بیست‌و‌چهارم/۲۴ مهرماه در تاریخ – زادروز اردشیر زاهدی و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز اردشیر زاهدی؛ آخرین سفیر ایران در ایالات متحدۀ آمریکا در دورۀ محمدرضاشاه پهلوی، تا درگذشت یوسف اسحاق‌پور؛ نویسنده و پژوهش‌گر و جستارنویس ایرانی‌فرانسوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌چهارم/۲۴ مهرماه در تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز و آغاز هفتۀ پیوند اولیاء و مربیان در ایران

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوالنصر سام‌میرزا صفوی در سال ۸۹۶خ؛ از فرزندان شاه‌اسماعیل یکم، خوش‌نویس و شاهزادۀ هنرمند صفوی
– زادروز اردشیر زاهدی در سال ۱۳۰۷خ؛ سیاست‌مدار و وزیر خارجۀ ایران و آخرین سفیر ایران در ایالات متحدۀ آمریکا در دورۀ محمدرضاشاه پهلوی و فرزند فضل‌الله زاهدی و همسر سابق شهناز پهلوی (نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و همسر اول او فوزیه، شاهزادۀ مصری)
– زادروز زهرا بنی‌یعقوب در سال ۱۳۵۹خ؛ پزشک ایرانی، دانش‌آموختۀ دبیرستان فرزانگان تهران (وابسته به‌سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) و دانشکدۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و نفر ششم کنکور سراسری بود که در بازداشتگاه ستاد امر به‌معروف و نهی از منکر شهر همدان (زیر نظر بسیج) درگذشت.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت مرتضی حنانه در سال ۱۳۶۸خ؛ موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز
– درگذشت یوسف اسحاق‌پور در سال ۱۴۰۰خ؛ نویسنده، پژوهش‌گر و جستارنویس ایرانی‌فرانسوی، استاد تاریخِ هنر و تاریخِ سینما در دانشگاه پاریس‌دکارت
– درگذشت محمد امینی در سال ۱۴۰۱خ؛ پژوهش‌گر تاریخ معاصر ایران و نویسنده‌ای که پدرش نصرت‌الله امینی در زمان نخست‌وزیری محمد مصدق، شهردار تهران بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیستم/20 آبان‌ماه در تاریخ - زادروز دنیا فنی‌زاده و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *