بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز محمد بهمن‌بیگی و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمد بهمن‌بیگی؛ نویسندۀ بزرگ ایل قشقایی و بنیان‌گذار آموزش و پرورش عشایری در ایران، تا درگذشت منوچهر خسروداد در سال ۱۳۵۷خ؛ سرلشگر خلبان در دوران پهلوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

 

 


 

  • زادروزها

– زادروز زب‌النسا یا زیب‌النسا مخفی (مخفی) در سال ۱۰۱۶خ؛ شاهدخت گورکانی و فرزند ارشد امپراتور اورنگ‌زیب و همسر ارشد وی، دلرس بانو بیگم بود. او یکی از خوشنویسان هند و از شاعران سبک هندی در ادبیات فارسی و تصوف بود و با تخلص مخفی شعر می‌سرود. تبار او از جانب مادر به‌شاه‌اسماعیل صفوی می‌رسید.
– زادروز محمد بهمن‌بیگی در سال ۱۲۹۸خ؛ نویسندۀ بزرگ ایل قشقایی و بنیان‌گذار آموزش و پرورش عشایری در ایران
– زادروز داریوش طلایی در سال ۱۳۳۱خ؛ موسیقی‌دان، نوازندۀ تار و سه‌تار و آهنگ‌ساز
– زادروز شهریار مَندَنی‌پور در سال ۱۳۳۵خ؛ نویسنده و رمان‌نویس

 


 

  • درگذشت

– درگذشت منوچهر خسروداد در سال ۱۳۵۷خ؛ سرلشگر خلبان بالگرد سی‌اچ-۴۷ شینوک‌آ و بل ۲۱۴ هوانیروز نیروی زمینی شاهنشاهی و آخرین فرماندۀ آن در دوران پهلوی و بنیان‌گذار نیروهای ویژۀ هوابرد؛ معروف به‌نوهد یا معروف به‌کلاه‌سبزهای ارتش ایران که پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷خ در ستاد کل ارتش دستگیر و توسط دادگاه‌های انقلاب محاکمه و اعدام (تیرباران) شد.
– درگذشت مهدی رحیمی در سال ۱۳۵۷خ؛ سپهبد نیروی زمینی شاهنشاهی، آخرین رئیس شهربانی و آخرین فرماندار نظامی تهران بعد از ارتشبد غلامعلی اویسی و از نخستین افرادی بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و در ۲۶ بهمن‌ماه تیرباران شد. وی با حسین فاطمی (وزیر امور خارجۀ دولت محمد مصدق و مؤسس روزنامه باختر) باجناق بوده‌‌است.
– درگذشت امیررضا عارفی (پیمان) در سال ۱۳۸۸خ؛ زندانی سیاسی تبعیدی، متهم به‌عضویت در انجمن پادشاهی ایران و ارتباط‌گیری با فرود فولادوند که ابتدا به‌جرم محاربه به‌اعدام و در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال زندان، هم‌راه با تبعید محکوم شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 ژوئن در تاریخ - درگذشت ژولیوس و اتل روزنبرگ و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.