بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز محمد بهمن‌بیگی و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمد بهمن‌بیگی؛ نویسندۀ بزرگ ایل قشقایی و بنیان‌گذار آموزش و پرورش عشایری در ایران، تا درگذشت منوچهر خسروداد در سال ۱۳۵۷خ؛ سرلشگر خلبان در دوران پهلوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز زب‌النسا یا زیب‌النسا مخفی (مخفی) در سال ۱۰۱۶خ؛ شاهدخت گورکانی و فرزند ارشد امپراتور اورنگ‌زیب و همسر ارشد وی، دلرس بانو بیگم بود. او یکی از خوشنویسان هند و از شاعران سبک هندی در ادبیات فارسی و تصوف بود و با تخلص مخفی شعر می‌سرود. تبار او از جانب مادر به‌شاه‌اسماعیل صفوی می‌رسید.
– زادروز محمد بهمن‌بیگی در سال ۱۲۹۸خ؛ نویسندۀ بزرگ ایل قشقایی و بنیان‌گذار آموزش‌و‌پرورش عشایری در ایران
– زادروز داریوش طلایی در سال ۱۳۳۱خ؛ موسیقی‌دان، نوازندۀ تار و سه‌تار و آهنگ‌ساز
– زادروز شهریار مندنی‌پور در سال ۱۳۳۵خ؛ نویسنده و رمان‌نویس
– زادروز سمیرا مخملباف در سال ۱۳۵۸خ؛ کارگردان، دستیار کارگردان و نویسندۀ ایرانی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت منوچهر خسروداد در سال ۱۳۵۷خ؛ سرلشگر خلبان بالگرد سی‌اچ-۴۷ شینوک‌آ و بل ۲۱۴ هوانیروز نیروی زمینی شاهنشاهی و آخرین فرماندۀ آن در دوران پهلوی و بنیان‌گذار نیروهای ویژۀ هوابرد؛ معروف به‌نوهد یا معروف به‌کلاه‌سبزهای ارتش ایران که پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷خ در ستاد کل ارتش دستگیر و توسط دادگاه‌های انقلاب محاکمه و اعدام (تیرباران) شد.
– درگذشت مهدی رحیمی در سال ۱۳۵۷خ؛ سپهبد نیروی زمینی شاهنشاهی، آخرین رئیس شهربانی و آخرین فرماندار نظامی تهران بعد از ارتشبد غلامعلی اویسی و از نخستین افرادی بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و در ۲۶ بهمن‌ماه تیرباران شد. وی با حسین فاطمی (وزیر امور خارجۀ دولت محمد مصدق و مؤسس روزنامه باختر) باجناق بوده‌‌است.
– درگذشت امیررضا عارفی (پیمان) در سال ۱۳۸۸خ؛ زندانی سیاسی تبعیدی، متهم به‌عضویت در انجمن پادشاهی ایران و ارتباط‌گیری با فرود فولادوند که ابتدا به‌جرم محاربه به‌اعدام و در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال زندان، هم‌راه با تبعید محکوم شد.
– درگذشت امیرهوشنگ کشاورز صدر در سال ۱۳۹۱خ؛ فعال جبهۀ ملی ایران و کارشناس مسائل کشاورزی و اقتصاد روستایی که فرزند سیدمحمدعلی کشاورز صدر بود.
– درگذشت بی‌بی‌فاطمه شریعت‌رضوی (پوران شریعت‌رضوی) در سال ۱۳۹۷خ؛ نویسندۀ ایرانی که از دانشگاه سوربن دکترای ادبیات فارسی داشت. وی همسر علی شریعتی و خواهر آذر شریعت‌رضوی بود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌ششم/26 اسفندماه در تاریخ - زادروز پروانه امیرافشاری و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *