سیزدهم/۱۳ نوامبر در تاریخ – درگذشت ویتوریو دسیکا و…

سیزدهم/۱۳ نوامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز آگوستین قدیس؛ از تأثیرگذارترین فیلسوفان و اندیشمندان مسیحیت در دوران باستان، تا درگذشت استنلی مارتین لیبر؛ نویسنده و منتشرکنندۀ کتاب‌های کمیک (مارول)، بازیگر اهل آمریکا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ نوامبر در تاریخ

سیزدهم/۱۳ نوامبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی مهربانی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۰۵م؛ شهر وین، پایتخت امپراتوری اتریش، تسلیم ناپلئون بناپارت شد.
– در سال ۱۹۱۸م؛ قوای متفقین در جریان جنگ جهانی اول قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری عثمانی را اشغال کردند.
– در سال ۱۹۷۰م؛ در اثر توفندی با سرعتی بالغ بر ۱۵۰ مایل بر ساعت در دلتای رود گنگ در پاکستان شرقی، ۵۰۰ هزار نفر در یک‌شب کشته‌شدند.
– در سال ۱۹۸۲م؛ ارتباط فضاپیمای وایکینگ ۱ که ناسا در ۲۰ اوت ۱۹۷۵م به‌مریخ فرستاده‌بود، بر اثر یک فرمان اشتباه با مرکز کنترل زمین قطع شد.
– در سال ۲۰۰۲م؛ رژیم صدام حسین حاکم بر عراق، قطعنامۀ ۱۴۴۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارۀ وضعیت بین عراق و کویت را پذیرفت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز آگوستین (آگوستین قدیس) در سال ۳۵۴م؛ از تأثیرگذارترین فیلسوفان و اندیشمندان مسیحیت در دوران باستان و اوایل قرون وسطی محسوب می‌گردد. او از شکل‌دهندگان سنت مسیحی غربی (کاتولیک و پروتستان) به‌حساب می‌آید.
– زادروز ادوارد سوم در سال ۱۳۱۲م؛ پادشاه انگلستان و فرمانروای ایرلند از سال ۱۳۲۷م تا هنگام مرگش در سال ۱۳۷۷م و یکی از موفق‌ترین فرمانروایان انگلیس در قرون وسطی به‌شمار می‌آید که پس از حکومت فاجعه‌بار پدرش (ادوارد دوم) بار دیگر قدرت را به‌خاندان سلطنتی بازگرداند و پادشاهی انگلستان را به‌یکی از کارآمدترین قدرت‌های اروپا بدل ساخت.
– زادروز رابرت لویی استیونسن در سال ۱۸۵۰م؛ نویسندۀ اسکاتلندی قرن ۱۹م
– زادروز ادوارد دویسی در سال ۱۸۹۳م؛ زیست‌شیمی‌دان اهل آمریکا که در سال ۱۹۴۳م، به‌همراه هنریک کارل پیتر دام، جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی را به‌خاطر کشف ویتامین کا و ساختار شیمیایی‌اش دریافت کرد.
– زادروز هوانگ شیان فان در سال ۱۸۹۹م؛ مورخ برجسته و از پیشگامان علم مردم‌شناسی چینی
– زادروز سرلشکر اسکندر میرزا در سال ۱۸۹۹م؛ نظامی و سیاست‌مدار اهل پاکستان و نخستین رئیس‌جمهور پاکستان که دوران حکومت وی از تاریخ ۲۳ مارس ۱۹۵۶م تا ۲۷ اکتبر ۱۹۵۸م طول کشید.
– زادروز ووپی گلدبرگ در سال ۱۹۵۵م؛ بازیگر، کمدین، نویسندۀ ترانه و فعال سیاسی آمریکایی

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 آگوست در تاریخ - درگذشت جوزف جان تامسون و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جواکینو روسینی در سال ۱۸۶۸م؛ آهنگ‌ساز ایتالیایی
– درگذشت کامی پیسارو در سال ۱۹۰۳م؛ نقاش دریافت‌گر (امپرسیونیست) دانمارکی‌فرانسوی و بنیان‌گذار دریافت‌گری
– درگذشت هکتور هیو مونرو (ساکی) در سال ۱۹۱۶م؛ نویسنده و روزنامه‌نگار بریتانیایی که داستان‌های او بازتاب‌دهندۀ اوضاع اجتماعی و فرهنگی زمان پادشاهی ادوارد هفتم هستند و با لحنی طنزآمیز به‌تمسخر تظاهرها، حماقت‌ها و نامهربانی‌های اجتماع می‌پردازند. برخی از داستان‌های او، فضایی ترسناک دارند.
– درگذشت سرلشکر اسکندر میرزا در سال ۱۹۶۹م؛ نظامی و سیاست‌مدار اهل پاکستان و نخستین رئیس‌جمهور پاکستان که دوران حکومت وی از تاریخ ۲۳ مارس ۱۹۵۶م تا ۲۷ اکتبر ۱۹۵۸م طول کشید.
– درگذشت ویتوریو دسیکا در سال ۱۹۷۴م؛ کارگردان و بازیگر ایتالیایی و از پیشگامان نئورئالیسم سینمای ایتالیا
– درگذشت استنلی مارتین لیبر در سال ۲۰۱۸م؛ نویسنده، و منتشرکنندۀ کتاب‌های کمیک (مارول)، بازیگر، تهیه‌کننده و مجری تلویزیونی اهل آمریکا

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *