نجات دهنده در گور خفته است

اپیزود سیزدهم؛ نجات دهنده، قسمت سوم

این مرد در هر فرصتی که به دست می‌آورد، به‌ قصد تقویت‌ِ روحیۀ شهادت‌‌طلبى‌ و سرسپردگى‌ِ بى‌‌چون‌ و چرای‌ِ پیروان‌ و تشجیع‌ِ آنان‌ به‌ جهاد‌، در سخنرانی‌های خود، چنان‌ لزوم‌ِ داشتن‌ِ ایمان‌ به‌ امام و اطاعت‌ِ محض‌ از دستورهای‌ او را عظیم‌ جلوه‌ مى‌داد که‌ هواخواهان‌ِ دلباخته‌ی او، حاضر بودند به‌ امر او، بى‌درنگ‌ به‌ روی‌ پدر، برادر و فرزند خود شمشیر بکشند…!

در ادامه بشنوید
نجات دهنده در گور خفته است

اپیزود دوازدهم؛ نجات دهنده، قسمت دوم

ماکیاولی؛ هرگاه برای نجات سیستم، تصمیم‌گیریِ قطعی لازم باشد، نباید بگذاریم ملاحظاتی در زمینۀ دادگری، انسان‌دوستی یا ستمکاری، یا حتی سرافرازی و سرافکندگی به‌میان آید…! در این اپیزود به ادامه‌ی ماجرای اپیزود یازدهم میپردازیم.نجات دهنده در گور خفته است یک سریال سه قسمتی است.

در ادامه بشنوید
نجات دهنده در گور خفته است

اپیزود یازدهم؛ نجات دهنده، قسمت اول

همیشه به ما گفتند «کسی که خواب است را می‌توان بیدار کرد، اما کسی که خود را به خواب زده است؟ هرگز…!» ولی ما میگوییم: «کسی که خود را به خواب زده است، خواه ناخواه با سیلیِ روشنگری، چشمانش را باز می‌کند!» پس «نجات‌دهنده در گور خفته است» سیلیِ دردناک تاریخ خواهد شد.

در ادامه بشنوید
اپیدمی 1904 در ایران کرونا

اپیزود دهم؛ اپیدمی ۱۹۰۴ در ایران

روزشمار این اپیزود؛ صادق قطب‌زاده، از مشاوران سیاسی سیدروح‌الله خمینی در پاریس که بیش از ۳۹ سال از اعدام او می گذرد.خدمات علمی پرفسور محمود حسابی به ایرانیان. و کوتاه از علی‌اکبر دهخدا و آثار او و اما در روایت اصلی از وقایع دردناک پیرامون اپیدمیِ ۱۹۰۴م در ایران میشنوید…

در ادامه بشنوید
به‌ توپ‌ بستن مجلس

اپیزود نهم؛ کودتای میدان توپخانه

روزشمار این اپیزود؛ نوشته‌های ژول‌ورن فرانسوی. برتولت برشت، چهرۀ برجستۀ ادبیات آلمان. اکتشافات چارلز رابرت داروین، بنیان‌گذار نظریۀ تکامل. جوزف پریستلی، کاشف اکسیژن. ادیسون و اختراعات بی‌شمار او. و کوتاه از ماجرای فوق‌العادۀ زندگی و مکتب باروخ اسپینوزا، فیلسوف هلندی.

در ادامه بشنوید
دین و دولت پادکست فارسی

اپیزود هشتم؛ روحانیت و دربار؛ جنگ داخلی

روزشمار این اپیزود؛ ماجرای یخبندان بی‌سابقۀ ایران در سال ۱۳۵۰ که در گینس ثبت شد. افکار و عملکردهای برتراند راسل و دمیتری مندلیف. لنگستون‌هیوز سیاهپوست. مری‌شلی و ماجرای رمان فرانکنشتاین. و کوتاه از سالروز براندازیِ دو سیستم دیکتاتوری مخوف در جهان، یکی با کودتا، و دیگری با انقلاب.

در ادامه بشنوید
میرزاحسین خان سپهسالار قجرتایم

اپیزود هفتم؛ صبر ایرانیان، قسمت دوم و پایانی

روزشمار این اپیزود؛ ماجرای قرارداد صلح بین ایران و روم. چگونگیِ سرنگونیِ امویان به‌دست عباسیان. اختراع اولین قرص شیمیایی و داروی آرام‌بخش. آنتوان دو سنت اگزوپری و کتاب شازده‌کوچولو. مهاتما گاندی و ترور و سرنوشت قاتل. احمد قوام‌السلطنه، مرموزترین سیاست‌مدار تاریخ ایران.

در ادامه بشنوید
قتل امیرکبیر در تاریخ

اپیزود ششم؛ واقعه‌ی قتل دردناک امیرکبیر

روزشمار این اپیزود؛ دادگاه تفتیش عقاید اسپانیا و تعطیلی آن! سرنوشت مارتین‌لوترکینگ مبارز ضد نژادپرستی آمریکایی. پاتریس‌لومومبا، مبارز آفریقایی! خدمات و عملکردهای فوق‌العادۀ بنجامین‌فرانکلین و جک‌لندن. کشف قلۀ اورست و فتح آن! خالد اسلامبولی و خیابان جنجالی تهران!

در ادامه بشنوید
بابک خرمدین

اپیزود پنجم؛ قیام‌های ملی، بابک خرم‌دین

روزشمار این اپیزود؛ ژاندارک، دوشیزۀ اورلئانز و گالیلۀ دانشمند که با کشفیات علمی و عملکرد خود، مورد خشم روحانیون مسیحی قرار گرفتند. ظل‌السلطان، پسر ناصرالدین‌شاه. زمان ورود اولین هواپیما به‌ایران. و کوتاه از جهان‌پهلوان تختی که چطو در جوانی جان خود را از دست داد.

در ادامه بشنوید
میرزا آقاخان کرمانی رادیو قجرتایم

اپیزود چهارم؛ خفقان علمی در دوران قاجار

روزشمار این اپیزود؛ اطلاعاتی از نخستین قانون اساسیِ مشروطه در ایران، تا تجاوز عثمانی و روس به ایران در جنگ‌جهانی اول. لویی‌پاستئور و خدماتش. آندرئاس وزالیوس و تکفیر و محکومیتِ مرگ او. حکومت خودکفای خمرهای سرخ. و کوتاه از منع بَرده‌داری در آمریکا و اختراع لامپ.

در ادامه بشنوید