بیست‌و‌پنجم/۲۵ نوامبر در تاریخ – درگذشت دیگو مارادونا و…

بیست‌و‌پنجم/۲۵ نوامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز اندرو کارنگی؛ سرمایه‌دار و نیکوکار اسکاتلندی‌تبار آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت فولاد کارنگی، تا درگذشت میخائیل گورویچ؛ مهندس روسی و یکی از طراحان نامدار هواپیما در شوروی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌پنجم/۲۵ نوامبر در تاریخ

بیست‌و‌پنجم/۲۵ نوامبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز ژاک دوی دو پرون در سال ۱۵۵۶م؛ شاعر و متخصص الهیات قرن ۱۶م اهل فرانسه
– زادروز لوپه د وگا در سال ۱۵۶۲م؛ یکی از برجسته‌ترین شاعران و نمایشنامه‌نویسان عصر طلایی اسپانیا که هم از حیث انبوه و هم از نظر تنوع گونه‌های ادبی، یکی از بهترین‌ها در این زمینه محسوب می‌شود.
– زادروز اندرو کارنگی در سال ۱۸۳۵م؛ سرمایه‌دار و نیکوکار اسکاتلندی‌تبار آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت فولاد کارنگی که سپس به‌شرکت فولاد ایالات متحده (یو.اس. استیل) تبدیل شد.
– زادروز کارل فریدریش بنز در سال ۱۸۴۴م؛ مهندس خودرو و طراح موتور خودرو که به‌دلیل اختراع خودروی بنزین‌سوز و بنیان‌گذاری شرکت مرسدس بنز مشهور است.
– زادروز نیکلای ایوانویچ واویلف در سال ۱۸۸۷م؛ ژنتیک‌دان و گیاه‌شناس برجستۀ اتحاد جماهیر شوروی
– زادروز آناستاس هوُوانسی میکویان در سال ۱۸۹۵م؛ یکی از بلشویک‌های کهنه‌کار و دولت‌مرد ارمنی‌تبار اهل اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در دورۀ حکومت ولادیمیر لنین، ژوزف استالین، نیکیتا خروشچف، و لئونید برژنف
– زادروز آرتور لیبهنشل در سال ۱۹۰۱م؛ افسر آلمانی در دورۀ رایش سوم و فرماندۀ اردوگاه آشویتس
– زادروز آگوستو پینوشه در سال ۱۹۱۵م؛ از نظامیان شیلی که در کودتای سال ۱۹۷۳م شیلی، دولت سوسیالیست سالوادور آلنده را سرنگون کرد و به‌مدت ۱۷ سال ریاست‌جمهوری خودخواندۀ شیلی را تا سال ۱۹۹۰م به‌عهده داشت.
– زادروز موری جوزف شیسگال در سال ۱۹۲۶م؛ نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی
– زادروز جان وسلی در سال ۱۹۲۸م؛ نقاش آمریکایی در سبک پاپ‌ارت که پس از داشتن چندین شغل عجیب سرانجام در سن ۲۲ سالگی نقاشی را شروع کرد و اولین نمایشگاهش بیشتر از قطعه‌های بزرگ نقاشی‌های خیالی اکریلیک مُهر و موم‌شده تشکیل شده‌بود.
– زادروز ژابی آلونسو در سال ۱۹۸۱م؛ بازیکن پیشین و مربی فوتبال اهل اسپانیا

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌چهارم/24 اسفندماه در تاریخ - زادروز شهریار شفیق و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت نیلز ستی‌اینسن در سال ۱۶۸۶م؛ از پیشگامان در رشته‌های کالبدشناسی و زمین‌شناسی
– درگذشت دیوید رابرتز در سال ۱۸۶۴م؛ نقاش اسکاتلندی که شهرت وی بیشتر به‌دلیل ترسیم نگاره‌های پُربار، مو‌به‌مو و مفصل از تمدن مصر و خاور نزدیک که در دهۀ ۱۸۴۰م ترسیم می‌شد، می‌باشد.
– درگذشت یوهانس ویلهلم ینسن در سال ۱۹۵۰م؛ نویسندۀ دانمارکی که در سال ۱۹۴۴م موفق شد جایزۀ نوبل ادبیات را به‌دست آورد.
– درگذشت آپتون سینکلر در سال ۱۹۶۸م؛ رمان‌نویس، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی آمریکایی و برندۀ جایزۀ پولیتزر ادبی در سال ۱۹۴۳م
– درگذشت یوکیو میشیما در سال ۱۹۷۰م؛ نویسنده، شاعر، نمایشنامه‌نویس، بازیگر و کارگردان نامدار ژاپنی که ۳ بار کاندیدای جایزۀ نوبل ادبیات شده‌است.
– درگذشت او تانت در سال ۱۹۷۴م؛ دیپلمات اهل میانمار و سومین دبیرکل سازمان ملل متحد که نخستین دبیرکل آسیایی سازمان ملل متحد به‌شمار می‌رفت.
– درگذشت میخائیل یوسفویچ گورویچ در سال ۱۹۷۶م؛ مهندس روسی و یکی از طراحان نامدار هواپیما در شوروی، همکار آرتیوم میکویان و از بنیان‌گذاران شرکت هوافضایی میگ
– درگذشت جرج بِست در سال ۲۰۰۵م؛ بازیکن فوتبال اهل ایرلند شمالی که بیشتر به‌خاطر بازی‌هایش در تیم فوتبال منچستریونایتد در دهه‌های ۶۰ و ۷۰م معروف است. او نزد هوادارن شیاطین سرخ محبوب است و او را به‌عنوان بهترین شماره ۷ و در کنار رایان گیگز و بابی چارلتون، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ باشگاه می‌دانند. وی یکی از اولین چهره‌ها و سلبریتی‌های دنیای فوتبال است.
– درگذشت فیدل کاسترو در سال ۲۰۱۶م؛ سیاست‌مدار و انقلابی کوبایی که علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، به‌عنوان نخست‌وزیر و سپس به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور مشغول فعالیت بود. حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک‌حزبی کوبا است، تحت رهبری وی اداره می‌شد.
– درگذشت دیگو مارادونا در سال ۲۰۲۰م؛ سرمربی و بازیکن فوتبال بازنشستۀ آرژانتینی و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال که همواره شماری از بازیکنان و مربیان سرشناس، کارشناسان، مجلات تخصصی فوتبال و نیز هواداران این رشتۀ ورزشی، او را برترین بازیکن تمام ادوار فوتبال می‌دانند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هشتم/28 مهرماه در تاریخ - زادروز ستارخان قراچه‌داغی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *