سی‌و‌یکم/۳۱ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

سی‌و‌یکم/۳۱ دسامبر در تاریخ – درگذشت مارشال مک‌لوهان و…

سی‌و‌یکم/۳۱ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز آندریاس وسالیوس؛ پزشک و کالبدشناس فلاندری قرن ۱۶م و مؤلف کتاب‌های آناتومی بدن و ساختار بدن انسان، تا درگذشت میگل د اونامونو؛ رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و فیلسوف اسپانیایی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
سی‌ام/۳۰ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

سی‌ام/۳۰ دسامبر در تاریخ – درگذشت صدام حسین و…

سی‌ام/۳۰ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز جوزف رادیرد کیپلینگ؛ رمان‌نویس و خبرنگار بریتانیایی و برندۀ جایزۀ ادبی نوبل، تا درگذشت ژان باپتیست ون هلمونت؛ دانشمند فلاندری زیست‌شناس، شیمی‌دان و بنیان‌گذار شیمی پنوماتیک که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌نهم/۲۹ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ دسامبر در تاریخ – درگذشت هرمان جولیوس اوبرت و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز چارلز گودیر؛ مهندس اهل ایالات متحدۀ آمریکا که در دهۀ ۱۸۳۰م روی تقویت خواص لاستیک کار کرد، تا درگذشت امانوئل سویدنبرگ؛ عالم، مبتکر مسیحی و فیلسوف و دانشمند الهیات سوئدی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌هشتم/۲۸ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌هشتم/۲۸ دسامبر در تاریخ – درگذشت پل هیندمیت و…

بیست‌و‌هشتم/۲۸ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فریدریش ویلهلم مورنائو؛ یکی از تأثیرگذارترین کارگردان‌های سینمای صامت آلمان، تا درگذشت سوزان سانتَگ؛ نویسنده، نظریه‌پرداز ادبی و فعال سیاسی آمریکایی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌هفتم/۲۷ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ دسامبر در تاریخ – درگذشت سرگئی آلکساندروویچ یسنین و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ژرار دوپاردیو؛ بازیگر فرانسوی و یکی از سرشناس‌ترین هنرپیشگان سینمای فرانسه و جهان، تا درگذشت الکساندر گوستاو ایفل؛ مهندس و معمار و متخصص سازه‌های فلزی فرانسوی و طراح برج ایفل که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌ششم/۲۶ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ دسامبر در تاریخ – درگذشت هاوارد وینچستر هاکس و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ماری فیرفکس سومروایل؛ دانشمند همه‌چیزدان و نویسندۀ مقالات علمی اهل اسکاتلند، تا درگذشت دنیس وینسنت بروتوس؛ فعال اجتماعی، آموزگار، روزنامه‌نگار و شاعر اهل آفریقای جنوبی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌پنجم/۲۵ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌پنجم/۲۵ دسامبر در تاریخ – درگذشت نیکولای و النا چائوشِسکو و…

بیست‌و‌پنجم/۲۵ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمد احمد بن بلا؛ رهبر سیاسی جنگ استقلال الجزایر، نخستین نخست‌وزیر و نخستین رئیس‌جمهور انتخابی الجزایر، تا درگذشت ساموئل دو شامپلن؛ کاوش‌گر، دریانورد، پدر فرانسۀ نُو که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌چهارم/۲۴ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ دسامبر در تاریخ – درگذشت کارل دونیتس و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز حامد کرزی؛ سیاست‌مدار افغان و رئیس‌جمهور پیشین کشور افغانستان، تا درگذشت واسکو دا گاما؛ جهان‌گرد و کاشف پرتغالی که برای اولین‌بار از راه دریا، از اروپا به‌هند رفت که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌سوم/۲۳ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌سوم/۲۳ دسامبر در تاریخ – درگذشت میخائیل تیموفیویچ کالاشنیکف و…

بیست‌و‌سوم/۲۳ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ژان فرانسوا شامپولیون؛ دانشمند و زبان‌شناس و شرق‌شناس مشهور فرانسوی، تا درگذشت آنتونی فوکر؛ کارآفرین و خلبان و مهندس هوافضای هلندی‌آمریکایی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌دوم/۲۲ دسامبر در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌دوم/۲۲ دسامبر در تاریخ – درگذشت هلن بیترکس پاتر و…

بیست‌و‌دوم/۲۲ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ژان راسین؛ درام‌نویس برتر قرن ۱۷م فرانسه که بیش‌تر به‌نوشتن تراژدی می‌پرداخت، تا درگذشت جرج الیوت؛ رمان‌نویس انگلیسی دوران ویکتوریا و ایجادکنندۀ روش آنالیز روان‌شناسی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید