اعتمادالسلطنه
ایران معاصر

«اعتمادالسلطنه»؛ پسر قاتل «امیرکبیر» که بود و چه کرد! + تصاویر

محمدحسن‌خان مقدم مراغه‌ای ملقب به اعتمادالسلطنه در سال ۱۲۲۲ به دنیا آمد. در نُه‌سالگی وارد مدرسه‌ی دارالفنون شد و ۱۲ سال در آن به تحصیل پرداخت و زبان فرانسوی را نیز فرا گرفت. وی ناصرالدین‌شاه را در سه سفر به فرنگ همراهی کرد و یکی از نتایج آن، نگارش روزنامه‌ی خاطراتش بود.

بیشتر بخوانید
سدیدالسلطنه
ایران معاصر

«سدیدالسلطنه»؛ آشنایی با پدر خلیج فارس شناسی در ایران! + تصاویر

محمدعلی‌خان مینابی، ملقب به سدیدالسلطنه، مورخ ایرانی در سال ۱۲۵۳خ در بغداد به دنیا آمد و به مقتضای توطن درازمدتی که در بندرعباس و میناب داشته و به مناسبت آن‌که مادرش دختر شیخ محمد مینابی بوده، به بندرعباسی مشهور گشت. در این پُست با پدر خلیج‌فارس‌شناسی در ایران آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید
بدیع الزمان فروزانفر
ایران معاصر

بدیع الزمان فروزانفر؛ آشنایی با مردی مؤثر بر تاریخ ادبیات ایران! + تصاویر

بدیع الزمان فروزانفر در سال ۱۲۷۶ در روستای زیرک (خراسان) به دنیا آمد. او پس فراگیریِ تحصیلات ابتدایی نزد پدر و برادر، در نوجوانی به جمع شاعران و سخن‌شناسان خراسان پیوست و استعداد بسیار خود را نمایان ساخت. وی پس از ادامه‌ی تحصیل و رفتن به تهران، نخستین اثر خود را چاپ نمود.

بیشتر بخوانید
جمعه سیاه
آلبوم تصاویر

جمعه سیاه؛ در ۱۷ شهریورماه ۱۳۵۷ چه اتفاقی افتاد؟ + آلبوم تصاویر

رویداد ۱۷ شهریورماه ۱۳۵۷ در ایران که با نام «جمعه سیاه» نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین حوادثِ قبل از پیروزیِ انقلاب است. در واقع شروع این حوادث، به تظاهرات عید فطر در روز ۱۳ شهریورماه در همان‌سال مربوط می‌شود که طیِ چند روز جرقه‌ی اعتراضات به آتشی غیر قابل مهار بدل شد.

بیشتر بخوانید
رئیس علی دلواری
ایران معاصر

رئیس علی دلواری؛ مفصل از مبارز مشروطه‌خواه و رهبر قیام جنوب! + تصاویر

رئیس علی دلواری در سال ۱۲۶۱خ در بوشهر به دنیا آمد. او مبارزی مشروطه‌خواه و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای متجاوز بریتانیا در زمان جنگ جهانی اول بود. در این پُست به‌طور کامل با زندگیِ پُرفراز و نشیب و مبارزه‌هایش در راه استقلال و آزادیِ ایران آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید
فرهاد مهراد
آلبوم تصاویر

«مرد تنها»، «فرهاد مهراد» در چنین روزی درگذشت! + فیلم و آلبوم تصاویر

فرهاد مهراد خواننده‌ی ایرانی، کار خود را در دهه‌ی ۴۰خ به همراه گروهی چهارنفره با نام عجیب چهار بچه‌جن به زبان انگلیسی آغاز کرد. سپس به گروه بلک‌کتس پیوست و سال‌ها بعد به دلیل وجود اختلافات از آن گروه جدا شد. پس از انقلاب ۵۷ در ایران ممنوع‌الکار شد و سپس با آلبومی جدید بازگشت.

بیشتر بخوانید
صمد بهرنگی
ایران معاصر

آیا قتل «صمد بهرنگی» توسط ساواک صحت دارد؟ + تصاویر

صمد بهرنگی در تبریز و در خانواده‌ای تهیدست به دنیا آمد. پدرش برای شغلی بهتر به قفقاز رفت و دیگر بازنگشت، صمد اما پس از موفقیت در تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، آموزگار شد و سپس تحصیل در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی را ادامه داد. در این پُست با آثار او نیز آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید
دکتر حسابی
ایران معاصر

دکتر حسابی؛ زحمات و خدمات بنیان‌گذار فیزیک دانشگاهی در ایران! + تصاویر

دکتر حسابی متولد سال ۱۲۸۱ در تهران است و پدر و مادرش از سادات تفرش بودند. او با توجه به سختی‌های موجود، در ۱۷ سالگی لیسانس ادبیات و در ۱۹ سالگی لیسانس بیولوژی را اخذ کرد. در سن ۲۵ سالگی نیز دانشنامه‌ی دکترای فیزیک خود را با ارائه‌ی یک رساله با درجه‌ی عالی دریافت نمود.

بیشتر بخوانید
امین السلطان
آلبوم تصاویر

روزی که امین السلطان توسط عباس‌ صراف تبریزی ترور شد! + آلبوم تصاویر

پدرش ابراهیم‌خان از آبدارخانه‌ی دربار شروع کرد و امین السلطان لقب گرفت؛ نام خودش علی‌اصغر بود که در کنار پدر کار آموخت و خیلی‌زود رشد کرد. برای شروع مسئول قاطرخانه‌ی دربار و صاحب القابی هم شد، سپس همه‌چیز پدرش پس از مرگ توسط شاه به او داده‌شد؛ از جمله لقب امین السلطان!

بیشتر بخوانید
سیمین بهبهانی
ایران معاصر

سیمین بهبهانی؛ شاعری که از جوانی مبارزه با ستم را آغاز کرد! + تصاویر

سیمین بهبهانی متولد ۱۳۰۹ در تهران است. پدرش نویسنده بود و شعر می‌سرود. مادرش نیز با ادبیات فارسی، زبان‌های عربی، فرانسه و انگلیسی نیز آشنایی داشت و از مؤسسان جمعیت نسوان وطن‌خواه بود. سیمین نیز سرودن را در ۱۴ سالگی آغاز نمود و سال‌ها بعد موفق به دریافت جوایز متعددی شد.

بیشتر بخوانید