چامسکی
جهان معاصر

چامسکی؛ کنش‌گری سیاسی، با تعاریف معیوب!

چامسکی همه‌ی عمر از مقاومت فلسطینی‌ها حمایت کرده، اما وقتی نظر او را درباره‌ی جنگ اکراین می‌پرسند، به اکراینی‌ها توصیه می‌کند بی‌طرفی پیشه کنند، به دونباس خودمختاری دهند و درباره‌ی کریمه هم صحبتی نکنند. و آمریکا را هم ملامت می‌کند که چرا می‌خواهد علیه روسیه بجنگد!

بیشتر بخوانید
فراماسونری
آلبوم تصاویر

فراماسونری؛ انجمنی برای برابری یا شیطان‌پرستی؟! + آلبوم تصاویر

به سازمان‌ها یا انجمن‌های برادری و مستقل، فراماسونری می‌گویند که سرمنشاء آن ریشه‌ی مذهبی و اخلاق‌گرایی بود، هر چند که مذاهب مختلفی با آن به مخالفت پرداخته‌اند. از نمادهای خاص آن می‌توان به گونیا، پرگار و حرف «G» که مخفف «God» است اشاره نمود. آیا با تاریخچه‌ی آن آشنایی دارید؟

بیشتر بخوانید
کشتار نانجینگ
آلبوم تصاویر

کشتار نانجینگ؛ قتل‌عام و تجاوز کم‌سابقه در تاریخ جهان! + آلبوم تصاویر (۱۸+)

در روز ۱۳ دسامبر ۱۹۳۷م، سربازان ارتش ژاپن پس از سه‌روز بمباران بی‌وقفه‌ی شهر نانجینگ یا نانکینگ در مرکز چین، وارد این شهر شدند. شمار کشته‌شدگان و قربانیان تجاوز جنسی بسیار متفاوت و کماکان موضوع بحث است، اما چیزی که قابل انکار نیست، نوع کشتار در نانجینگ و فجایع تلخ آن است.

بیشتر بخوانید
تاریخ روسیه
جهان معاصر

تاریخ روسیه؛ روسیه علیه اروپا یا علیه خویش؟

تاریخ روسیه قبل و پس از فروپاشیِ شوروی، تغییراتی گسترده داشته‌است؛ از پیروزی در دو جنگ جهانی که غرب را در کنار خود داشت، تا جنگ سرد با آمریکا که در آن‌زمان از حمایت کشورهای بسیاری در اروپای شرقی برخوردار بود، اما امروزه مسئله‌ی ناتو، به بهانه‌ی شومی برای آن‌ها تبدیل شده‌است.

بیشتر بخوانید
مثلث برمودا
آلبوم تصاویر

مثلث برمودا؛ ماجرای رمزآلود مثلث شیطان چیست؟ + آلبوم تصاویر

مثلث برمودا که مثلث شیطان هم گفته می‌شود، در اطراف منطقه‌ای محدود در قسمت غربیِ اقیانوس اطلس شمالی متمرکز است و از آن به‌عنوان یک افسانه یاد می‌شود، اما وقایع عجیب‌و‌غریبی از سال ۱۹۴۵م به بعد مانند فرو رفتن کشتی‌ها و هواپیماها در آن، اذهان عمومی را درگیر خود کرده‌است.

بیشتر بخوانید
کاترین دوم
جهان معاصر

کاترین دوم؛ معمای عشق و فرزندان نامشروع! + تصاویر

کاترین دوم یا کاترین کبیر با نام اصلیِ سوفیا اوگوستا آنهالت زِربست، امپراتریس روسیه بود و به مدت ۳۴ سال این مقام را داشت. او زاده‌ی پروس و همسر پتر سوم (نوه‌ی دختریِ پتر اول یا پتر کبیر) بود، اما رابطه‌ی میان آن‌ها چندان گرم نبود؛ البته نگاه به قدرت در بین‌شان نیز متفاوت بود.

بیشتر بخوانید
فرهنگ روسیه
جهان معاصر

فرهنگ روسیه؛ دلیل دیکتاتوردوستیِ مردم روسیه چیست؟

روسیه از قرن نوزدهم تا امروز، یکی از بزرگ‌ترین موانع در راه دموکراسی بوده‌است، اما دلیل این موضوع بسیار مهم در فرهنگ روسیه چیست؟ روس‌ها مشروطه را نابود کردند و توتالیترترین دیکتاتوریِ تاریخ را ساختند؛ گویی ویژگی‌شان «اقتدارگراییِ سیاسی» و ستیز با «آزادیِ سیاسی» است!

بیشتر بخوانید
انقلاب صنعتی
آلبوم تصاویر

انقلاب صنعتی؛ از انقلاب کشاورزی تا تحولاتی عظیم در بریتانیا! + آلبوم تصاویر

از اواسط قرن ۱۸م به بعد در طول ۸۰ سال، دگرگونی‌هایی بزرگ در بخش صنعت، کشاورزی، تولید و ترابری پدید آمد که سرآغاز آن در انگلستان بود؛ جایی که با توجه به رشد جمعیت و کاهش نرخ مرگ‌و‌میر، ابزار و نیروی مناسبی جهت توسعه‌ی کشاورزی، به‌ویژه در راستای انقلاب صنعتی به وجود آمد.

بیشتر بخوانید
نیکلای دوم
جهان معاصر

نیکلای دوم؛ پارادوکس امپراتور مطلق اما ناتوان روسیه! + تصاویر

نیکلای دوم بزرگ‌ترین پسر امپراتور الکساندر سوم و نهایتاً جانشین وی به‌عنوان امپراتور و فرمانروای مطلق در سراسر روسیه بود که حدوداً ۲۲-۲۳ سال حکومت کرد و نتیجه‌ی آن کناره‌گیری از سلطنت و انحلال پادشاهی به واسطه‌ی انقلاب اکتبر در روسیه بود، اما دلیل ناتوانیِ وی چه بوده‌است؟

بیشتر بخوانید
نوال سعداوی
جهان معاصر

نوال سعداوی؛ نقش نویسندگان و تأثیر قلم‌شان در یک انقلاب چیست؟

آیا تابه‌حال به نقش نویسندگان و تأثیر قلم‌شان در وقایع حساس و تاریخی مانند انقلاب در کشورها اندیشیده‌اید؟ اصلاً این موضوع چقدر اهمیت دارد؟ در این پُست به‌صورت کوتاه با نوال سعداوی آشنا می‌شوید و پس از آن سخنرانی‌اش در سال ۲۰۰۹م را می‌خوانید که بسیار تأمل‌برانگیز است.

بیشتر بخوانید