ایران ناسیونال
آلبوم تصاویر

پست ویژه به بهانه‌ی سالروز تأسیس کارخانه‌ی ایران ناسیونال + تصاویر

در مردادماه ۱۳۴۱، ۲ برادر به‌نام‌های احمد و محمود خیامی کارخانه‌ی ایران ناسیونال را بنیان گذاردند و نخستین گروه از تولیدات آن، اتوبوس بود. در سال ۱۳۴۵ با قراردادی با شرکت روتس انگلستان، این شرکت برنامه‌ریزیِ تولید پیکان را انجام داد و از سال ۱۳۴۶ کارخانه‌ی ویژه‌ی آن گشایش یافت.

بیشتر بخوانید
جبار باغچه‌بان
ایران معاصر

جبار باغچه‌بان؛ انسان شریفی که به خردگرایی باور داشت!

این پُست در مورد آموزگار شریف ایران جبار باغچه‌بان است. همان‌ مردی که به درستی که جایگاه معلمی را می‌شناخت و برای معرفی کار خودش فریاد میزد: «مردم زنده کنید مرا تا زنده کنم شمارا!» آری یاد جبارباغچه‌بان حتی همین امروز هم میتواند دل‌های مُرده را زنده کند.

بیشتر بخوانید
فرخ‌رو پارسا
ایران معاصر

سالروز اعدام «فرخ‌رو پارسا» اولین مدیرکل زن تاریخ ایران! + تصاویر

فرخ‌رو پارسا در سال ۱۳۰۱ در باغی خارج از شهر قم به دنیا آمد. مادر وی فخرآفاق پارسا از فعالان حقوق زنان و مدیر مجله‌ی جهان زنان بود و پدرش نیز فرخ‌دین پارسا کارمند وزارت بازرگانی و مدیر مجله‌های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و عصر جدید بود. این پست را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید
رضاشاه
آلبوم تصاویر

بازگشت پیکر «رضاشاه» به ایران و جریان عجیب مومیایی! + تصاویر

در سال۱۳۲۰خ رضاشاه پس از گذشت ۳ هفته از اشغال ایران از سوی قوای متفقین، تَن به تبعید داد. ابتدا تصمیم داشت که به هند برود، اما در نزدیکیِ هند، انگلیس‌ها مانع از ورود او می‌شوند و جزیره‌ی موریس در آفریقای جنوبی را برای ادامه‌ی زندگیِ رضاشاه و خانواده‌ و همراهانش تعیین می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ایرج قادری
ایران معاصر

مختصر از «ایرج قادری» به مناسب سالروز درگذشت او + فیلم و تصاویر

ایرج قادری در سال ۱۳۱۳ به دنیا آمد. برای رشته‌ی داروسازی در دانشگاه پذیرفته شد، اما به هنر رو آورد. اولین فعالیت سینماییِ ایرج قادری در سال ۱۳۴۳ با ایفای نقش در فیلم چهار راه حوادث به کارگردانیِ ساموئل خاچیکیان بود. همچنین وی در سال ۱۳۴۱ شرکت سینماییِ پانوراما را تأسیس کرد.

بیشتر بخوانید
روز معلم
ایران معاصر

روز معلم؛ ۱۲ اردیبهشت و بزرگداشت مقام معلم! + تصاویر

سابقه‌ی نام‌گذاریِ روز معلم به قبل از انقلاب در ایران برمی‌گردد و مناسبت آن، کشته‌شدن یکی از معلمان این سرزمین به‌نام ابوالحسن خانعلی در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ در تجمع اعتراض‌آمیز آنان در میدان بهارستان بود. ابوالحسن خانعلی انسانی ساده و معمولی و بدون گرایش حزبی بود.

بیشتر بخوانید
ناصرالدین‌شاه قاجار
ایران معاصر

ناصرالدین‌شاه قاجار؛ ۵۰ سال حاکمیت جهل و خرافات!

دوران ۵۰ ساله‌ی پادشاهیِ ناصرالدین‌شاه قاجار موسوم به تاریخ ناصری مانند دوران سلطنت فتحعلی‌شاه دوره‌ی قدرت طبقه‌ی روحانیون بود. همه‌چیز از یک خُدعه شروع شد! عده‌ای از مجتهدان در اوایل سلطنت ناصرالدین‌شاه برای مرعوب‌کردن او شایع کردند که ایل قاجار در واقعه‌ی کربلا به یزید کمک کرده‌است!

بیشتر بخوانید
روح‌انگیز سامی‌نژاد
آلبوم تصاویر

روح‌انگیز سامی‌نژاد؛ سالروز درگذشت نخستین بازیگر زن ایران! + تصاویر

در اوایل، فیلم‌ها صامت بودند و ۵ سال بعد از ساخت اولین فیلم، صدا پا به میان گذاشت. ایران از سال‌های اولیه‌ی تاریخ سینما در این هنر وارد شد و بیش از ۸۶ سال پیش، اولین فیلم ناطق سینمای ایران؛ یعنی دختر لر به کارگردانیِ اردشیر ایرانی پا به عرصه گذاشت، اما روح‌انگیز سامی‌نژاد که بود؟!

بیشتر بخوانید
تلگراف در ایران
آلبوم تصاویر

زادروز ساموئل مورس؛ ورود تلگراف به ایران و حرام شدن آن! + تصاویر

انتشار خبر اختراع وسیله‌ی جدیدی با نام تلگراف، باعث شد تا ناصرالدین‌شاه دستور دهد که تلگراف در ایران نیز راه‌اندازی شود و مورد استفاده قرار گیرد. چیزی نگذشت که همین وسیله به مهم‌ترین ابزار ارتباطیِ زمان خود تبدیل شد. میرزای شیرازی نیز در همین دوره مناقشه‌ای تازه به‌پا کرد.

بیشتر بخوانید
ماله‌کش
ایران معاصر

ماله‌کش؛ یک نمونه از ماله‌کش‌های تاریخ معاصر!

جالب است بدانید آنچه که به اصطلاح امروز ماله‌کش صادراتی گفته می‌شود، در تاریخ معاصر ما هم نمونه دارد. یکی از همین افراد میرزا شفیع‌خانِ نایب‌آجودان‌باشی، کاردار ایران در لندن است. این مرد در تاریخ ۲۶ اکتبر ۱۸۵۲م ضمن نامه‌ای به میرزا آقاخان نوری (صدراعظم) خبری اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید