخ و دردناک برای انسان‌های بسیاری که طعم واقعیِ آن روزهای کلیسا را چشیده‌اند. این پُست نیز روایت افرادی‌ست که یا به دلیل روشنگری و یا به واسطه‌ی سبک و شرایط زندگی‌شان محکوم به مرگ و مجازات می‌شدند.

بیشتر بخوانید
تفتیش عقاید
آلبوم تصاویر

دستگاه «تفتیش عقاید» در اسپانیا برای همیشه تعطیل شد! + تصاویر

تاریخ دستگاه «تفتیش عقاید» همان‌قدر که سرشار از خشم و درد است، می‌تواند سرشار از امید هم باشد؛ چرا که «تفتیش عقاید» نمونه‌ی تاریخیِ دیگری‌ست از کسانی که می‌کوشند تا برای تحمیل عقاید خود بر دیگران به زور و وحشیگری متوسل شوند، و شاید نمونه‌ی آشکار دیگری باشد از سرشت انسان‌ها.

بیشتر بخوانید
یان هوس
آلبوم تصاویر

«یان هوس»؛ روشنگری که در آتش جهل و ارتجاع مسیحیت سوخت! + تصاویر

امروز در تقویم تاریخ سالروز اعدام «یان هوس» است، کسی که می‌گفت: «به دنبال حقیقت باشید، به حقیقت گوش دهید، حقیقت را بیاموزید، از حقیقت تا سرحد مرگ دفاع کنید؛ زیرا حقیقت شما را نجات خواهد داد.» و بر همین اساس تا لحظه‌ای که جسمش در میان آتشِ «جهل مقدس» ‎سوخت، از حقیقت دفاع کرد!

بیشتر بخوانید
نوستراداموس
آلبوم تصاویر

نوستراداموس؛ آیا پیش‌گویی‌های او صحت داشته‌است؟! + تصاویر

نوستراداموس با نام واقعیِ میشِل دو نُسْتْرِدام، ستاره‌شناس و پیش‌گوی اهل فرانسه بود که بسیاری از حوادث و وقایع آینده پس از وقوع، پیش‌گویی‌شان به وی منسوب شده‌است. احتمالاً پیش‌گوییِ او در مورد پایان دنیا در سال ۲۰۱۲م را به یاد دارید، اما در این پست مطالب متفاوت‌تری را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید