آرامگاه فردوسی
آلبوم تصاویر

هوشنگ سیحون؛ از آرامگاه فردوسی و بوعلی سینا تا خیام و نادرشاه! + تصاویر

هوشنگ سیحون، معمار، طراح، نقاش و تندیس‌ساز سرشناس و نامدار اهل ایران و استاد معماری و رئیس پیشین پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. وی طراح بنای یادبود آرامگاه فردوسی و بوعلی‌سینا و خیام و نادرشاه و کمال‌الملک بوده‌است. همچنین از او به‌عنوان «مرد بناهای ماندگار» یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید
اختراعات تاریخ
آلبوم تصاویر

آلبوم تصاویر؛ عجیب از اختراعات تاریخ در جهان معاصر! بخش سوم

در طول تاریخ اختراعات مختلفی وجود داشته که بعضی از آن‌ها به شدت کاربردی بوده‌اند، اما اختراعاتی هم داریم که جزء اختراعات احمقانه محسوب می‌شوند؛ یعنی وجود آن‌ها هیچ تأثیری در راحت‌کردن زندگیِ افراد ندارند. در این قسمت قصد داریم که عجیب‌ترین اختراعات تاریخ را به شما معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید
«آگوست لندمسر»
آلبوم تصاویر

کوتاه از «آگوست لندمسر»؛ مردی شجاع که با ظلم همراه نشد! + تصاویر

روشن است؛ بیشتر عکس‌های تاریخی مشهور، به خودی خود جذاب و دیدنی هستند که کوتاه‌زمانی بعد از ثبت، مشهور می‌شوند؛ اما عکسی که در این پست از آن می‌خوانید، سال‌های سال طول کشید تا مشهور شود. داستان این پست داستان مردی است که به همراهی با ظلم نه گفت!

بیشتر بخوانید
آزادسازی خرمشهر
آلبوم تصاویر

سالروز آزادسازی خرمشهر؛ آلبوم تصاویر به بهانه‌ی روز شهامت و ایثار!

اگرچه خرمشهر در سال ۱۳۵۹ سقوط کرد، اما مقاومت مردم و رزمندگان تا ۲۰ ماه بعد ادامه یافت. پس از انجام چند عملیات مقدماتی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۱، عملیات‌های دیگری هم آغاز شد، ولی اهمیت اهداف موجب شد تا رزمندگان در اوج اقتدار، خرمشهر را آزاد کنند. سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد.

بیشتر بخوانید
برادران رایت
آلبوم تصاویر

بشر در آرزوی پرواز؛ از جوهری تا برادران رایت! + آلبوم تصاویر و فیلم

برادران رایت، ویلبر و ارویل در یک خانواده‌ی ۹ نفره به‌ دنیا آمدند. ویلبر در سال ۱۸۶۷م و ارویل در سال ۱۸۷۱م متولد شدند. آن دو رابطه‌ی جدایی‌ناپذیری داشتند؛ زیرا مکمل یکدیگر بودند، اما مرگ ویلبر در سال ۱۹۱۲م، این دو برادر را از یکدیگر جدا کرد. در این پست روایتی مصور از پرواز را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
مری کسات
آلبوم تصاویر

مری کسات؛ نقاشی تنها که از مادران و فرزندان می‌کشید! + آثار

مری کسات، نقاش آمریکاییِ قرن ۱۹م و سبک نقاشیِ وی امپرسیونیسم بود و بیشتر دوران بزرگسالی‌اش را در فرانسه گذراند؛ جایی که با ادگار دگا ملاقات کرد و با وی پیوند دوستی بست و همچنین جایی که بعدها آثارش را در میان امپرسیونیست‌ها به نمایش گذاشت. امیدوارم روایت این هنرمند را بخوانید.

بیشتر بخوانید
آنری روسو
آلبوم تصاویر

«آنری روسو»؛ نقاش مشهوری که هیچ‌وقت آموزش رسمی ندید! + آثار

آنری روسو نقاش پسادریافت‌گر خودآموخته‌ی اهل فرانسه بود. او مأمور گمرک بود و توضیحی طنزآمیز از شغلش به‌عنوان جمع‌کننده‌ی عوارض و مالیات داده‌است. وی نقاشی را به‌طور جدی در اوایل دهه‌ی ۴۰ زندگی‌اش آغاز کرد. در سن ۴۹ سالگی از شغل خود بازنشسته شد و تمام‌وقت در هنر خود فعالیت نمود.

بیشتر بخوانید
آلبرشت دورر
آلبوم تصاویر

زادروز هنرمند مشهور «آلبرشت دورر» و حکایتی شیرین از فداکاری‌! + آثار

آلبرشت دورر، نقاش، حکاک و ریاضی‌دان آلمانی دوره‌ی نوزائی‌ست که بزرگ‌ترین گراورساز عصر خویش بود و با حکاکی روی چوب و فلزات، آثار بی‌همتایی آفرید که در سراسر مغرب‌زمین دست‌به‌دست چرخید و نفوذ دامنه‌دار خود بر روی هنر سدهه‌ی ۱۶م در اروپا را تثبیت کرد. امیدواریم این پست را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید
اختراعات جهان
آلبوم تصاویر

آلبوم تصاویر؛ عجیب از اختراعات جهان و تاریخ بشر! بخش دوم

اختراعات جهان بسیار و متفاوت بوده‌اند که گاهاً زندگیِ بشریت را نجات داده، یا آن را به خطر انداخته‌اند؛ اختراعاتی که گاه عجیب بودند و اکنون ما در حال استفاده از نوع دیگری از آن‌ها هستیم، اما اگر به همان شکل ابتداییِ خود باقی می‌ماندند، جز یک محصول بی‌مصرف، ارزش دیگری نداشتند.

بیشتر بخوانید
پرویز کلانتری
آلبوم تصاویر

کوتاه از پرویز کلانتری؛ خالق آثار نوستالژیک کتاب‌های درسی!

پرویز کلانتری نقاش، طراح، نویسنده و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی و از نقاشان مطرح نوگرای ایران بود. بسیاری از نقاشی‌ها، به‌ویژه در کتاب‌های نظام قدیم آموزش‌و‌پرورش، همچون «روباه و خروس»، «چوپان دروغ‌گو»، «حسنک کجایی؟»، «مرغابی‌ها و لاک‌پشت» و «روباه و زاغ» از آثار او بودند.

بیشتر بخوانید