محمد ظاهرشاه ملکه حمیرا
جهان

مستند کوتاه؛ محمد ظاهرشاه آخرین پادشاه و معمار افغانستان

محمدظاهرشاه در راستای مدرن سازی افغانستان دست به اجرای سیاست‌های اصلاحی در حوزه‌های مختلف زد؛ سیاست‌های ظاهرشاه چون تأسیس سیستم قانونگذاری جدید، ترویج نظام آموزش و پرورش مدرن، تأسیس دانشگاه‌ و … مورادی بود که باعث شد بسیاری ظاهر را معمار افغانستان جدید لقب دهند.

بیشتر بخوانید
تجاوز به زنان در جنگ
جهان

مستند کوتاه؛ زنانی که متهم به همکاری افقی شدند!

بهترین خبر برای یک مردم اسیر چیست؟ حتما با من همنظر هستید که خبر آزادی! اما در جنگ جهانی دوم، خبر خوش آزادی برای نزدیک به ۳۰ هزار زن فرانسوی تبدیل به کابوس شد؛ چراکه پس از آزادی فرانسه، سیل مجازات های بدون حساب و کتاب و البته بدون برگزاری هیچ دادگاه عادلانه شروع شد.

بیشتر بخوانید
سینوهه پزشک مخصوص فرعون
جهان

سینوهه پزشک فرعون؛ حماقت نوع بشر هیچوقت از بین نمیرود!

گاهی مطالعه فرازهایی از رمان های تاریخی،افسانه‌های و حتی اسطوره‌های باستانی لذت‌بخش است. «سینوهه پزشک مخصوص فرعون» نام رمان تاریخیست که به قلم میکا والتاری نویسنده فنلاندی در سال ۱۹۴۵ میلادی منتشر شده است و در این روایت تصویری بخشی تامل‌برانگیز از این رمان مشهور را میشونید.

بیشتر بخوانید
مستند جنگ زمستان
جهان

مستند کوتاه جنگ زمستان؛ برف، تجاوز، روسیه + چوب اسکی، مقاومت، کوکتل مولوتف!

حالا شما تصور کنید یک سرباز با لباس قهوه‌ای و بدون استتار وسط برف سفید راه میرفت و چند تا مرد فنلاندی که ده سال گذشته رو با تمرین تیراندازی در همچین شرایطی گذرونده بودند، در چند صد متری کمین کردند. خب مشخص است که‌ آن سرباز بیچاره از یک خرگوش هم بی‌دفاع‌تر بود و به‌راحتی و شکار میشد!

بیشتر بخوانید