سوم/۳ خردادماه در تاریخ – روز آزادسازی خرمشهر، روز ایثار…

سوم/۳ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز احمد اقتداری؛ ایران‌شناس، پژوهش‌گر خلیج‌فارس و جغرافیای تاریخی و فرهنگی مناطق جنوبی ایران، تا درگذشت محمدامین ادیب طوسی؛ ادیب و پژوهش‌گر معاصر ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سوم/۳ خردادماه در تاریخ

سوم/۳ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز مقاومت، ایثار و پیروزی در ایران

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۶۱خ؛ نیروهای مسلح ایران، طی عملیات بیت‌المقدس پس از ۵۷۸ روز، خرمشهر را که توسط نیروهای عراقی اشغال شده‌بود فتح و موفق به‌آزادسازی خرمشهر شدند و مسیر جنگ ایران و عراق را تغییر دادند.
– سقوط هواپیمای ایلیوشین-۷۶ در نزدیکی کرمانشاه و کشته‌شدن ۴ سرنشین آن در سال ۱۳۷۰خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز جهانگیر فروهر در سال ۱۲۹۵خ؛ از بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون
– زادروز احمد صدر حاج‌سیدجوادی در سال ۱۲۹۶خ؛ از اعضای نهضت مقاومت ملی ایران، از نخستین عضوهای نهضت آزادی ایران و عضو شورای انقلاب اسلامی ایران، وزیر کشور، وزیر دادگستری و نمایندۀ مجلس مردم قزوین در دورۀ نخست مجلس شورای اسلامی و به‌مدت ۳۰ سال سرپرست دائره المعارف تشیع
– زادروز احمد اقتداری در سال ۱۳۰۴خ؛ ایران‌شناس، پژوهش‌گر خلیج‌فارس و جغرافیای تاریخی و فرهنگی مناطق جنوبی ایران، رئیس دفتر مطالعات خلیج‌فارس در مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی و استاد دانشگاه
– زادروز بیژن بیژنی در سال ۱۳۳۲خ؛ خواننده و خوش‌نویس
– زادروز منیرالدین بیروتی در سال ۱۳۴۹خ؛ رمان‌نویس و نویسندۀ معاصر

 


 

  • درگذشت

– درگذشت امیرپرویز پویان در سال ۱۳۵۰خ؛ فعال سیاسی، نظریه‌پرداز کمونیست و از بنیان‌گذاران سازمان چریک‌های فدایی خلق بود و هنگامی که مخفی‌گاه وی توسط مأموران سازمان امنیت و اطلاعات کشور محاصره شد، به‌همراه رحمت‌الله پیرونذیری خودکشی کرد.
– درگذشت اکبر گودرزی در سال ۱۳۵۹خ؛ بنیان‌گذار و رهبر گروه فرقان، یکی از شاخص‌ترین گروه‌های منفصل از روحانیت
– درگذشت محمدامین ادیب طوسی در سال ۱۳۶۱خ؛ ادیب و پژوهش‌گر معاصر
– درگذشت عماد رام (عمادالدین رام) در سال ۱۳۸۲خ؛ آهنگ‌ساز، خواننده و نوازنده
– درگذشت ستاره فرمانفرمائیان در سال ۱۳۹۱خ؛ مادر مددکاری اجتماعی ایران، فرزند عبدالحسین میرزا فرمانفرما از شاهزادگان و شخصیت‌های بانفوذ قاجار که اولین دانشجوی ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بود که لیسانس جامعه‌شناسی گرفت. او در سال ۱۳۳۷خ مدرسۀ عالی مددکاری اجتماعی تهران را تأسیس کرد و دانشگاه هاروارد نام او را به‌عنوان یکی از زنان پیشرو در علم مددکاری در لیست زنان تأثیرگذار تاریخ آمریکا قرار داده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌و‌یکم/31 تیرماه در تاریخ - زادروز نوید افکاری و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *