روز جهانی خر
ایران باستان

روز جهانی «خر»؛ خدمتی به قدمت ۵ هزار سال + چند دانستنی!

روز جهانی خر در واقع نشان احترام به تلاش موجودی‌ست که اگرچه به جبر و زور، اما از حدود ۷ هزارسال پیش سنگینیِ بار روی دوش انسان را کم کرده و البته نقشی اساسی در تاریخ بشر داشته‌است! این حیوان در طول تاریخ در چالش‌برانگیزترین مناطق و بدترین شرایط آب‌و‌هوایی کار کرده‌است.

بیشتر بخوانید
لئوناردو داوینچی
جهان باستان

کوتاه از «لئوناردو داوینچی» به مناسبت سالروز درگذشت او + تصاویر و آثار

لئوناردو داوینچی را به عنوان یک استاد نقاش می‌شناسیم اما او فقط یک استاد نقاش نبود و از وی با عنوان مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش معماری، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی نیز در تاریخ یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید
نبش قبر
جهان باستان

نبش قبر؛ مواردی از توهین به مُردگان در تاریخ!

توهین به جسد مخالفین سیاسی در تاریخ به دفعات اتفاق افتاده‌است. در این پست به چند مورد مشهور از این رفتار ناشایست در مورد نبش قبر در تاریخ اسلام و ایران می‌پردازیم، ولی ما به علت فضای محدود پست، فقط به ذکر چند مورد از کردار آخرین امیرالمؤمنین‌های دولت اموی بسنده می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
مرگ سیاه
آلبوم تصاویر

مرگ سیاه؛ گزارش هولناک وقایع‌نگاران از طاعون!

بیماریِ «طاعون خیارکی» معروف به مرگ سیاه که آشکارا در زاد و ولد بسیار و کثافات شایع در میان مردم چین که بر اثر جنگ به فقر کشیده شده و بر اثر قحطی ضعیف گشته‌بودند ریشه داشت و در سال ۱۳۳۴م دوباره در چین شایع شد و در سال ۱۳۴۶م، تاتارها آن را به اروپای شرقی منتقل کردند.

بیشتر بخوانید
گالیله
جهان باستان

مشکل کلیسا با گالیلئو گالیله چه بود و از کجا آغاز شد؟

به چه علت کلیسا گالیله را تکفیر کرد؟ باید نخست نگاهی به قرن ۱۷ انداخت. در این قرن روحانیان مسیحی در اروپا بسیار نیرومند بودند. طبقه روحانی نه تنها یکی از ثروتمندترین طبقات جامعه شمرده می‌شد بلکه دستگاه حکومت و سیاست را نیز اداره می‌کرد و همچنین «نگهبانان حقایق آسمانی» بودند و…

بیشتر بخوانید
یاعیل و سیسرا
جهان باستان

یاعیل همسر حابرقینی؛ وقتی میخ و چکُش هم کلام خدا شد!

این نگاره‌ای که می‌بینید در دل خود داستان عجیب و تامل‌برانگیزی دارد. نام این خانم میخ و چکش به‌دست یاعیل همسر حابرقینی است و در کتاب عهد عتیق یک نقش مهم تاثیرگذاری را ایفا میکند. نقشی که یهوه به او سپرد تا اخطاری باشد بر کسانی که به قدرت و اراده‌ی او شک می‌کنند!

بیشتر بخوانید
ختنه در ایران
ایران معاصر

ختنه در ایران؛ تاریخ و مراسم عمل زیباییِ پسران!

عمل ختنه از دیرباز نزد سیاهان و زنگی‌ها و نژادسام‌ها معمول بوده‌است. این عمل را چون نوعی عبادت و قربانی در برابر خدایان باروری می‌شمردند. آن‌ها نه‌تنها پوست پسرها را می‌بُریدند، بلکه درباره‌ی دختران نیز مشابه همین عمل را انجام می‌دادند. در این پست از ختنه در ایران می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
حرف مردم
جهان باستان

حرف مردم؛ تأمل‌برانگیز از قلم نویسنده‌ی فرانسوی!

به طوری که از مندرجات کتب اجتماعیِ قرون وسطی در اروپا استنباط می‌شود؛ اخلاق و حرف مردم آن نیز با روش ملل شرق نزدیک، فرق زیادی نداشته‌است. در فرانسه نیز عده‌ای از مردم به علت بیکاری و عدم توجه به مسئولیت فردی، عمر خود را به بطالت و پُرحرفی از این و آن می‌گذرانیده‌اند.

بیشتر بخوانید
سینوهه
جهان باستان

سینوهه؛ حماقت نوع بشر هرگز از بین نمی‌رود!

گاهی مطالعه‌ی فرازهایی از رمان‌های تاریخی و افسانه‌ها و حتی اسطوره‌های باستانی لذت‌بخش است. «سینوهه؛ پزشک مخصوص فرعون»، نام رمانی تاریخی‌ست به‌قلم «میکا والتاری»، نویسنده‌ی فنلاندی که در سال ۱۹۴۵م منتشر شده‌است. در این پست بخشی تأمل‌برانگیز از این رمان مشهور را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
کازاک‌های زاپوروژی
آلبوم تصاویر

از کازاک‌های زاپاروژی تا سربازان اوکراین؛ حرف نترسیدن از جنگ!

این روزها عکس جالبی از سربازان اوکراین در فضای مجازی دست به دست میشود که با خود پیام جالبی به همراه دارد! ماجرای این عکس به جنگ‌های امپراتوری عثمانی، روسیه و لهستان بر سر حاکمیت برمی‌گردد؛ روزگاری که یک قوم کوچک تصمیم جالبی گرفت و در تاریخ ماندگار شد! تصمیم به فراموش کردن ترس…

بیشتر بخوانید