زکریای رازی
ایران باستان

زکریای رازی؛ کاشف الکل ایستاده بر قله‌ی انسان‌گرایی! + تصاویر

زکریای رازی متولد سال ۲۴۳خ در شهر ری، در جوانی عود می‌نواخت و گاهی شعر می‌سرود. بعدها نیز به زرگری و کیمیاگری روی می‌آورد. جرج سارتن ملقب به پدر تاریخ علم، او را بزرگ‌ترین دانشمند ایرانی و جهان اسلام در زمان قرون وسطی می‌داند، اما باورهای مذهبیِ او بسیار متفاوت بوده‌است.

بیشتر بخوانید
زبان فارسی
ایران باستان

زبان فارسی؛ آیا خط و زبان ما از لغات عربی ساخته شده‌است؟!

زبان فارسی، زبان رسمی و رایج در چند کشور مختلف است که پیشینه‌ی تاریخی دارد و این موضوع بر باستان‌شناسان نیز پوشیده نیست، اما تغییرات در زبان ما پس از حمله‌ی اعراب به ایران، باعث شده تا بگویند زبان فارسی، از لغات عربی ساخته شده‌است که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید
ایلخانان
ایران باستان

ایلخانان؛ سلسله‌ای پادشاهی در ایران به رنگ خون!

ایلخانان یا ایلخانیان سلسله‌ای مغول در ایران بودند و پایتخت‌شان نیز به ترتیب در تبریز، سلطانیه (در زنجان) و مراغه بود که در سال ۱۲۵۶م بنیان‌گذاری شد و تا سال ۱۳۵۶م به مدت صد سال حکومت کردند؛ در این‌زمان هشت پادشاه از این سلسله سلطنت نمودند که خشونت، یکی از ارکان آنان بود.

بیشتر بخوانید
شکنجه در تاریخ
ایران باستان

شکنجه در تاریخ؛ مجازات‌های هولناک در زمان پادشاهان صفوی!

صفویان دودمانی شیعه بودند که در سال‌های ۸۸۰ تا ۱۱۰۱خ (۱۵۰۱ تا ۱۷۲۲م) حدوداً به مدت ۲۲۱ سال بر ایران فرمانروایی کردند. در این پُست چند نمونه شکنجه در تاریخ ایران و مجازات‌های جدید در زمان پادشاهان صفوی از جمله شاه عباس اول، شاه عباس دوم، شاه صفی و شاه سلیمان را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
شاه اسماعیل
ایران باستان

شاه اسماعیل؛ زندگان را در گور کرد و مُردگان را از گور بیرون کشید!

شاه اسماعیل صفوی بنیان‌گذار سلسله‌ی صفویه در ایران است که پس از گذشت نُه قرن از سقوط شاهنشاهیِ ساسانی، یک فرمانرواییِ یک‌پارچه‌ی ایرانی بر کشور مسلط شد، اما در این پُست به آغاز قیام وی تا نگرشی به شروع و شیوع خرافات خواهیم پرداخت که شاید مقداری از این وقایع بی‌خبر باشید.

بیشتر بخوانید
ابوریحان بیرونی
ایران باستان

ابوریحان بیرونی؛ کسب علم با آزاداندیشی و بدون تعصب! + تصاویر

ابوریحان بیرونی در شهر کاث به دنیا آمد و حدوداً در ۷۵ سالگی در غزنه درگذشت. او پس از کسب علم و دانش، در دربار چند پادشاه غزنوی و مأمونی خدمت کرد و البته حضور او در کنار سلطان محمود با حواشیِ بسیاری همراه بوده‌است. با همه‌چیزدان و آزاداندیش تاریخ ایران بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید
تیمور لنگ
ایران باستان

تیمور لنگ؛ امیر و بنیان‌گذار بی‌رحم دودمان گورکانی! + تصاویر

گفته می‌شود که تیمور لنگ در جوانی هیچ نقشی در تاریخ تحولات منطقه‌ی خود نداشت. نقطه‌ی آغاز ورود او به صحنه‌ی سیاست، مصادف با سفرش به ماوراءالنهر و درآمیختن با مردم محلیِ آن‌جا بود. بسیاری از تاریخ‌نگاران بر این باورند که او برای ساخت رؤیاییِ سمرقند به جنگ و غارت می‌پرداخت.

بیشتر بخوانید
بابک خرمدین
ایران باستان

بابک خرمدین؛ رهبر مبارزان ایرانی چگونه درگذشت؟ + تصاویر

بابک خرمدین رهبر مبارزان ایرانی بود که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند. می‌گویند قطرات خون بر سینه‌اش دیده و طالعش از پیش مشخص شد، اما روایت جنگ‌های او برای ایران و طعم خیانت‌هایی که از نزدیکان چشید، به نسبت تلخ‌تر از مرگ فجیع وی بوده‌است. به‌راستی حقیقت چیست؟

بیشتر بخوانید
نیکلاس سانسون
ایران باستان

نیکلاس سانسون؛ روایتی عجیب از «شجاعت» و «خیانت» در تاریخ ایران!

«نیکلاس سانسون» که در منابع فارسی بیشتر مبلغ مذهبیِ ساده معرفی شده، در واقع یکی از برترین جغرافی‌دانان تاریخ کشور فرانسه بود که در چنین روزی درگذشت. او در زمان شاه سلیمان صفوی به ایران آمد و زمانی که به دستور پادشاه ایران نامه‌ای به فرانسه برد؛ به او دستور دادند که سفرنامه‌‌اش را بنویسد.

بیشتر بخوانید
خواجه نصیرالدین طوسی
ایران باستان

با استاد البشر «خواجه نصیرالدین طوسی» بیشتر آشنا شوید! + تصاویر

امروز در تاریخ سالروز درگذشت خواجه نصیرالدین طوسی شاعر، فیلسوف، اندیشمند، ریاضی‌دان و منجم ایرانیِ سده‌ی هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» و به القابی «محقق طوسی»، «استاد البشر» شهرت دارد. وی یکی از گسترش‌دهندگان علم مثلثات است، به‌طوری که در قرن ۱۶م کتاب‌های او به زبان فرانسه ترجمه شد.

بیشتر بخوانید