فتحعلی‌شاه قاجار
ایران معاصر

کوتاه از «بلندترین ریش‌ تاریخ سلطنتی ایران» + تصاویر

اولین شنبه از ماه «سپتامبر» در هر سال، روز جهانی «ریش» است؛ و ما در این پست کوتاه از «بلندترین ریش تاریخ سلطنتی ایران» می‌نویسیم؛ «باباخان»، «خاقان»، سلطان «فتحعلی شاه قاجار». در واقع هرگاه نام او را می‌شنویم اولین تصویری که در ذهن ما نمایان می‌شود، ریش بلند اوست!

بیشتر بخوانید
محمدرضاشاه پهلوی
آلبوم تصاویر

زندگی «محمدرضاشاه پهلوی» در آینه‌ی تصاویر کمتر دیده شده!

«شکسپیر» می‌گوید: «پادشاهان نه برای فرمانبرداری، بلکه برای فرماندهی زاده می‌شوند.» دست است؛ اما نه برای این «محمدرضاشاه»! زمانی که «محمدرضا» و «اشرف» زاده شدند، «رضاخان میرپنج» هنوز یک نظامی بود؛ و حتی با توجه به ادعای برخی منابع، صبح روز چهارم آبان هم «رضاخان» در شمال کشور در جنگ بود.

بیشتر بخوانید
سرسره ناصرالدین شاه
ایران معاصر

سرسره ناصرالدین شاه؛ تفریحات ملوکانه‌ی قاجاری! + تصاویر

سرسره ناصرالدین شاه یکی از سرگرمی‌های او بود که سر‌و‌صدای بسیاری در تاریخ کرده‌است، اما از دیگر بزم‌های وی در دربار می‌توان ثبت تصاویر برهنه‌ی زنان حرم‌سرا و دلقک‌ها را نیز نام برد. یکی از دلایلی هم که زنان دربار معمولاً زشت بوده‌اند، باز به سلیقه‌ی شاه برای سرگرمی بازمی‌گردد!

بیشتر بخوانید
دوره قاجار
ایران معاصر

دوره قاجار؛ مافوق من، فدای یک قطره ادرار قبله‌ی عالم!

در مورد بسیاری از این‌دست مطالب در قجرتایم، به‌ویژه دوره قاجار نوشته‌ایم و با یکدیگر استفاده کرده‌ایم. در این پُست پرده‌ای دیگر از روزگاری که بر ایران گذشت را به قلم اعتمادالسلطنه در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار می‌خوانیم. بنده تغییر چندانی در متن اصلی نداده‌ام تا بیش‌تر لذت ببرید.

بیشتر بخوانید
زینب پاشا
ایران معاصر

زینب پاشا؛ شیرزنی غیور که تحمل ظلم را نداشت! + تصاویر

زینب پاشا پیشتاز بیداریِ زن ستم‌دیده‌ی ایرانی بود و نامش در جنبش تنباکو غرورآفرین و افتخارآمیز است. از جمله اقدامات او می‌توان به شرکت در نهضت تحریم توتون و تنباکو، پیشگام در گشودن انبارهای محتکران تبریز در زمان قحطیِ نان و مصادره‌ی انبار میرزا عبدالرحیم قائم مقام اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
لیبرال
ایران معاصر

لیبرال؛ وقتی اقتصاد آزاد به‌نفع دولت و بر ضد ملت می‌شود!

چه‌کسی گفته که اجرای سیاست اقتصاد آزاد را باید از قیمت کالاها آغاز کرد؟ آیا علت این اصرار بیش‌تر این نیست که کفگیر فلان دولت به تَه دیگ خورده و منابع تأمین سوبسید را ندارد و حالا ایده‌های لیبرال عزیز شده؟ مگر می‌شود بدون بی‌هوشی و انواع مقدمه‌چینی‌های لازم جراحیِ اقتصادی کرد؟

بیشتر بخوانید
پادشاهی ایران
ایران معاصر

پادشاهی ایران؛ چه شد که نهاد سلطنت در ایران از بین رفت؟ + تصاویر

تقریباً ۶۰ سال پس از تمجیدهای آیت‌الله طباطبایی از مظفرالدین‌شاه، آیت‌اللهی دیگر، شاه ایران را نوکر شیطان بزرگ توصیف کرد؛ چگونه در ایران «ظل‌الله» به «ظل‌الشیطان» تبدیل شد؟ پادشاهی ایران نه ‌یک‌باره، که گام‌به‌گام فروریخت؛ در واقع یک فرایند تاریخی بود، که انقلاب ۵۷ ضربه‌ی آخر به آن بود.

بیشتر بخوانید
ازدواج ایرانی
ایران معاصر

ازدواج ایرانی؛ اول تأیید زیبایی و اندام، سپس خواستگاری! + تصاویر

همان‌طور که می‌دانید ازدواج در ایران و مراحل خواستگاری، رسوم قدیمی و بعضاً عجیب‌و‌غریبی دارد. بگذریم که روزگار تغییراتی داشته و نگاه جوامع نیز شکل دیگری پیدا کرده‌است. از مباحث مالی که گذر کنیم، باید گفت انتخاب و تأیید دختر مورد نظر در زمان قاجار نسبت به زمان حال، بسیار متفاوت بوده‌است.

بیشتر بخوانید
تاریخ محرم
ایران معاصر

تاریخ محرم؛ از اولین‌ها تا تقلید از کارناوال و مبالغ نجومی! + تصاویر

ناصرالدین‌شاه پس از سفرهای خود به فرنگ و مشاهده‌ی برنامه‌های کارناوال، تصمیم می‌گیرد تا چیزی مشابه آن را در ایران برای مراسم ماه محرم بنا کند؛ پس با الگوبرداری از ساختمان رویال آلبرت هال، تکیه‌ی دولت را می‌سازد. در ادامه به تاریخ محرم از دوره‌ی آل‌بویه تا زمان حال می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید
کالابرگ
ایران معاصر

کالابرگ؛ خاطراتی سیاه از عصر کوپن در دهه‌ی شصت! + تصاویر

کوپن (کالابرگ امروزی!) شاید یکی از آزاردهنده‌ترین خاطرات مشترک ایرانیان باشد. اگر با چراغ‌قوه به خاطرات دهه‌ی ۶۰خ برویم و به گوشه‌های تاریک حافظه‌مان نور بیندازیم، تصاویر صف‌ها و جنجال‌های «عصر کوپن» و جیره‌بندی را می‌بینیم. چقدر با آن‌دوران آشنایی دارید؟ خاطرات خود را بنویسید.

بیشتر بخوانید