بیست‌و‌نهم/۲۹ مارس در تاریخ – درگذشت کارل ارف و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ مارس در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز لنارت مری؛ سیاست‌مدار، نویسنده، مترجم و دومین رئیس‌جمهور کشور استونی، تا درگذشت جان جیکوب آستر؛ نخستین میلیونر تاریخ آمریکا و بنیان‌گذار نخستین شرکت سپرده‌گذاری در این کشور که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌نهم/۲۹ مارس در تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ مارس در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی پیانو
– روز مصائب عیسی‌مسیح؛ یکی از آئین‌های سنتی و مذهبی کاتولیک‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۷۱م؛ تالار سلطنتی آلبرت در آلبرتوپولیس، رسماً توسط ملکه ویکتوریای بریتانیا گشایش یافت.
– در سال ۱۹۳۶م؛ انتخابات پارلمانی و همه‌پرسی تأیید ورود نظامیان ارتش آلمان به‌منطقۀ رنلند در غرب این کشور که بر طبق قرارداد ورسای منع شده‌بود، برگزار شد.
– در سال ۱۹۷۳م؛ در جریان جنگ ویتنام، پس از حصول اطمینان از بی‌نتیجه‌بودن دخالت ایالات متحده، آخرین سرباز رزمی آمریکایی از ویتنام جنوبی خارج شد.
– در سال ۱۹۷۴م؛ فضاپیمای بی‌سرنشین ناسا، مارینر ۱۰، به‌نزدیکی سیارۀ تیر (عطارد) فرستاده‌شد.
– در سال ۱۹۷۶م؛ در پی کنار گذاشته‌شدن ایزابل پرون از ریاست‌جمهوری آرژانتین، رژیم دیکتاتوری‌نظامی ژنرال خورخه ویدلا در این کشور به‌قدرت رسید.
– در سال ۲۰۰۶م؛ اسماعیل هنیه، به‌نخست‌وزیری دولت خودگردان فلسطین برگزیده‌شد.
– در سال ۲۰۱۴م؛ پس از اجرایی‌شدن قانون مصوب مجلس بریتانیا، اولین ازدواج هم‌جنس‌گرایانه در انگلستان و ولز صورت گرفت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ویلهلم لیبکنشت در سال ۱۸۲۶م؛ انقلابی آلمانی، رفیق و دوست نزدیک مارکس در اتحادیه‌های کمونیست‌ها در دهۀ ۱۸۴۰م و از بنیان‌گذاران، پیش‌کسوتان و رهبران حزب سوسیال‌دموکرات آلمان
– زادروز لاورنتی بریا در سال ۱۸۹۹م؛ سیاست‌مدار و صاحب مقامات بلندپایۀ امنیتی و نظامی و همچنین رئیس کمیساریای خلق در امور داخلی در اتحاد جماهیر شوروی که در زمان استالین قدرت زیادی داشت، اما مدتی پس از مرگ استالین، به‌اتهام خیانت به‌کشور و سوءاستفاده از قدرت اعدام شد.
– زادروز لنارت مری در سال ۱۹۲۹م؛ سیاست‌مدار، نویسنده، مترجم و دومین رئیس‌جمهور کشور استونی
– زادروز ریچارد رادنی بنت در سال ۱۹۳۶م؛ آهنگ‌ساز انگلیسی
– زادروز اوانگلوس اودیسئاس پاپاتاناسیو در سال ۱۹۴۳م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ سبک الکترونیک، امبینت، نیو اِیج، پراگرسیو، جاز و پاپ راک اهل یونان

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 اکتبر در تاریخ - درگذشت ناتالی ساروت و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت امانوئل سویدنبرگ در سال ۱۷۷۲م؛ عالم، مبتکر مسیحی و فیلسوف و دانشمند الهیات سوئدی که با برخورداری از ضریب هوشی ۲۰۵، دست‌نوشتۀ حجیمی از کلام الهی از وی به‌یادگار مانده‌است.
– درگذشت جان جیکوب آستر در سال ۱۸۴۸م؛ نخستین چهرۀ برجستۀ خانوادۀ استر و نیز نخستین میلیونر تاریخ ایالات متحدۀ آمریکا و همچنین بنیان‌گذار نخستین شرکت سپرده‌گذاری در این کشور که دارایی‌اش را از راه بازرگانی پوست خز، املاک و نیز تریاک به‌دست آورده‌بود.
– درگذشت ژرژ پیر سورا در سال ۱۸۹۱م؛ نقاش فرانسوی و بنیان‌گذار نودریافت‌گری (نئوامپرسیونیسم)
– درگذشت آنری بردو در سال ۱۹۶۳م؛ عضو آکادمی و نویسندۀ فرانسوی
– درگذشت کارل ارف در سال ۱۹۸۲م؛ آهنگ‌ساز مشهور آلمانی
– درگذشت فلیپ وارن اندرسون در سال ۲۰۲۰م؛ فیزیک‌دان نظری آمریکایی و برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک که در نظریه‌های موضعیت، پادفرومغناطیس، شکست تقارن (از جمله مقاله‌ای که در سال ۱۹۶۲م در مورد شکست تقارن در فیزیک ذرات، منجر به‌توسعۀ مدل استاندارد شد)، و ابررسانایی دمای بالا و همچنین فلسفه توسط نوشته‌های او در رابطه با برآمدگی (فلسفۀ علم) مشارکت داشته‌است.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *