بیست‌و‌دوم/۲۲ ژوئن در تاریخ – درگذشت جرج کارلین و…

بیست‌و‌دوم/۲۲ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز هرمان مینکوفسکی؛ ریاضی‌دان و فیزیک‌دان سرشناس آلمانی قرن ۱۹م، تا درگذشت جرج کارلین؛ استندآپ کمدین، منتقد اجتماعی، نویسندۀ آمریکایی و برندۀ ۵ جایزۀ گرمی برای جنگ‌های کمدی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌دوم/۲۲ ژوئن در تاریخ

بیست‌و‌دوم/۲۲ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۴۰م؛ پس از تسخیر فرانسه توسط آلمان، در جریان جنگ جهانی دوم، با امضای پیمان دوم کامپانیه، مخاصمۀ بین این ۲ کشور به‌پایان رسید.
– در سال ۱۹۴۱م؛ در جریان جنگ جهانی دوم، آلمان نازی با شکستن پیمان عدم تجاوز سال ۱۹۳۹م بین شوروی و آلمان، به‌شوروی حمله (آغاز عملیات بارباروسا) کرد.
– در سال ۱۹۸۶م؛ دیگو مارادونا، گل خود، معروف به‌دست خدا را علیه تیم ملی انگلیس در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶م به‌ثمر رسانید.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ریچارد سوم در سال ۱۴۸۳م؛ آخرین پادشاه بریتانیا در قرون وسطی که با مرگ او در جنگ ۳۰ سالۀ رزها، سلسلۀ پلانتاجنت پس از ۳۳۱ سال منقرض شد و سلسلۀ تودور به‌قدرت رسیدند. وی سلطنتی توأم با قتل و وحشت ایجاد کرد و در نبرد بازورث فیلد، توسط هنری تیودور کشته‌شد.
– زادروز ویلهلم فون هومبولت در سال ۱۷۶۷م؛ زبان‌شناس، دیپلمات و فیلسوف پروسی و بنیان‌گذار دانشگاه هومبولت
– زادروز هرمان مینکوفسکی در سال ۱۸۶۴م؛ ریاضی‌دان و فیزیک‌دان سرشناس آلمانی قرن ۱۹م که نظریۀ هندسی اعداد را بنیاد نهاد و گسترش داد. او مسائل سخت نظریۀ اعداد، فیزیک ریاضی و نظریۀ نسبیت را با روش‌های هندسی حل می‌کرد.
– زادروز جولیان هاکسلی در سال ۱۸۸۷م؛ زیست‌شناس، انسان‌گرا، بین‌الملل‌گرا و فیلسوف بریتانیایی که در توسعۀ دانش رویان‌شناسی نوین، بسیار تأثیرگذار بود.
– زادروز روبرت ریتر فون گرایم در سال ۱۸۹۲م؛ فلدمارشال آلمانی در دورۀ رایش سوم و آخرین فرماندۀ کل لوفت‌وافه در جنگ جهانی دوم
– زادروز اریش ماریا رمارک در سال ۱۸۹۸م؛ نویسندۀ مشهور آلمانی
– زادروز بیلی وایلدر در سال ۱۹۰۶م؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و روزنامه‌نگار آمریکایی اتریشی‌تبار که در مجموع ۶ بار برندۀ اسکار شده‌بود که شامل ۱ اسکار بهترین فیلم، ۲ اسکار بهترین کارگردانی و ۳ اسکار بهترین فیلم‌نامۀ اقتباسی و غیر اقتباسی می‌باشد. وی همچنین تندیس یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرده‌است.
– زادروز کنراد تسوزه در سال ۱۹۱۰م؛ مهندس عمران آلمانی و از پیشگامان علوم رایانه که مهم‌ترین موفقیت او، ساخت نخستین رایانۀ عملیاتیِ کاملاً خودکارِ قابل برنامه‌ریزیِ جهان (زد-۳) در سال ۱۹۴۱م بود.
– زادروز دانیل براون در سال ۱۹۶۴م؛ نویسندۀ آمریکایی کتاب‌های ژانر پُرهیجان

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 شهریورماه در تاریخ - زادروز مسعود عربشاهی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جوزپه ماتزینی در سال ۱۸۷۲م؛ آزادی‌خواه ایتالیایی و رهبر سیاسی عقیدتیِ جنبش «ریسورجیمنتو» (اتحاد ایتالیا) که در سال ۱۸۳۱م در فرانسه تشکیلات مخفیِ «ایتالیای جوان» را بنا نهاد. او در دهه‌های ۱۸۳۰م و ۱۸۴۰م از رهبرانی بود که سهم مؤثری در هماهنگی بین قیام‌های مردمیِ ایتالیا داشت. او با اتحاد ایتالیا به‌عنوان شاهنشاهی مخالفت نمود و اندکی پیش از مرگ به‌میهنش بازگشت. وی همچنین تعداد زیادی مقاله و رساله در باب مسائل سیاسی منتشر نموده‌است.
– درگذشت ایلیا میخایلویچ فرانک در سال ۱۹۹۰م؛ فیزیک‌دان روسی که در سال ۱۹۵۸م به‌همراه پاول چرنکوف و ایگور یوگنیویچ تام، به‌خاطر کشف و تعبیر اثر چرنکوف (تابش چرنکوف)، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل فیزیک شد.
– درگذشت جرج کارلین در سال ۲۰۰۸م؛ استندآپ کمدین، منتقد اجتماعی، بازیگر و نویسندۀ آمریکایی و برندۀ ۵ جایزۀ گرمی برای جنگ‌های کمدی

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *