شانزدهم/۱۶ آگوست در تاریخ – درگذشت آریتا لوئیز فرانکلین و…

شانزدهم/۱۶ آگوست در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز توماس ادوارد لورنس (لورنس عربستان)؛ باستان‌شناس، افسر نظامی، دیپلمات و نویسندۀ بریتانیایی، تا درگذشت راماکریشنا؛ سرسلسلۀ بسیاری از مکاتب معنوی هند امروز که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ آگوست در تاریخ

شانزدهم/۱۶ آگوست در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۰۶م؛ زمین‌لرزه‌ای به‌مقیاس ۸/۶ ریشتر، شهر والپارائیسو در شیلی را با خاک یکسان کرد و هزاران کشته برجای گذاشت.
– در سال ۱۹۶۰م؛ کشور قبرس به‌رهبری اسقف ماکاریوس، نخستین رئیس‌جمهور آن، از بریتانیا مستقل شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز جووانی بوسکو در سال ۱۸۱۵م؛ قدیس مسیحی، کشیش کلیسای کاتولیک، مربی و نویسندۀ ایتالیایی
– زادروز ویلهلم ماکسیمیلیان وونت در سال ۱۸۳۲م؛ پزشک، روان‌شناس، فیزیولوژیست و استاد دانشگاه آلمانی که به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران علم روان‌شناسی تجربی شناخته می‌شود. او پیشوای مکتب اراده‌گرایی بوده‌است.
– زادروز گابریل لیپمن در سال ۱۸۴۵م؛ فیزیک‌دان و مخترع فرانسوی‌لوکزامبورگی که به‌خاطر تلاش‌هایش در زمینۀ روش بازآفرینی رنگ در عکاسی، بر اساس پدیدۀ تداخل، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۸م شد.
– زادروز توماس ادوارد لورنس (لورنس عربستان) در سال ۱۸۸۸م؛ باستان‌شناس، افسر نظامی، دیپلمات و نویسندۀ بریتانیایی
– زادروز وندل مردیت استنلی در سال ۱۹۰۴م؛ بیوشیمیست آمریکایی، ویروس‌شناس و برندۀ جایزۀ نوبل که در سال ۱۹۴۷م برای فرآوری آنزیم‌ها و پروتئین ویروس‌ها در شکل خالص آن‌ها، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل شیمی شد.
– زادروز مناخیم ولفوویچ بگین در سال ۱۹۱۳م؛ ششمین نخست‌وزیر اسرائیل و برندۀ جایزۀ صلح نوبل و اولین نخست‌وزیر اسرائیل از حزب لیکود اسرائیل (از احزاب راست‌گرای سکولار در اسرائیل)
– زادروز چارلز بوکوفسکی در سال ۱۹۲۰م؛ شاعر و داستان‌نویس آمریکایی متولد آلمان
– زادروز جیمز فرانسیس کامرون در سال ۱۹۵۴م؛ کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر کانادایی که بیشتر برای خلق فیلم‌های علمی‌تخیلی و حماسی معروف است.
– زادروز مَدونا لوئیز چیکونی در سال ۱۹۵۸م؛ خواننده، ترانه‌نویس و بازیگر آمریکایی که او با عنوان افتخاری ملکۀ پاپ یاد می‌شود و همچنین به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین چهره‌ها در فرهنگ عامه شناخته می‌شود. او برای بازآفرینی و تنوع‌پذیری در تولید موسیقی، ترانه‌سرایی و نمایش بصری مشهور است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌یکم/21 فوریه در تاریخ - درگذشت مالکوم ایکس و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت یاکوب برنولی در سال ۱۷۰۵م؛ ریاضی‌دان و فیزیک‌دان سوئیسی
– درگذشت راماکریشنا در سال ۱۸۸۶م؛ سرسلسلۀ بسیاری از مکاتب معنوی هند امروز
– درگذشت جان استیت پمبرتون در سال ۱۸۸۸م؛ داروساز آمریکایی و مبدع نوشابه کولا
– درگذشت روبرت بونزن در سال ۱۸۹۹م؛ شیمی‌دان آلمانی که از جمله اکتشافات وی می‌توان به‌طیف نشری خطی عناصر، کشف عنصر سزیم در سال ۱۸۶۰م و وروبیدیم در سال ۱۸۶۱م، به‌همراه گوستاو رابرت کیرشهف اشاره کرد.
– درگذشت مارگارت میچل در سال ۱۹۴۹م؛ نویسنده و روزنامه‌نگار زن آمریکایی و برندۀ جایزۀ کتاب ملی در سال ۱۹۳۶م و جایزۀ ادبی پولیتزر در سال ۱۹۳۷م
– درگذشت ایروینگ لانگموئر در سال ۱۹۵۷م؛ شیمی‌دان و فیزیک‌دان آمریکایی که در سال ۱۹۳۲م برای کشف ایزوترم جذب لانگمویر و تحقیقات در شیمی سطح، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل شیمی شد.
– درگذشت اِلویس آرون پرسلی در سال ۱۹۷۷م؛ خواننده، موسیقی‌دان و بازیگر آمریکایی که به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین نمادهای فرهنگی قرن ۲۰م شناخته می‌شود و اغلب از او به‌عنوان سلطان راک اند رول یا به‌سادگی سلطان یاد می‌شود.
– درگذشت عیدی امین دادا اومه در سال ۲۰۰۳م؛ رهبر خودکامه، دیکتاتور نظامی و همچنین سومین رئیس‌جمهور اوگاندا
– درگذشت آریتا لوئیز فرانکلین در سال ۲۰۱۸م؛ خواننده و ترانه‌سرای معروف سبک‌های موسیقی گاسپل، ریتم اند بلوز، موسیقی سول و موسیقی پاپ و از بزرگان تاریخ آواز و موسیقی آمریکا

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *