آرامگاه فردوسی
آلبوم تصاویر

هوشنگ سیحون؛ از آرامگاه فردوسی و بوعلی سینا تا خیام و نادرشاه! + تصاویر

هوشنگ سیحون، معمار، طراح، نقاش و تندیس‌ساز سرشناس و نامدار اهل ایران و استاد معماری و رئیس پیشین پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. وی طراح بنای یادبود آرامگاه فردوسی و بوعلی‌سینا و خیام و نادرشاه و کمال‌الملک بوده‌است. همچنین از او به‌عنوان «مرد بناهای ماندگار» یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید
ناصر ملک مطیعی
ایران معاصر

ناصر ملک مطیعی؛ از هنرمندانی که بعد از انقلاب توبه‌نامه نوشت! + فیلم و تصاویر

ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان ایرانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. پس از انقلاب، ادامه‌ی کار هنری‌اش، همچون هم‌تایانش محمدعلی فردین و بهروز وثوقی، ممکن نشد و تنها در دو فیلم بازی کرد. ملک‌مطیعی پس از انقلاب و تا زمان مرگش در مشاغلی همچون شیرینی‌فروشی و مشاور املاک فعالیت داشت.

بیشتر بخوانید
آزادسازی خرمشهر
آلبوم تصاویر

سالروز آزادسازی خرمشهر؛ آلبوم تصاویر به بهانه‌ی روز شهامت و ایثار!

اگرچه خرمشهر در سال ۱۳۵۹ سقوط کرد، اما مقاومت مردم و رزمندگان تا ۲۰ ماه بعد ادامه یافت. پس از انجام چند عملیات مقدماتی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۱، عملیات‌های دیگری هم آغاز شد، ولی اهمیت اهداف موجب شد تا رزمندگان در اوج اقتدار، خرمشهر را آزاد کنند. سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد.

بیشتر بخوانید
ناصر حجازی
ایران معاصر

ناصر حجازی؛ روایت تلخ عقابی که بالش را شکستند! + فیلم و تصاویر

ناصر حجازی اسطوره‌ای بود که این روزها بیشتر از همیشه جای خالیِ او را حس می‌کنیم. به قول علی کریمی: در حالی که ریاکاری و تظاهر، فضای فوتبال و مملکت را مسموم کرده و در همه‌جا رایج شده‌است، ناصر حجازی را باید اسطوره‌ای با شخصیت و استثنایی در فوتبال ایران به حساب آوریم.

بیشتر بخوانید
عباس یمینی شریف
ایران معاصر

به یاد استاد عباس یمینی شریف؛ خالق یار مهربان، فرزندان ایران و…

عباس یمینی شریف یکی از نخستین نویسندگان در حوزه‌ی ادبیات کودک و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک بود که با آثارش نقطه‌‌عطفی در شعر کودکانه‌ ایجاد کرد. او توانست شعر و ادبیات کودکان را با زبانی شیرین و ساده و آموزنده بنویسد و راه را برای رهروان ادبیات کودک هموار سازد.

بیشتر بخوانید
پرویز کلانتری
آلبوم تصاویر

کوتاه از پرویز کلانتری؛ خالق آثار نوستالژیک کتاب‌های درسی!

پرویز کلانتری نقاش، طراح، نویسنده و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی و از نقاشان مطرح نوگرای ایران بود. بسیاری از نقاشی‌ها، به‌ویژه در کتاب‌های نظام قدیم آموزش‌و‌پرورش، همچون «روباه و خروس»، «چوپان دروغ‌گو»، «حسنک کجایی؟»، «مرغابی‌ها و لاک‌پشت» و «روباه و زاغ» از آثار او بودند.

بیشتر بخوانید
ایران ناسیونال
آلبوم تصاویر

پست ویژه به بهانه‌ی سالروز تأسیس کارخانه‌ی ایران ناسیونال + تصاویر

در مردادماه ۱۳۴۱، ۲ برادر به‌نام‌های احمد و محمود خیامی کارخانه‌ی ایران ناسیونال را بنیان گذاردند و نخستین گروه از تولیدات آن، اتوبوس بود. در سال ۱۳۴۵ با قراردادی با شرکت روتس انگلستان، این شرکت برنامه‌ریزیِ تولید پیکان را انجام داد و از سال ۱۳۴۶ کارخانه‌ی ویژه‌ی آن گشایش یافت.

بیشتر بخوانید
جبار باغچه‌بان
ایران معاصر

جبار باغچه‌بان؛ انسان شریفی که به خردگرایی باور داشت!

این پُست در مورد آموزگار شریف ایران جبار باغچه‌بان است. همان‌ مردی که به درستی که جایگاه معلمی را می‌شناخت و برای معرفی کار خودش فریاد میزد: «مردم زنده کنید مرا تا زنده کنم شمارا!» آری یاد جبارباغچه‌بان حتی همین امروز هم میتواند دل‌های مُرده را زنده کند.

بیشتر بخوانید
فرخ‌رو پارسا
ایران معاصر

سالروز اعدام «فرخ‌رو پارسا» اولین مدیرکل زن تاریخ ایران! + تصاویر

فرخ‌رو پارسا در سال ۱۳۰۱ در باغی خارج از شهر قم به دنیا آمد. مادر وی فخرآفاق پارسا از فعالان حقوق زنان و مدیر مجله‌ی جهان زنان بود و پدرش نیز فرخ‌دین پارسا کارمند وزارت بازرگانی و مدیر مجله‌های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و عصر جدید بود. این پست را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید
رضاشاه
آلبوم تصاویر

بازگشت پیکر «رضاشاه» به ایران و جریان عجیب مومیایی! + تصاویر

در سال۱۳۲۰خ رضاشاه پس از گذشت ۳ هفته از اشغال ایران از سوی قوای متفقین، تَن به تبعید داد. ابتدا تصمیم داشت که به هند برود، اما در نزدیکیِ هند، انگلیس‌ها مانع از ورود او می‌شوند و جزیره‌ی موریس در آفریقای جنوبی را برای ادامه‌ی زندگیِ رضاشاه و خانواده‌ و همراهانش تعیین می‌کنند.

بیشتر بخوانید