تئودور ون گوگ
آلبوم تصاویر

تئودور ون گوگ؛ مردی که برای ساخت فیلم گلویش بریده شد!+تصاویر

«تئودور ون گوگ»، در روزی چون امروز در سال ۱۹۵۷ میلادی در شهر «لاهه» زاده شد. نام او را به یاد عموی پدرش گذاشتند؛ مردی که عضو نیروهای مقاومت علیه آلمان‌نازی در جنگ‌جهانی‌دوم بود و در جریان نبرد دستگیر و اعدام شد؛ اما سرنوشت او از صاحب نامش عجیب‌تر و تلخ‌تر بود!

بیشتر بخوانید
اوپنهایمر
آلبوم تصاویر

اوپنهایمر یا همان «پدر بمب اتمی» که بود و چه کرد؟ فیلم+تصاویر

اولین ساعات بامداد روز ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۵ بود و اوپنهایمر در مرکز کنترل، در پناهگاهی بتونی در انتظار لحظه‌ای بود که دنیا را برای همیشه تغییر می‌داد؛ بزرگترین انفجاری که بشر تا آن روز دیده بود. ناخودآگاه سطری از متن«بهاگاواد گیتا» به ذهنش خطور کرد که می‌گفت «اکنون من خود مرگ شده‌ام، ویرانگر دنیاها.»

بیشتر بخوانید
استالین
جهان معاصر

استالین؛ روحانی‌ستیز، رفیق‌کُش و هم‌رزم‌کُش، چرا؟! + تصاویر

مادر استالین آرزو داشت تک‌پسرش روحانی شود، اما روحانی‌ستیزترین فرمانروای قرن بیستم شد! البته برای مادرش پسری دلسوز ماند. وقتی پس از انقلاب روسیه، استالین به کادر رهبریِ کشور رسید، مصادف بود با حمله‌ی روسیه به گرجستان. اما دلیل آن‌همه رفیق‌کُشی و هم‌رزم‌کُشی توسط او چه بود؟

بیشتر بخوانید
روهینگیا
آلبوم تصاویر

روهینگیا؛ دلیل فجایع میانمار و نسل‌کُشی مسلمانان چیست؟ + آلبوم تصاویر (۱۸+)

نسل‌کُشیِ روهینگیا مجموعه‌ای از جنایات، آزار و اذیت‌های مداوم دولت میانمار علیه مردم مسلمان در غرب این کشور است که از دو مرحله تشکیل شده‌است؛ مرحله‌ی اول در اکتبر ۲۰۱۶م و مرحله‌ی دوم در آگوست ۲۰۱۷م که بیش از یک‌میلیون روهینگیایی را مجبور به فرار به کشورهای همسایه کرده‌است.

بیشتر بخوانید
تاریخ ژاپن
جهان معاصر

تاریخ ژاپن؛ آموختن یا خیانت، استعمار و غرب‌زدگی؟! + تصاویر

بیش از صدسال است که ما ایرانی‌ها خود را با ژاپن مقایسه می‌کنیم. برای فهم این‌که ژاپن چگونه و چه هنگام ژاپن شد، باید به نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم برویم. در این جستجو به نامی بزرگ برمی‌خوریم، مردی بی‌همتا در تاریخ ژاپن مدرن: امپراتور مِیجی، اما واقعاً چقدر از تاریخ ژاپن می‌دانیم؟

بیشتر بخوانید
زنان آلمان
آلبوم تصاویر

زنان آلمان؛ پرهای ققنوسی که از خاکستر برخاستند! + فیلم و آلبوم تصاویر

پس از پایان جنگ جهانی دوم، نیروی اصلیِ آواربرداری در بسیاری از شهرهای آلمان، زنان بودند. مصالحِ قابل بازیافت را از زیر آوار درمی‌آوردند، تمیز می‌کردند، روی هم می‌چیدند و باقیِ آوار را با وسایل ساده از محل دور می‌کردند. این زنان آلمان در تاریخ به زنان آواربردار معروف شدند.

بیشتر بخوانید
فلسطین و اسرائیل
جهان معاصر

فلسطین و اسرائیل؛ حق با کدام است؟ + تصاویر

در جنگ جهانی اول و پس از شکست عثمانی، این سرزمین بین کشورهای بزرگ تقسیم شد؛ فلسطین هم که جزئی از آن بود، در سال ۱۹۱۷م به تصرف انگلیس و یک‌سال بعد هم رسماً به قیومیت انگلیس درآمد، اما قصه‌ی بین مردم فلسطین و اسرائیل پُرغصه‌تر از این حرف‌هاست که در ادامه می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
صنعت مدل
آلبوم تصاویر

صنعت مدل؛ بورس پوشاک و مدلینگ‌های جذاب تاریخ! + آلبوم تصاویر

مدل فردی است که نقشی را برای تبلیغ، نمایش یا تبلیغ محصولات تجاری در نمایش‌های مد بر عهده دارد و برای افرادی که آثار هنری خلق می‌کنند، برای عکاسی ژست می‌گیرد. اگرچه اغلب مدل‌ها زنان‌اند، اما مدل‌های مردانه هم وجود دارند. در این پُست به تاریخ صنعت مدل و پوشاک می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید
چامسکی
جهان معاصر

چامسکی؛ کنش‌گری سیاسی، با تعاریف معیوب!

چامسکی همه‌ی عمر از مقاومت فلسطینی‌ها حمایت کرده، اما وقتی نظر او را درباره‌ی جنگ اکراین می‌پرسند، به اکراینی‌ها توصیه می‌کند بی‌طرفی پیشه کنند، به دونباس خودمختاری دهند و درباره‌ی کریمه هم صحبتی نکنند. و آمریکا را هم ملامت می‌کند که چرا می‌خواهد علیه روسیه بجنگد!

بیشتر بخوانید
فراماسونری
آلبوم تصاویر

فراماسونری؛ انجمنی برای برابری یا شیطان‌پرستی؟! + آلبوم تصاویر

به سازمان‌ها یا انجمن‌های برادری و مستقل، فراماسونری می‌گویند که سرمنشاء آن ریشه‌ی مذهبی و اخلاق‌گرایی بود، هر چند که مذاهب مختلفی با آن به مخالفت پرداخته‌اند. از نمادهای خاص آن می‌توان به گونیا، پرگار و حرف «G» که مخفف «God» است اشاره نمود. آیا با تاریخچه‌ی آن آشنایی دارید؟

بیشتر بخوانید