اختراعات عجیب
آلبوم تصاویر

آلبوم تصاویر؛ اختراعات عجیب و جالب در تاریخ جهان! بخش اول

سالانه اختراعات عجیب بسیاری در سرتاسر جهان ثبت می‌شوند و برخی از این خلاقیت‌ها مانند کامپیوتر شخصی و اتومبیل، دنیا را تغییر می‌دهند، اما همه‌ی این اختراعات لزوماً موفق نیستند و مورد علاقه و استفاده‌ی افراد قرار نمی‌گیرند. به همین جهت در این پست تعدادی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

بیشتر بخوانید
یاکوف
جهان معاصر

یاکوف جوگاشویلی؛ کوتاه از پسر بزرگ یکی از قوی‌ترین مردان تاریخ!

بدرفتاری این پدر بی‌مسئولیت با فرزندش «یاکوف جوگاشویلی» چنان بی‌وقفه‌ بود که پسر از غصه دست به خودکشی زد؛ ولی ناکام ماند و فقط خود را مجروح ساخت. پدر وقتی این خبر را شنید گفت: «او حتی عرضه ندارد که به‌خودش شلیک کند.» در این پست با «یاکوف» آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید
حکیم فردوسی
ایران باستان

به بهانه‌ی روز بزرگداشت حکیم فردوسی و کوتاه از ماجرای تکفیر جنازه‌ی او!

حکیم فردوسی، شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سراینده‌ی شاهنامه و بزرگ‌ترین سراینده‌ی پارسی‌گوی ایران است که از شهرت جهانی برخوردار می‌باشد. کنیه‌ی وی «ابوالقاسم» و تخلص و شهرتش «فردوسی» است. در ایران روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه نیز به‌نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌است.

بیشتر بخوانید
ادوارد هاپر
آلبوم تصاویر

ادوارد هاپر؛ روایت یک نقاش از بیگانگی‌های انسان مدرن‌شده! + آثار و تصاویر

ادوارد هاپر نقاش و طراح برجسته‌ی آمریکایی و واقع‌گرا در سال ۱۸۸۲م به دنیا آمد. در حالی که او به شدت به‌خاطر نقاشی‌هایش شناخته شده‌بود، به اندازه‌ی کافی در عکاسی و چاپ‌گری نیز مهارت داشت. هر دو در صحنه‌های شهری و روستایی، تمیز و محاسبه‌شده و منعکس‌کننده نشان داده‌می‌شدند.

بیشتر بخوانید
پیر کوری
جهان معاصر

کوتاه از دانشمند بزرگ پیر کوری کاشف رادیواکتیو! + تصاویر

امروز در تاریخ زادروز دانشمند شهیر فرانسوی «پیر کوری» است. از مهمترین دست آوردهای علمی او و همسرش ماری کوری کشف اشعه‌ی رادیواکتیو بود؛ کشفی که باعث شد پیر و مادام کوری به‌همراه آنری بکرل در سال ۱۹۰۳ موفق به دریافت جایزه فیزیک نوبل گردیدند.

بیشتر بخوانید
ایران ناسیونال
آلبوم تصاویر

پست ویژه به بهانه‌ی سالروز تأسیس کارخانه‌ی ایران ناسیونال + تصاویر

در مردادماه ۱۳۴۱، ۲ برادر به‌نام‌های احمد و محمود خیامی کارخانه‌ی ایران ناسیونال را بنیان گذاردند و نخستین گروه از تولیدات آن، اتوبوس بود. در سال ۱۳۴۵ با قراردادی با شرکت روتس انگلستان، این شرکت برنامه‌ریزیِ تولید پیکان را انجام داد و از سال ۱۳۴۶ کارخانه‌ی ویژه‌ی آن گشایش یافت.

بیشتر بخوانید
ایران و عثمانی
ایران باستان

ویژه از شاه تهماسب یکم؛ از نوع حکمرانی تا وضع مردم و نشر خرافه!

امروز در تقویم تاریخ سالروز درگذشت «شاه تهماسب یکم» صفوی است؛ پادشاهی که بعد از شاپور دوم ساسانی طولانی‌ترین دوره‌ی حکمرانی در تاریخ ایران را داشت. شاه تهماسب اول در طول دوران حکومت خود به‌جای اصلاح امور ایران‌زمین تنها به‌نشر مذهب تشییع در مملکت پرداخت!

بیشتر بخوانید
نلسون ماندلا
آلبوم تصاویر

نلسون ماندلا نخستین رئیس‌ جمهور آفریقای جنوبی شد! + آلبوم تصاویر

«نلسون ماندلا» در ۱۰ می ۱۹۹۴ به عنوان اولین سیاستمدار سیاه‌پوست به ریاست جمهوری کشور آفریقای جنوبی برگزیده شد. این مرد کسی بود که برای آزادی ملت خود ۲۷ سال در زندان به‌سر برد. در این پست از او نوشتیم و آلبوم تصاویری هم از زندگانی‌اش تقدیم شد.

بیشتر بخوانید
رونالد راس
جهان معاصر

سر رونالد راس؛ انسانی که جان میلیون‌ها نفر را نجات داد! + تصاویر

امروز در تاریخ زادروز کسی است که بی‌چشم‌ داشت در راه ارتقای دانش پزشکی و نابودی بیماری هولناک مالاریا یعنی مهم‌ترین بیماری انگلی تاریخ کوشید؛ بله، پروفسور «رونالد راس» پزشک و زیست‌شناس انگلیسی که به‌دنبال پژوهش های ثمربخش در شناسایی علت بیماری مالاریا و … جایزه‌ی نوبل گرفت.

بیشتر بخوانید
ژولیوس و اتل روزنبرگ
جهان معاصر

ژولیوس و اتل روزنبرگ؛ پرونده‌ای عجیب از دوران جنگ سرد! + فیلم و تصاویر

اقدامات پشت پرده‌ی جنگ سرد بین شوروی و آمریکا، یکی از ترسناک‌ترین سال‌های تاریخ بشر بود. یکی از عجیب‌ترین حوادث همین جنگ سرد، مربوط به پرونده‌ی ژولیوس و اتل روزنبرگ می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا پرونده‌ی جاسوسیِ قرن؛ یعنی ژولیوس و اتل روزنبرگ را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید