بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ – درگذشت سیدضیاءالدین شادمان و…

بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مرتضی جاویدی (اشلو)؛ نظامی ایرانی در جنگ ایران و عراق به‌عنوان فرماندۀ گردان فجر، تا درگذشت نادر جهانبانی؛ خلبان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و پدر آکروجت ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ

بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز بزرگداشت شهدا در ایران

 


 

  • وقایع

 

 


 

  • زادروزها

– زادروز مرتضی جاویدی (اشلو) در سال ۱۳۳۷خ؛ نظامی ایرانی که در جنگ ایران و عراق به‌عنوان فرماندۀ گردان فجر، لشکر ۳۳ المهدی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد که در عملیات کربلای ۵ کشته‌شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ایرج میرزا (جلال‌الممالک، فخرالشعرا) در سال ۱۳۰۴خ؛ از جمله شاعران برجستهٔ ایرانی در عصر مشروطیت (اواخر دورۀ قاجار و اوایل دورۀ پهلوی) و از پیشگامان تجدد در ادبیات فارسی که در قالب‌های گوناگون شعر سروده و ارزشمندترین اشعارش مضامین انتقادی، اجتماعی، احساسی و تربیتی دارند. شعر ایرج ساده و روان و گاهی دربرگیرندهٔ واژه‌ها و گفتارهای عامیانه‌ست و اشعار او از جمله اشعار اثرگذار بر شعر دورۀ مشروطیت بود.
– درگذشت نادر جهانبانی در سال ۱۳۵۷خ؛ خلبان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و پدر آکروجت ایران که به‌حکم صادق خلخالی، حاکم شرع وقت در زندان قصر تیرباران شد.
– درگذشت حسین گل‌گلاب در سال ۱۳۶۳خ؛ گیاه‌شناس، ادیب، نویسنده، شاعر، مترجم، استاد دانشگاه، نوازنده، موسیقی‌دان، عکاس و هنرمند ایرانی که به‌زبان‌های فرانسه، انگلیسی، روسی، عربی و لاتین تسلط داشت و در زمینۀ معادل‌یابی برای واژه‌های علمی از متخصصان فرهنگستان ایران بود. سروده‌های مشهور «ای ایران» و «آذرآبادگان» از جمله کارهای اوست.
– درگذشت سیدضیاءالدین شادمان در سال ۱۳۸۷خ؛ ورزشکار و سیاست‌مدار ایران دوران محمدرضاشاه پهلوی

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 تیرماه در تاریخ - درگذشت عباس دوران و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.