سیزدهم/۱۳ مهرماه در تاریخ – درگذشت فریدون فروغی و…

سیزدهم/۱۳ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز میرزا حسن مستوفی‌الممالک؛ دولتمرد ایرانی و ۵ دوره نخست‌وزیر ایران در دورۀ قاجار و در زمان سلطنت رضاشاه، تا درگذشت فتحعلی اویسی؛ بازیگر و کارگردان و فارغ‌التحصیل کارگردانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ مهرماه در تاریخ

سیزدهم/۱۳ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز نیروی انتظامی در ایران

 


 

  • وقایع

– مهاجرت سیدروح‌الله خمینی از عراق به‌پاریس در سال ۱۳۵۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا حسن مستوفی‌الممالک (آقا) در سال ۱۲۵۴خ؛ دولتمرد ایرانی و ۵ دوره نخست‌وزیر ایران (رئیس‌الوزراء) در دورۀ قاجار و یک‌دوره نخست‌وزیر ایران در زمان سلطنت رضاشاه و از معدود رجال قاجاری که نزد رضاشاه احترام داشت. او یکی از اولین نفراتی بود که با دکتر محمد مصدق قدم اول نظریۀ ملی‌شدن نفت را در سال ۱۲۹۲خ برداشت. همچنین در قحطی بزرگ ایران در سال ۱۲۹۷خ، جان ۱۶۰ هزار ایرانی را از طریق فروش املاک خود نجات داد. وی از خاندان بزرگ آشتیانی و یک دموکرات سوسیالیست قدرتمند بود.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سردار یارمحمدخان زردلانی از ایل بالاوند (یارمحمدخان کرمانشاهی) در سال ۱۲۹۱خ؛ از فعالان مشروطه که توسط عبدالحسین میرزا فرمانفرما حاکم کرمانشاه و عامل حکومت قاجار، در بازار مسقف کلوچه‌پزخانۀ کرمانشاه به‌قتل رسید.
– درگذشت فریدون فروغی در سال ۱۳۸۰خ؛ آهنگ‌ساز، نوازنده و خوانندۀ سرشناس
– درگذشت فتحعلی اویسی فردویی در سال ۱۴۰۰خ؛ بازیگر و کارگردان و فارغ‌التحصیل کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس در سال ۱۳۵۳خ که در همان سال به‌ایران بازگشت و عضو تلویزیون ایران شد.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دوازدهم/12 سپتامبر در تاریخ - درگذشت استیو بیکو و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.