پنی سیلین
جهان معاصر

«پنی سیلین»؛ کاشف و نجات‌دهنده‌ای به‌نام «الکساندر فلمینگ»! + تصاویر

در روز ۱۵ سپتامبر «پنی‌سیلین» توسط الکساندر فلمینگ کشف شد و البته هیچ‌گاه ادعایی در این مورد نداشت. پس از انتشار حاصل کار وی، توجه چندانی جلب نشد و البته که نتوانست راهی نیز برای تصفیه و پالایش «پنی سیلین» به دست آورد، اما با تلاش دو محقق انگلیسی زحمات او نیز نتیجه داد.

بیشتر بخوانید
بشار اسد
آلبوم تصاویر

زادروز «بشار اسد»؛ حاکم بمب‌های بشکه‌ای و برنده‌ی انتخابات یک‌نفره! + تصاویر

بشار اسد متولد سال ۱۹۶۵م، نوزدهمین رئیس‌جمهور سوریه می‌باشد و همواره این مقام را مدیون انتخاباتی بوده که از تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۰۰م به بعد در آن، نامزدی جز خودش برای رقابت نداشته‌است! سازمان‌ملل او را به‌خاطر اقداماتش در جنگ داخلیِ سوریه به‌عنوان یک جنایتکار جنگی می‌شناسد.

بیشتر بخوانید
الیزابت دوم
آلبوم تصاویر

کوتاه از ملکه «الیزابت دوم» و سفر او به ایران + فیلم و آلبوم تصاویر

الیزابت دوم در سال ۱۹۲۶م به دنیا آمد و در ۲۶ سالگی ملکه‌ی بریتانیا و ۱۴ قلمروِ مشترک‌المنافع شد. وی در دوره‌ای به این جایگاه رسید که بریتانیا هنوز بسیاری از مستعمره‌های خود را در اختیار داشت. او همچنین شاهد تغییرات سیاسی و دگرگونی‌های اجتماعی در بریتانیا و دنیای خارج هم بود.

بیشتر بخوانید
کشتار مونیخ
آلبوم تصاویر

کشتار مونیخ؛ عملیات گروهک تروریستی فلسطینی در المپیک آلمان! + آلبوم تصاویر

تقریباً ۲۷ سال از پایان جنگ جهانی دوم می‌گذرد. آلمان میزبان المپیک ۱۹۷۲م است و می‌خواهد با توجه به فرصت ویژه‌ای که نصیبش شده، با نگاهی صلح‌آمیز، بزرگ‌ترین رویداد ورزشیِ جهان را برگزار کند، اما خصومت گروه فلسطینیِ سپتامبر سیاه، حادثه‌ای تلخ رقم می‌زند به‌نام کشتار مونیخ!

بیشتر بخوانید
آلبرت شوایتزر
جهان معاصر

«آلبرت شوایتزر»؛ پزشکی که ۴۰ سال در آفریقا خدمت و طبابت کرد! + تصاویر

آلبرت شوایتزر در سال ۱۸۷۵م، در منطقه‌ای به دنیا آمد که بارها تملک آن بین فرانسه و آلمان در چرخش بود. دوره‌ی دبیرستان را پیش عموی خود گذراند و زن‌عمویش نیز مشوق وی در جهت نواختن پیانو شد. شوایتزر همچنین بابت خدمات بشردوستانه‌ی خود، برنده‌ی دو جایزه‌ی گوته و صلح نوبل هم شد.

بیشتر بخوانید
رابرت موگابه
جهان معاصر

«رابرت موگابه»؛ آزادی‌خواهی که به دیکتاتوری تمامیت‌خواه بدل شد! + تصاویر

می‌شود گفت از زمانی‌که کشور زیمبابوه به استقلال رسید، او هم بود و نام زیمبابوه با او گره خورده‌است؛ رابرت موگابه؛ همان مردی که مجموعه‌ای درهم‌وبرهم از تناقضات بود! آنگلوفیلی بود که از بریتانیا نفرت داشت؛ کسی که در راه آزادی مبارزه کرده‌بود، اما حقوق اولیه را از مردم دریغ می‌کرد!

بیشتر بخوانید
زین العابدین بن علی
جهان معاصر

«زین العابدین بن علی»؛ دیکتاتوری که فساد را بازتعریف کرد! فیلم و تصاویر

زین العابدین بن علی، دیکتاتور سابق تونس در سال ۱۹۳۶م در شرق این کشور به دنیا آمد. او در جنبش‌های مخالف استعمار فرانسه فعالیت داشت و البته در مدارس نظامیِ همان کشور به تحصیل پرداخت. بن‌علی در سال ۱۹۸۷م نخست‌وزیر تونس بود که در یک سخنرانی به فکر تغییر قانون‌اساسی افتاد!

بیشتر بخوانید
هنری فورد
جهان معاصر

«هنری فورد»؛ شکست‌ها و موفقیت‌های مؤسس شرکت فورد! + تصاویر

هنری فورد، صنعت‌گر آمریکایی، نجیب‌زاده‌ی تجاری، مؤسس شرکت خودروسازیِ فورد و توسعه‌دهنده‌ی اصلیِ تکنیک خط مونتاژ تولید انبوه بود. او با ساخت اولین خودرویی که آمریکایی‌های طبقه‌ی متوسط می‌توانستند بخرند، خودرو را از یک ابزار گران‌قیمت به وسیله‌ای قابل دسترس تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید
جنگ تریاک
جهان معاصر

جنگ تریاک؛ کوتاه از پیمان نانجینگ و تاریخ تریاک! + تصاویر

در این پُست به‌صورت کوتاه به جنگ تریاک (جنگ اول) بین انگلستان و چین می‌پردازیم؛ سپس پیمان نانجینگ و نتایج آن را شرح می‌دهیم، اما در ادامه با تاریخ تریاک آشنا خواهیم شد؛ از چگونگیِ پیدایش و کشت آن، تا استفاده‌های پزشکی و البته معایب این ماده‌ی مخدر که کم‌کم به ایران نیز راه پیدا کرد.

بیشتر بخوانید
مارشال پتن
جهان معاصر

«مارشال پتن»؛ محکومیت مُسن‌ترین رئیس دولت فرانسه به اعدام! + تصاویر

فیلیپ پتن افسر و سیاست‌مدار فرانسوی بود که در پایان جنگ جهانی اول به مقام مارشال فرانسه رسید و در طیِ آن به شیر وردون معروف شد. او سپس به‌عنوان ریاست کشور فرانسه‌ی ویشی خدمت کرد. مارشال پتن که در سال ۱۹۴۰م ۸۴ ساله بود، به‌عنوان مُسن‌ترین رئیس دولت فرانسه شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید