بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ – درگذشت سیدضیاءالدین شادمان و…

بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مرتضی جاویدی (اشلو)؛ نظامی ایرانی در جنگ ایران و عراق به‌عنوان فرماندۀ گردان فجر، تا درگذشت نادر جهانبانی؛ خلبان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و پدر آکروجت ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ

بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز بزرگداشت شهدا در ایران

 


 

  • وقایع

 

 


 

  • زادروزها

– زادروز مرتضی جاویدی (اشلو) در سال ۱۳۳۷خ؛ نظامی ایرانی که در جنگ ایران و عراق به‌عنوان فرماندۀ گردان فجر، لشکر ۳۳ المهدی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد که در عملیات کربلای ۵ کشته‌شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ایرج میرزا (جلال‌الممالک، فخرالشعرا) در سال ۱۳۰۴خ؛ از جمله شاعران برجستهٔ ایرانی در عصر مشروطیت (اواخر دورۀ قاجار و اوایل دورۀ پهلوی) و از پیشگامان تجدد در ادبیات فارسی که در قالب‌های گوناگون شعر سروده و ارزشمندترین اشعارش مضامین انتقادی، اجتماعی، احساسی و تربیتی دارند. شعر ایرج ساده و روان و گاهی دربرگیرندهٔ واژه‌ها و گفتارهای عامیانه‌ست و اشعار او از جمله اشعار اثرگذار بر شعر دورۀ مشروطیت بود.
– درگذشت نادر جهانبانی در سال ۱۳۵۷خ؛ خلبان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و پدر آکروجت ایران که به‌حکم صادق خلخالی، حاکم شرع وقت در زندان قصر تیرباران شد.
– درگذشت حسین گل‌گلاب در سال ۱۳۶۳خ؛ گیاه‌شناس، ادیب، نویسنده، شاعر، مترجم، استاد دانشگاه، نوازنده، موسیقی‌دان، عکاس و هنرمند ایرانی که به‌زبان‌های فرانسه، انگلیسی، روسی، عربی و لاتین تسلط داشت و در زمینۀ معادل‌یابی برای واژه‌های علمی از متخصصان فرهنگستان ایران بود. سروده‌های مشهور «ای ایران» و «آذرآبادگان» از جمله کارهای اوست.
– درگذشت سیدضیاءالدین شادمان در سال ۱۳۸۷خ؛ ورزشکار و سیاست‌مدار ایران دوران محمدرضاشاه پهلوی

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هشتم/8 خردادماه در تاریخ - زادروز کامبیز درم‌بخش و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *