دکترنجیب
آلبوم تصاویر

دکتر «نجیب» طالب صلح بود، اما سلاخی شد! + تصاویر و فیلم (۱۸+)

۲۷ سال پیش در چنین روزهایی گروه تروریستی طالبان به رهبری «ملا محمد عمر» که بعدها خود را امیرالمومنین «امارت اسلامی افغانستان» نامید با تصرف شهر «کابل» نخستین دوره حکمرانی خود را با سلاخی دکتر «نجیب‌الله» آغاز کرد که عمر آن بعد از شش سال با اشغال نظامی افغانستان توسط دولت آمریکا به پایان رسید.

بیشتر بخوانید
اقتصاد ژاپن
جهان معاصر

اقتصاد ژاپن؛ کشور کوچکی که آمریکای عظیم را بلعیده بود!

ژاپن اواخر دهه‌ی ۸۰م پس از بریتانیا، به دومین سرمایه‌گذار بزرگ در آمریکا بدل شد که این بسیاری از آمریکایی‌ها را نگران می‌کرد. در دهه‌ی ۹۰م روابط از این نیز بیش‌تر شد. ۱۹۹۰م این دو کشور روی‌هم یک‌سوم تولید ناخالص جهان را تشکیل می‌دادند، اما اقتصاد ژاپن چگونه به این‌جا رسید؟

بیشتر بخوانید
تناسخ
جهان معاصر

تناسخ؛ آیا احتمال بازگشت به حیات پس از مرگ وجود دارد؟! + آثار مرتبط

تناسخ می‌گوید که انسان، قبل از این‌که انسان باشد، جماد بوده؛ در مراحل بعدی سیر نباتی را طی کرده؛ پس از آن نیز حیوان و سپس انسان شده‌است. باز انسان‌شدن هم مرحله‌ی آخر نیست، بلکه باید فرشته‌خو شویم و مقرب درگاه خدا، تا در سیر تکامل به انتها برسیم، اما چقدر می‌توان آن را باور کرد؟

بیشتر بخوانید
هایدگر
جهان معاصر

هایدگر؛ فیلسوف بزرگ قرن بیست با برچسب فاشیست! + تصاویر

در نظر بسیاری، اگر از لوکاچ نقل‌قول کنید، روشنفکر و فرزانه به‌نظر می‌رسید، اما اگر از هایدگر حرف بزنید، به شما یادآوری می‌کنند که او «فاشیست بوده!» هایدگر باید بابت یک‌سال ریاست دانشگاه در زمان هیتلر پاسخ‌گو باشد، اما لوکاچ نباید بابت احکام اعدامی که صادر کرده پاسخی دهد!

بیشتر بخوانید
سرخ پوست
آلبوم تصاویر

سرخ پوست کُشی؛ نبردی دردناک به‌نام زانوی زخمی! + آلبوم تصاویر

در نبردی به‌نام کشتار زانوی زخمی، بیش از ۵۰۰ سرباز سواره‌نظام آماده‌ی حمله به سرخ پوست های بی‌دفاع بودند و پس از قتل‌عام بی‌رحمانه‌ی زنان، کودکان و سالمند بی‌دفاع نیز ۱۸ سرباز از تیپ هفتم سواره‌نظام آمریکا بابت آن حادثه، مدال شجاعت دریافت کردند؛ زمانی‌که فتح سرزمین‌های غرب به پایان رسید.

بیشتر بخوانید
آتئیست
جهان معاصر

آتئیست؛ اگر خدا نبود، باید آن را اختراع می‌کردیم! + تصاویر

آتئیست یا خداناباور شخصی است که اعتقادی به وجود خدا ندارد. آتئیسم یک دیدگاه فلسفی و جهان‌بینی‌ست که بر اثر مطالعه، منطق و علم تشکیل می‌شود. آتئیست‌ها به دلیل عدم وجود شواهد معقول و قاطع برای اثبات وجود خدا، از اعتقاد به او خودداری می‌کنند که ندانم‌گرا هم نامیده می‌شوند.

بیشتر بخوانید
آنگلا مرکل
جهان معاصر

آنگلا مرکل؛ نه مصاحبه و نه دخالت در سیاست توسط خانواده! + تصاویر

تردید نمی‌توان داشت که آنگلا مرکل یکی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ آلمان و اروپاست. نخستین زنی که صدراعظم آلمان شد و ۱۶ سال در این مقام سکاندار سیاست آلمان بود، اما جالب است بدانید که یوآخیم زاور همسر مرکل، هیچ‌گاه در مورد مسائل خانوادگی و سیاسی نه صحبت کرده و نه مصاحبه داشته‌است!

بیشتر بخوانید
تئودور ون گوگ
آلبوم تصاویر

تئودور ون گوگ؛ مردی که برای ساخت فیلم گلویش بریده شد!+تصاویر

«تئودور ون گوگ»، در روزی چون امروز در سال ۱۹۵۷ میلادی در شهر «لاهه» زاده شد. نام او را به یاد عموی پدرش گذاشتند؛ مردی که عضو نیروهای مقاومت علیه آلمان‌نازی در جنگ‌جهانی‌دوم بود و در جریان نبرد دستگیر و اعدام شد؛ اما سرنوشت او از صاحب نامش عجیب‌تر و تلخ‌تر بود!

بیشتر بخوانید
اوپنهایمر
آلبوم تصاویر

اوپنهایمر یا همان «پدر بمب اتمی» که بود و چه کرد؟ فیلم+تصاویر

اولین ساعات بامداد روز ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۵ بود و اوپنهایمر در مرکز کنترل، در پناهگاهی بتونی در انتظار لحظه‌ای بود که دنیا را برای همیشه تغییر می‌داد؛ بزرگترین انفجاری که بشر تا آن روز دیده بود. ناخودآگاه سطری از متن«بهاگاواد گیتا» به ذهنش خطور کرد که می‌گفت «اکنون من خود مرگ شده‌ام، ویرانگر دنیاها.»

بیشتر بخوانید
استالین
جهان معاصر

استالین؛ روحانی‌ستیز، رفیق‌کُش و هم‌رزم‌کُش، چرا؟! + تصاویر

مادر استالین آرزو داشت تک‌پسرش روحانی شود، اما روحانی‌ستیزترین فرمانروای قرن بیستم شد! البته برای مادرش پسری دلسوز ماند. وقتی پس از انقلاب روسیه، استالین به کادر رهبریِ کشور رسید، مصادف بود با حمله‌ی روسیه به گرجستان. اما دلیل آن‌همه رفیق‌کُشی و هم‌رزم‌کُشی توسط او چه بود؟

بیشتر بخوانید