اعتمادالسلطنه
ایران معاصر

«اعتمادالسلطنه»؛ پسر قاتل «امیرکبیر» که بود و چه کرد! + تصاویر

محمدحسن‌خان مقدم مراغه‌ای ملقب به اعتمادالسلطنه در سال ۱۲۲۲ به دنیا آمد. در نُه‌سالگی وارد مدرسه‌ی دارالفنون شد و ۱۲ سال در آن به تحصیل پرداخت و زبان فرانسوی را نیز فرا گرفت. وی ناصرالدین‌شاه را در سه سفر به فرنگ همراهی کرد و یکی از نتایج آن، نگارش روزنامه‌ی خاطراتش بود.

بیشتر بخوانید
سدیدالسلطنه
ایران معاصر

«سدیدالسلطنه»؛ آشنایی با پدر خلیج فارس شناسی در ایران! + تصاویر

محمدعلی‌خان مینابی، ملقب به سدیدالسلطنه، مورخ ایرانی در سال ۱۲۵۳خ در بغداد به دنیا آمد و به مقتضای توطن درازمدتی که در بندرعباس و میناب داشته و به مناسبت آن‌که مادرش دختر شیخ محمد مینابی بوده، به بندرعباسی مشهور گشت. در این پُست با پدر خلیج‌فارس‌شناسی در ایران آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید
پنی سیلین
جهان معاصر

«پنی سیلین»؛ کاشف و نجات‌دهنده‌ای به‌نام «الکساندر فلمینگ»! + تصاویر

در روز ۱۵ سپتامبر «پنی‌سیلین» توسط الکساندر فلمینگ کشف شد و البته هیچ‌گاه ادعایی در این مورد نداشت. پس از انتشار حاصل کار وی، توجه چندانی جلب نشد و البته که نتوانست راهی نیز برای تصفیه و پالایش «پنی سیلین» به دست آورد، اما با تلاش دو محقق انگلیسی زحمات او نیز نتیجه داد.

بیشتر بخوانید
بشار اسد
آلبوم تصاویر

زادروز «بشار اسد»؛ حاکم بمب‌های بشکه‌ای و برنده‌ی انتخابات یک‌نفره! + تصاویر

بشار اسد متولد سال ۱۹۶۵م، نوزدهمین رئیس‌جمهور سوریه می‌باشد و همواره این مقام را مدیون انتخاباتی بوده که از تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۰۰م به بعد در آن، نامزدی جز خودش برای رقابت نداشته‌است! سازمان‌ملل او را به‌خاطر اقداماتش در جنگ داخلیِ سوریه به‌عنوان یک جنایتکار جنگی می‌شناسد.

بیشتر بخوانید
الیزابت دوم
آلبوم تصاویر

کوتاه از ملکه «الیزابت دوم» و سفر او به ایران + فیلم و آلبوم تصاویر

الیزابت دوم در سال ۱۹۲۶م به دنیا آمد و در ۲۶ سالگی ملکه‌ی بریتانیا و ۱۴ قلمروِ مشترک‌المنافع شد. وی در دوره‌ای به این جایگاه رسید که بریتانیا هنوز بسیاری از مستعمره‌های خود را در اختیار داشت. او همچنین شاهد تغییرات سیاسی و دگرگونی‌های اجتماعی در بریتانیا و دنیای خارج هم بود.

بیشتر بخوانید
بدیع الزمان فروزانفر
ایران معاصر

بدیع الزمان فروزانفر؛ آشنایی با مردی مؤثر بر تاریخ ادبیات ایران! + تصاویر

بدیع الزمان فروزانفر در سال ۱۲۷۶ در روستای زیرک (خراسان) به دنیا آمد. او پس فراگیریِ تحصیلات ابتدایی نزد پدر و برادر، در نوجوانی به جمع شاعران و سخن‌شناسان خراسان پیوست و استعداد بسیار خود را نمایان ساخت. وی پس از ادامه‌ی تحصیل و رفتن به تهران، نخستین اثر خود را چاپ نمود.

بیشتر بخوانید
کشتار مونیخ
آلبوم تصاویر

کشتار مونیخ؛ عملیات گروهک تروریستی فلسطینی در المپیک آلمان! + آلبوم تصاویر

تقریباً ۲۷ سال از پایان جنگ جهانی دوم می‌گذرد. آلمان میزبان المپیک ۱۹۷۲م است و می‌خواهد با توجه به فرصت ویژه‌ای که نصیبش شده، با نگاهی صلح‌آمیز، بزرگ‌ترین رویداد ورزشیِ جهان را برگزار کند، اما خصومت گروه فلسطینیِ سپتامبر سیاه، حادثه‌ای تلخ رقم می‌زند به‌نام کشتار مونیخ!

بیشتر بخوانید
آلبرت شوایتزر
جهان معاصر

«آلبرت شوایتزر»؛ پزشکی که ۴۰ سال در آفریقا خدمت و طبابت کرد! + تصاویر

آلبرت شوایتزر در سال ۱۸۷۵م، در منطقه‌ای به دنیا آمد که بارها تملک آن بین فرانسه و آلمان در چرخش بود. دوره‌ی دبیرستان را پیش عموی خود گذراند و زن‌عمویش نیز مشوق وی در جهت نواختن پیانو شد. شوایتزر همچنین بابت خدمات بشردوستانه‌ی خود، برنده‌ی دو جایزه‌ی گوته و صلح نوبل هم شد.

بیشتر بخوانید
ابوریحان بیرونی
ایران باستان

ابوریحان بیرونی؛ کسب علم با آزاداندیشی و بدون تعصب! + تصاویر

ابوریحان بیرونی در شهر کاث به دنیا آمد و حدوداً در ۷۵ سالگی در غزنه درگذشت. او پس از کسب علم و دانش، در دربار چند پادشاه غزنوی و مأمونی خدمت کرد و البته حضور او در کنار سلطان محمود با حواشیِ بسیاری همراه بوده‌است. با همه‌چیزدان و آزاداندیش تاریخ ایران بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید
جمعه سیاه
آلبوم تصاویر

جمعه سیاه؛ در ۱۷ شهریورماه ۱۳۵۷ چه اتفاقی افتاد؟ + آلبوم تصاویر

رویداد ۱۷ شهریورماه ۱۳۵۷ در ایران که با نام «جمعه سیاه» نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین حوادثِ قبل از پیروزیِ انقلاب است. در واقع شروع این حوادث، به تظاهرات عید فطر در روز ۱۳ شهریورماه در همان‌سال مربوط می‌شود که طیِ چند روز جرقه‌ی اعتراضات به آتشی غیر قابل مهار بدل شد.

بیشتر بخوانید