بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ – زادروز رسول نجفیان و…

بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیدجلال‌الدین کَزّازی؛ استاد دانشگاه، شاعر، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و ادیب و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران، تا درگذشت امیر همایون خرم؛ موسیقی‌دان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– بمباران شهر سنندج توسط رژیم بعثی عراق در سال ۱۳۶۵خ
– افتتاح مجتمع پتروشیمی اصفهان در سال ۱۳۷۱خ که با راه‌اندازی این طرح، ۱۳ هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به‌کار شدند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ایرج بقایی کرمانی (وفا) در سال ۱۳۱۶خ؛ شاعر و نویسنده
– زادروز آیدین آغداشلو در سال ۱۳۱۹خ؛ نقاش، گرافیست، نویسنده و منتقد فیلم ایرانی که روش ریزه‌کاری و استادکاری در نقاشی کلاسیک را پیگیری کرد. او در مراسمی که سال ۱۳۹۴خ در سفارت فرانسه در ایران برگزار شد، نشان هنر و ادب شوالیۀ فرانسه را دریافت کرد.
– زادروز سیدجلال‌الدین کَزّازی (میرجلال‌الدین کزازی) در سال ۱۳۲۷خ؛ استاد دانشگاه، شاعر، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و ادیب و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران در پنجمین همایش چهره‌های ماندگار
– زادروز رسول نجفیان در سال ۱۳۳۰خ؛ بازیگر و خواننده و کارگردان
– زادروز ارشد تهماسبی در سال ۱۳۳۶خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندۀ تار و سه‌تار

 


 

  • درگذشت

– درگذشت رشیدالدین فضل‌الله همدانی در سال ۶۹۶خ؛ رجل سیاسی، تاریخ‌نگار و پزشک ایرانی که کتاب «جامع‌التواریخ» را به‌دستور غازان‌خان به‌رشتۀ تحریر درآورد و در دوران وزارت خود، بناهای فراوانی همچون «ربع رشیدی» را ساخت. کتاب جامع‌التواریخ او که مهم‌ترین کتاب وی است، به‌نثرى عالمانه و پخته نوشته شده‌است.
– درگذشت سیداحمد سیادتی در سال ۱۳۸۷خ؛ وی که از دانشجویان دکتر محمد قریب بود، شیفتۀ اخلاق و تقوا و شخصیت محمد قریب شد و همین مسئله او را به‌رشتۀ اطفال علاقه‌مند ساخت و در نتیجه به‌این رشته روی آورد. او در محضر محمد قریب هم علم و هم اخلاق پزشکی را آموخت و در سال ۱۳۴۱خ متخصص اطفال شد.
– درگذشت امیر همایون خرم در سال ۱۳۹۱خ؛ نوازندۀ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز موسیقی، یکی از اعضای شورای عالی خانۀ موسیقی ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  شانزدهم/16 شهریورماه در تاریخ - درگذشت لطفی علی‌عسکرزاده و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *