بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ – زادروز رسول نجفیان و…

بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیدجلال‌الدین کَزّازی؛ استاد دانشگاه، شاعر، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و ادیب و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران، تا درگذشت امیر همایون خرم؛ موسیقی‌دان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌هشتم/۲۸ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– بمباران شهر سنندج توسط رژیم بعثی عراق در سال ۱۳۶۵خ
– افتتاح مجتمع پتروشیمی اصفهان در سال ۱۳۷۱خ که با راه‌اندازی این طرح، ۱۳ هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به‌کار شدند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ایرج بقایی کرمانی (وفا) در سال ۱۳۱۶خ؛ شاعر و نویسنده
– زادروز آیدین آغداشلو در سال ۱۳۱۹خ؛ نقاش، گرافیست، نویسنده و منتقد فیلم ایرانی که روش ریزه‌کاری و استادکاری در نقاشی کلاسیک را پیگیری کرد. او در مراسمی که سال ۱۳۹۴خ در سفارت فرانسه در ایران برگزار شد، نشان هنر و ادب شوالیۀ فرانسه را دریافت کرد.
– زادروز سیدجلال‌الدین کَزّازی (میرجلال‌الدین کزازی) در سال ۱۳۲۷خ؛ استاد دانشگاه، شاعر، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و ادیب و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران در پنجمین همایش چهره‌های ماندگار
– زادروز رسول نجفیان در سال ۱۳۳۰خ؛ بازیگر و خواننده و کارگردان
– زادروز ارشد تهماسبی در سال ۱۳۳۶خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندۀ تار و سه‌تار

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سیداحمد سیادتی در سال ۱۳۸۷خ؛ وی که از دانشجویان دکتر محمد قریب بود، شیفتۀ اخلاق و تقوا و شخصیت محمد قریب شد و همین مسئله او را به‌رشتۀ اطفال علاقه‌مند ساخت و در نتیجه به‌این رشته روی آورد. او در محضر محمد قریب هم علم و هم اخلاق پزشکی را آموخت و در سال ۱۳۴۱خ متخصص اطفال شد.
– درگذشت امیر همایون خرم در سال ۱۳۹۱خ؛ نوازندۀ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز موسیقی، یکی از اعضای شورای عالی خانۀ موسیقی ایران

 

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 آذرماه در تاریخ - زادروز نصرالله فلسفی و...

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.