سوم/۳ آبان‌ماه در تاریخ – درگذشت فریدون مشیری و…

سوم/۳ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از آغاز عملیات جادۀ ماهشهر برای عقب‌راندن نیروهای عراقی از شرق رود کارون در سال ۱۳۵۹خ، تا درگذشت ثریا اسفندیاری بختیاری؛ فرزند خلیل‌خان اسفندیاری و نوۀ اسفندیارخان سردار اسعد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سوم/۳ آبان‌ماه در تاریخ

سوم/۳ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– شکل‌گیری کابینۀ میرزا ابوالقاسم‌خان ناصرالملک در زمان محمدعلی‌شاه قاجار در سال ۱۲۸۶خ
– استعفای مشیرالدوله نخست‌وزیر احمدشاه در سال ۱۲۹۹خ
– آغاز نخست‌وزیری رضاخان سردارسپه در سال ۱۳۰۲خ
– ورود بارولیمیک نمایندۀ کمپانی یونکرس (نام شرکت تولیدکنندۀ عمدۀ هواپیما در آلمان وقت) به‌تهران جهت صادرات بالگرد به‌ایران در سال ۱۳۰۳خ
– در سال ۱۳۱۸خ؛ با برکناری محمود جم، احمد متین دفتری با حکم رضاشاه پهلوی نخست‌وزیر شد.
– در سال ۱۳۴۰خ؛ نیروگاه آبی سد کرج به‌بهره‌برداری رسید.
– تحصن دانشجویان در بسیاری از دانشگاه‌ها و آزادی ۱۱۰۰ تَن از معترضان به‌حکومت پهلوی از زندان‌ها در سال ۱۳۵۷خ
– آغاز عملیات جادۀ ماهشهر برای عقب‌راندن نیروهای عراقی از شرق رود کارون در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمدجواد اکبرین در سال ۱۳۵۴خ؛ دین‌پژوه، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگار ایرانی ساکن فرانسه که آثار او در حوزۀ دین، فرهنگ و سیاست ایران و خاورمیانۀ عربی در دَه‌ها رسانۀ فارسی و عربی منتشر شده‌است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عباس میرزا (عباس میرزا نایب‌السلطنه) در سال ۱۲۱۲خ؛ از شاهزادگان قاجار و فرزند فتحعلی‌شاه و آسیه‌خانم دُولو، او پیش از مرگ پدرش درگذشت و پسرش محمدمیرزا جانشین او شد.
– درگذشت ابوالقاسم عبدالله فرد (حالت) در سال ۱۳۷۲خ؛ شاعر، مترجم و طنزپردازی که شاعر سرود «پاینده بادا ایران»، اولین سرود ملی ایران بعد از انقلاب، (با آهنگ محمد بیگلری‌پور) است.
– درگذشت فریدون مشیری در سال ۱۳۷۹خ؛ شاعر معاصر
– درگذشت ثریا اسفندیاری بختیاری (ملکه‌ای با چشمان زمردین) در سال ۱۳۸۰خ؛ فرزند خلیل‌خان اسفندیاری و نوۀ اسفندیارخان سردار اسعد
– درگذشت ساسان سپنتا در سال ۱۳۹۳خ؛ پژوهنده و مؤلف در رشته‌های زبان‌شناسی، ادبیات و موسیقی ایرانی و فرزند عبدالحسین سپنتا، کارگردان فیلم «دختر لر»، نخستین فیلم ناطق تاریخ سینمای ایران است.
– درگذشت ریحانه جباری در سال ۱۳۹۳خ؛ دختر جوانی که در تیرماه ۱۳۸۶خ و در سن ۱۹ سالگی به‌جرم قتل مرتضی عبدالعلی سربندی ۴۷ ساله، بازداشت و محاکمه شد. حکم اعدام وی به‌جرم قتل عمد در نهایت در تاریخ ۳ آبان‌ماه ۱۳۹۳خ اجرا شد. او اتهام قتل غیرعمد را پذیرفته و دلیل آن را دفاع از خود در برابر تجاوز جنسی اعلام کرده‌بود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفدهم/17 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز شهلا ریاحی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *