جنگ اقتصادی
ایران معاصر

جنگ اقتصادی؛ مشکل اصلی تحریم‌هاست یا مدیریت؟!

در جنگ اقتصادی، کل کشور به خاکریز جنگ بدل می‌شود و تَرکش‌های اقتصادیِ آن، بخش بزرگی از مردم را هدف می‌گیرد. درست است که در انفجار بمب‌های اقتصادی کسی بی‌درنگ شاهرگ‌بُریده نمی‌شود و جان نمی‌دهد، اما آینده یا دسترنج سال‌ها تلاشش بـه سادگی می‌سوزد، اما دلیل این مشکلات چیست؟

بیشتر بخوانید
حزب توده
ایران معاصر

حزب توده؛ حزبی قدرت‌مند که تسلیم کمونیسم شد! + تصاویر

اکنون بیش از ۸۰ سال از تأسیس حزب توده گذشته‌است؛ حزبی که از سال ۱۳۲۰خ آغاز به فعالیت کرد و روشنفکران، دانشجویان و کارگران از اعضای مؤثر آن بودند. هر چند که حزب توده در جذب روحانیون، روستاییان، بازرگانان و بازاریان ناتوان بود، اما تلاش زیادی در گرفتن مناصب مهم دولتی داشت.

بیشتر بخوانید
شیخ نوری
ایران معاصر

شیخ نوری؛ قانون مساوات با اسلام هم‌خوانی ندارد!

فضل‌الله نوری مازندرانی، معروف به شیخ فضل‌الله نوری (یا شیخ نوری) در سال ۱۲۲۲خ در کجور مازندران به دنیا آمد. او در فقه و اصول به درجه‌ی اجتهاد رسید و از بهترین شاگردان حاج میرزا حسن شیرازی بود. وی با مشروطه و قانون‌اساسی آن‌زمان مخالفت‌های بسیاری داشت که در ادامه می‌خوانید.

بیشتر بخوانید
نهضت تنباکو
ایران معاصر

نهضت تنباکو؛ آیا خون کشته‌شدگان قیام پایمال نشد؟!

می‌گویند نهضت تنباکو یا جنبش تنباکو، اولین تجربه‌ی مبارزه‌ی علنی در ایران است که مانع نفوذ استعمار شد، اما پایان این قیام با توجه به لغو قرارداد رژی و سپس بخشیدن انحصار صدور تنباکو به یک شرکت فرانسوی، گویی خواست میرزای شیرازی بابت خون‌بهای کشته‌شدگان را هیچ می‌شمارد!

بیشتر بخوانید
جامعه ایران
ایران معاصر

جامعه ایران؛ در ستایش از پُرنورترین نقاط خاورمیانه…

دانش و تجربه از مهم‌ترین عوامل تحول در جامعه ایران در نیم‌قرن گذشته بوده‌است که به واسطه‌ی تحصیل، انقلاب، جنگ، کشاکش سیاسیِ داخلی و خارجی، و البته توسط عوامل دیگر به دست آمده‌است. همچنین نباید فراموش کرد که زنان/دختران از عناصر مهم در همین تغییرات اجتماعی بوده‌اند.

بیشتر بخوانید
جنگ ایران و روس
ایران معاصر

جنگ ایران و روس؛ قمپزهایی که نتیجه‌اش ترکمانچای شد!

در پیِ جنگ‌های ایران و روسیه در زمان قاجار که در دو دوره به وقوع پیوست، نتیجه‌ی دوره‌ی اول جنگ ایران و روس، انعقاد عهدنامه‌ی گلستان بود که حاکمیت بر بخش‌های مختلفی از ایران سلب و به روسیه واگذار شد، اما جنگ دوم حاصل قمپزهایی بود که با عهدنامه‌ی ترکمانچای به پایان رسید!

بیشتر بخوانید
استقلال بحرین
ایران معاصر

استقلال بحرین؛ علت و تاریخ جدایی بحرین از ایران!

بریتانیا در سال ۱۹۶۸م خروج نیروهای خود از بحرین را رسماً اعلام کرد و محمدرضاشاه پهلوی گفت که از حق حاکمیت ایران بر بحرین منصرف نشده‌است. پیش‌تر در پُستی مفصل به جدایی بحرین به واسطه‌ی یک همه‌پرسی پرداخته‌ایم، اما در این پُست نگاهی کوتاه و تاریخی به استقلال بحرین داریم.

بیشتر بخوانید
جامعه مدنی ایران
ایران معاصر

جامعه مدنی ایران؛ دلیل این‌همه تغییر در جامعه چیست؟

چه شده که جامعه مدنی ایران این‌همه تغییر کرده‌است؟ مهم‌ترین عامل تغییر نسبت به دهه‌ها و نسل‌های پیشین در ایران چیست؟ همان نسل توسری‌خورده، امروز بزرگ شده، میانسال شده، پدر و مادر شده، و دیگر اجازه نمی‌دهد فرزندانش تحقیر شوند و اصلاً تحقیر و کتک و اعمال سلطه را نمی‌پذیرد!

بیشتر بخوانید
تقویم ایران
ایران معاصر

تقویم ایران؛ یکی از مهم‌ترین اصلاحات در دوره‌ی پهلوی!

تقویم از مهم‌ترین دستاوردهای بشر است که با آن توانسته بسیاری از امور خود را تنظیم و مشخص کند؛ یا به عبارتی دیگر حتی به برنامه‌ریزیِ وسیعی برای آینده برسد. تقویم ایران که از بهترین و کهن‌ترین تقویم‌های تاریخ است، دستخوش تغییرات بسیاری بوده و در دوره‌ی پهلوی هم اصلاح شده‌است.

بیشتر بخوانید
رشوه جنسی
ایران معاصر

رشوه جنسی؛ قصور از رشوه‌دهنده است یا رشوه‌گیرنده؟

آیا تابه‌حال با رشوه جنسی مواجه شده‌اید؟ اصلاً مقصر کیست؟ اگر پای حرف دخترها بنشینید، انبوهی از قصه‌های تکراری از آن‌ها می‌شنوید که چکیده‌ی همه‌ی آن‌ها این است: در جاهای مختلف در زندگیِ روزمره یا حرفه‌ای، با مطالبات جنسیِ کسی روبرو شده‌اند که به همکاری با او نیاز داشته‌اند.

بیشتر بخوانید