جنگ اقتصادی
ایران معاصر

جنگ اقتصادی؛ مشکل اصلی تحریم‌هاست یا مدیریت؟!

در جنگ اقتصادی، کل کشور به خاکریز جنگ بدل می‌شود و تَرکش‌های اقتصادیِ آن، بخش بزرگی از مردم را هدف می‌گیرد. درست است که در انفجار بمب‌های اقتصادی کسی بی‌درنگ شاهرگ‌بُریده نمی‌شود و جان نمی‌دهد، اما آینده یا دسترنج سال‌ها تلاشش بـه سادگی می‌سوزد، اما دلیل این مشکلات چیست؟

بیشتر بخوانید
حزب توده
ایران معاصر

حزب توده؛ حزبی قدرت‌مند که تسلیم کمونیسم شد! + تصاویر

اکنون بیش از ۸۰ سال از تأسیس حزب توده گذشته‌است؛ حزبی که از سال ۱۳۲۰خ آغاز به فعالیت کرد و روشنفکران، دانشجویان و کارگران از اعضای مؤثر آن بودند. هر چند که حزب توده در جذب روحانیون، روستاییان، بازرگانان و بازاریان ناتوان بود، اما تلاش زیادی در گرفتن مناصب مهم دولتی داشت.

بیشتر بخوانید
شیخ نوری
ایران معاصر

شیخ نوری؛ قانون مساوات با اسلام هم‌خوانی ندارد!

فضل‌الله نوری مازندرانی، معروف به شیخ فضل‌الله نوری (یا شیخ نوری) در سال ۱۲۲۲خ در کجور مازندران به دنیا آمد. او در فقه و اصول به درجه‌ی اجتهاد رسید و از بهترین شاگردان حاج میرزا حسن شیرازی بود. وی با مشروطه و قانون‌اساسی آن‌زمان مخالفت‌های بسیاری داشت که در ادامه می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
چامسکی
جهان معاصر

چامسکی؛ کنش‌گری سیاسی، با تعاریف معیوب!

چامسکی همه‌ی عمر از مقاومت فلسطینی‌ها حمایت کرده، اما وقتی نظر او را درباره‌ی جنگ اکراین می‌پرسند، به اکراینی‌ها توصیه می‌کند بی‌طرفی پیشه کنند، به دونباس خودمختاری دهند و درباره‌ی کریمه هم صحبتی نکنند. و آمریکا را هم ملامت می‌کند که چرا می‌خواهد علیه روسیه بجنگد!

بیشتر بخوانید
نهضت تنباکو
ایران معاصر

نهضت تنباکو؛ آیا خون کشته‌شدگان قیام پایمال نشد؟!

می‌گویند نهضت تنباکو یا جنبش تنباکو، اولین تجربه‌ی مبارزه‌ی علنی در ایران است که مانع نفوذ استعمار شد، اما پایان این قیام با توجه به لغو قرارداد رژی و سپس بخشیدن انحصار صدور تنباکو به یک شرکت فرانسوی، گویی خواست میرزای شیرازی بابت خون‌بهای کشته‌شدگان را هیچ می‌شمارد!

بیشتر بخوانید
فراماسونری
آلبوم تصاویر

فراماسونری؛ انجمنی برای برابری یا شیطان‌پرستی؟! + آلبوم تصاویر

به سازمان‌ها یا انجمن‌های برادری و مستقل، فراماسونری می‌گویند که سرمنشاء آن ریشه‌ی مذهبی و اخلاق‌گرایی بود، هر چند که مذاهب مختلفی با آن به مخالفت پرداخته‌اند. از نمادهای خاص آن می‌توان به گونیا، پرگار و حرف «G» که مخفف «God» است اشاره نمود. آیا با تاریخچه‌ی آن آشنایی دارید؟

بیشتر بخوانید
جامعه ایران
ایران معاصر

جامعه ایران؛ در ستایش از پُرنورترین نقاط خاورمیانه…

دانش و تجربه از مهم‌ترین عوامل تحول در جامعه ایران در نیم‌قرن گذشته بوده‌است که به واسطه‌ی تحصیل، انقلاب، جنگ، کشاکش سیاسیِ داخلی و خارجی، و البته توسط عوامل دیگر به دست آمده‌است. همچنین نباید فراموش کرد که زنان/دختران از عناصر مهم در همین تغییرات اجتماعی بوده‌اند.

بیشتر بخوانید
کشتار نانجینگ
آلبوم تصاویر

کشتار نانجینگ؛ قتل‌عام و تجاوز کم‌سابقه در تاریخ جهان! + آلبوم تصاویر (۱۸+)

در روز ۱۳ دسامبر ۱۹۳۷م، سربازان ارتش ژاپن پس از سه‌روز بمباران بی‌وقفه‌ی شهر نانجینگ یا نانکینگ در مرکز چین، وارد این شهر شدند. شمار کشته‌شدگان و قربانیان تجاوز جنسی بسیار متفاوت و کماکان موضوع بحث است، اما چیزی که قابل انکار نیست، نوع کشتار در نانجینگ و فجایع تلخ آن است.

بیشتر بخوانید
جنگ ایران و روس
ایران معاصر

جنگ ایران و روس؛ قمپزهایی که نتیجه‌اش ترکمانچای شد!

در پیِ جنگ‌های ایران و روسیه در زمان قاجار که در دو دوره به وقوع پیوست، نتیجه‌ی دوره‌ی اول جنگ ایران و روس، انعقاد عهدنامه‌ی گلستان بود که حاکمیت بر بخش‌های مختلفی از ایران سلب و به روسیه واگذار شد، اما جنگ دوم حاصل قمپزهایی بود که با عهدنامه‌ی ترکمانچای به پایان رسید!

بیشتر بخوانید
تاریخ روسیه
جهان معاصر

تاریخ روسیه؛ روسیه علیه اروپا یا علیه خویش؟

تاریخ روسیه قبل و پس از فروپاشیِ شوروی، تغییراتی گسترده داشته‌است؛ از پیروزی در دو جنگ جهانی که غرب را در کنار خود داشت، تا جنگ سرد با آمریکا که در آن‌زمان از حمایت کشورهای بسیاری در اروپای شرقی برخوردار بود، اما امروزه مسئله‌ی ناتو، به بهانه‌ی شومی برای آن‌ها تبدیل شده‌است.

بیشتر بخوانید