بیست‌و‌هفتم/۲۷ مهرماه در تاریخ – درگذشت محمود ذوالفنون و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمد خشنودی؛ از پژوهش‌گران و استادان رشته‌های مهندسی شیمی و پتروشیمی، تا درگذشت مرتضی کیوان؛ شاعر، منتقد هنری، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی عضو حزب تودۀ ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ مهرماه در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– آغاز صدارت میرزا تقی‌خان فراهانی (اتابک اعظم، امیرکبیر) اولین صدراعظم ناصرالدین‌شاه قاجار در سال ۱۲۲۷خ
– آغاز عملیات والفجر ۴، در منطقۀ شیلر (در شمال مریوان و پنجوین) در سال ۱۳۶۲خ
– تصویب اساسنامۀ صدا‌و‌سیمای جمهوری‌اسلامی ایران در سال ۱۳۶۲خ
– به‌گلوله‌بستن و ویران‌کردن ۲ سکوی نفتی ایران در خلیج‌فارس به‌وسیلۀ نیروی دریایی ایالات متحدۀ آمریکا در سال ۱۳۶۶خ
– افتتاح طرح تبدیل کاتالیستی در پالایشگاه لاوان در سال ۱۳۸۰خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمد خشنودی در سال ۱۳۲۷خ؛ از پژوهش‌گران و استادان رشته‌های مهندسی شیمی و پتروشیمی، دارندۀ جایزه و لوح تقدیر کتاب سال (شعله و احتراق) و دارندۀ جایزه و لوح تقدیر استاد نمونۀ دانشگاه‌های ایران

 


 

  • درگذشت

– درگذشت مرتضی کیوان در سال ۱۳۳۳خ؛ شاعر، منتقد هنری، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی عضو حزب تودۀ ایران که در روزهای پس از کودتای ۲۸ مرداد، درحالی‌که ۳ تَن از نظامیان فراری سازمان نظامی حزب توده را در خانۀ خود پنهان کرده‌بود، دستگیر و به‌جرم خیانت در زندان قصر تیرباران شد.
– درگذشت ابراهیم حکیمی (حکیم‌الملک) در سال ۱۳۳۸خ؛ دولت‌مرد دورۀ قاجار و پهلوی که چند دوره نخست‌وزیر و مدتی رئیس مجلس سنای ایران شد.
– درگذشت سیدمحسن صدرالاشراف (محسن صدر) در سال ۱۳۴۱خ؛ قاضی و سیاست‌مدار، نخست‌وزیر ایران و رئیس مجلس سنا که در دوران نخست‌وزیری او، ایران با امضای منشور ملل متحد از دولت‌های پایه‌گذار سازمان ملل شد.
– درگذشت نورعلی الهی (استاد الهی) در سال ۱۳۵۳خ؛ عارف، فیلسوف، قاضی و موسیقی‌دان
– درگذشت میرزا ابوالقاسم نجم‌الملک (نام‌خانوادگی: نجم) در سال ۱۳۶۲خ؛ دیپلمات و دولت‌مرد دوره‌های قاجار و پهلوی
– درگذشت حبیب‌الله بدیعی در سال ۱۳۷۱خ؛ موسیقی‌دان و نوازندۀ ویولن
– درگذشت محمود ذوالفنون در سال ۱۳۹۲خ؛ نوازندۀ ویولن
– درگذشت علی مرادخانی ارنگه (علی تهرانی) در سال ۱۴۰۱خ؛ روحانی، نویسنده و خطیب ایرانی که نمایندۀ استان خراسان در مجلس خبرگان قانون‌اساسی، و از شاگردان سیدحسین طباطبایی بروجردی و سیدروح‌الله خمینی بود که پیش از انقلاب ۱۳۵۷خ، به‌مبارزه با حکومت پهلوی پرداخت و در این راه بارها به‌زندان افتاد و تبعید شد. همچنین او دارای درجۀ اجتهاد بود. وی پس از انقلاب و در ادامۀ زندگی سیاسی خود و پس از تحمل ماه‌ها زندان در مشهد، در سال ۱۳۶۳خ، در شرایطی خاص موفق شد که از حصر خانگی خارج شود و سپس مخفیانه به‌عراق گریخت و در آن‌جا سال‌های طولانی در رادیو و تلویزیون فارسی‌زبان بغداد، به‌تبلیغ علیه نظام جمهوری‌اسلامی و زمام‌داران آن پرداخت. او در سال ۱۳۷۴خ به‌ایران بازگشت و به ۲۰ سال زندان محکوم شد، ولی در سال ۱۳۸۴خ آزاد شد. وی شوهر خواهر سیدعلی خامنه‌ای است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دهم/10 شهریورماه در تاریخ - زادروز مهدی بازرگان و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *