تیمور لنگ
ایران باستان

تیمور لنگ؛ امیر و بنیان‌گذار بی‌رحم دودمان گورکانی! + تصاویر

گفته می‌شود که تیمور لنگ در جوانی هیچ نقشی در تاریخ تحولات منطقه‌ی خود نداشت. نقطه‌ی آغاز ورود او به صحنه‌ی سیاست، مصادف با سفرش به ماوراءالنهر و درآمیختن با مردم محلیِ آن‌جا بود. بسیاری از تاریخ‌نگاران بر این باورند که او برای ساخت رؤیاییِ سمرقند به جنگ و غارت می‌پرداخت.

بیشتر بخوانید
قرون وسطی
جهان باستان

قرون وسطی؛ کلیسا و آلت‌هایی که گندم و جُو می‌خوردند!

قرون وسطی بخشی عجیب از تاریخ است؛ جذاب و خواندنی برای نسل فعلیِ بشر، اما تلخ و دردناک برای انسان‌های بسیاری که طعم واقعیِ آن روزهای کلیسا را چشیده‌اند. این پُست نیز روایت افرادی‌ست که یا به دلیل روشنگری و یا به واسطه‌ی سبک و شرایط زندگی‌شان محکوم به مرگ و مجازات می‌شدند.

بیشتر بخوانید
تفتیش عقاید
آلبوم تصاویر

دستگاه «تفتیش عقاید» در اسپانیا برای همیشه تعطیل شد! + تصاویر

تاریخ دستگاه «تفتیش عقاید» همان‌قدر که سرشار از خشم و درد است، می‌تواند سرشار از امید هم باشد؛ چرا که «تفتیش عقاید» نمونه‌ی تاریخیِ دیگری‌ست از کسانی که می‌کوشند تا برای تحمیل عقاید خود بر دیگران به زور و وحشیگری متوسل شوند، و شاید نمونه‌ی آشکار دیگری باشد از سرشت انسان‌ها.

بیشتر بخوانید
یان هوس
آلبوم تصاویر

«یان هوس»؛ روشنگری که در آتش جهل و ارتجاع مسیحیت سوخت! + تصاویر

امروز در تقویم تاریخ سالروز اعدام «یان هوس» است، کسی که می‌گفت: «به دنبال حقیقت باشید، به حقیقت گوش دهید، حقیقت را بیاموزید، از حقیقت تا سرحد مرگ دفاع کنید؛ زیرا حقیقت شما را نجات خواهد داد.» و بر همین اساس تا لحظه‌ای که جسمش در میان آتشِ «جهل مقدس» ‎سوخت، از حقیقت دفاع کرد!

بیشتر بخوانید
نوستراداموس
آلبوم تصاویر

نوستراداموس؛ آیا پیش‌گویی‌های او صحت داشته‌است؟! + تصاویر

نوستراداموس با نام واقعیِ میشِل دو نُسْتْرِدام، ستاره‌شناس و پیش‌گوی اهل فرانسه بود که بسیاری از حوادث و وقایع آینده پس از وقوع، پیش‌گویی‌شان به وی منسوب شده‌است. احتمالاً پیش‌گوییِ او در مورد پایان دنیا در سال ۲۰۱۲م را به یاد دارید، اما در این پست مطالب متفاوت‌تری را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
پیتر پل روبنس
آلبوم تصاویر

پیتر پل روبنس؛ نقاش مشهور سبک باروک که سیاست‌مدار شد! + آثار و تصاویر

پیتر پل روبنس نقاش آلمانی، موضوع کارهایش بیشتر پرتره، منظره و صحنه‌های تاریخی/مذهبی را در برمی‌گیرد. کشتار بی‌گناهان، یکی از نقاشی‌های او که برگرفته از داستانی از انجیل متی است، در سال ۲۰۰۲م به مبلغ ۴۹٫۵ میلیون پوند به فروش رفت که بالاترین قیمت برای آثار استادان قدیم نقاشی است.

بیشتر بخوانید
جورجو وازاری
آلبوم تصاویر

جورجو وازاری؛ نقاش و مبتکر ایده‌ی نگارش تاریخ هنر در جهان! + آثار و تصاویر

جورجو وازاری متولد سال ۱۵۱۱م، نقاش، نویسنده، تاریخ‌نگار و معمار اهل ایتالیا بود که شهرت امروزه‌ی او به‌خاطر نوشتن زندگی‌نامه‌ی هنرمندان دوره‌ی رنسانس به‌نام «شرح زندگیِ بزرگ‌ترین نقاشان، مجسمه‌سازان و معماران» به زبان ایتالیایی‌ست که مبنای عقیدتیِ نگارش تاریخ هنر تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید
پتر کبیر
آلبوم تصاویر

«پتر کبیر»؛ تزاری که برای اصلاحات در روسیه به ریش و ریشه زد! + تصاویر

امروز در تقویم تاریخ قجرتایم زادروز یکی از مشهورترین تزارهای تاریخ روسیه است؛ پتر کبیر، تزاری که پیش از اکثر تزارهای دیگر روسیه، مدت‌ها مورد تحسین یا نفرت روس‌ها بوده‌است؛ چرا که اصلاحات خود را با خشونتی هولناک همراه کرد! در این پست ویژه از او و اقداماتش نوشته‌ایم.

بیشتر بخوانید
ولاسکوئز
آلبوم تصاویر

ولاسکوئز؛ بزرگ‌ترین متخصص پرتره و چهره‌نگاریِ تاریخ هنر اسپانیا! + آثار

دیه‌گو ولاسکوئز در سال ۱۵۹۹م در اسپانیا به دنیا آمد. او یکی از مهم‌ترین نقاشان عصر طلاییِ اسپانیا و یکی از نقاشان مکتبِ فردگرایی در دوره‌ی باروک است که موجب شد تا بعدها او را پیشگام امپرسیونیست‌های فرانسویِ قرن ۱۹م بنامند. شهرتش را عمدتاً در خلق پرتره و چهره‌نگاری‌هایش می‌دانند.

بیشتر بخوانید
آدام اسمیت
جهان باستان

کوتاه از «آدام اسمیت»؛ فیلسوفی که معتقد بود اقتصاد «علم» است!

آدام اسمیت، اقتصاددان و فیلسوف اسکاتلندی و نویسنده‌ی کتاب معروف ثروت ملل بود که این کتاب را پیشرو پیدایش علم نوین اقتصاد سیاسی می‌دانند. بر همین اساس، او پیشرفت هر ملت را، وجود آزادی و ابتکار شخصی در چهارچوب قوانین می‌دانست. همچنین لقب پدر علم اقتصاد مدرن را به وی داده‌اند.

بیشتر بخوانید