مشروطیت؛ کوتاه از تاریخ انحطاط مجلس که باید بدانید!

احمد مجدالاسلام کرمانی در آن فضای ترس و خفقان که دیگر امیدی به ادامه‌ی زندگی نداشت، به نقل از خودش با نهايت خوف و وحشت از مراقبت خفيه‌نويسان، کتاب تاریخ انحطاط مجلس اول را نوشت. یک بخش از این کتاب نصیحت، یا بهتر است بنویسیم وصیتی‌ست در باب مشروطیت که برای ما و آینده‌ی سیاسیِ ایران بود.
مشروطیت

«احمد مجدالاسلام کرمانی»، روزنامه‌نگار، سیاست‌مدار، نویسنده، شاعر و چهره‌ی سرشناس علم و ادب کرمان و از اعضای انجمن سِرّیِ باغ میکده بود. پس از به‌توپ‌بستن مجلس توسط «محمدعلی‌شاه قاجار» و سرکوب هولناک مشروطه‌خواهان و اعدام «میرزا جهانگیرخانِ صور اسرافیل» و «ملک‌المتکلمین»، «مجد‌الاسلام» هم از تهران متواری شد. در آن فضای ترس و خفقان که دیگر امیدی به ادامه‌ی زندگی نداشت، به نقل از خودش «با نهایت خوف و وحشت از مراقبت خفیه‌نویسان»، کتاب «تاریخ انحطاط مجلس اول» را نوشت. یک بخش از این کتاب نصیحت، یا بهتر است بنویسیم وصیتی‌ست در باب مشروطیت که برای ما و آینده‌ی سیاسیِ ایران بود.

مجلس مشروطه

«مجدالاسلام» می‌نویسد:
عنوان «مشروطیت» که به‌کلی خارج از امور دیانت بود، واردِ امور دیانت گردید و مثل سایر مسائل شرعیه، رأی و عقیده‌ی علماء در آن مدخلیت پیدا کرد. به عبارت روشن‌تر؛ نظام مشروطیت که در اصل از دیانت جدا بود، به امری دینی تقلیل داده‌شد و بگو مگوی شرعی بر سر آن آغاز گردید. و یکی از اسباب انحطاط مجلس، ورود آخوندها بود در او… آیندگان بدانند که اگر یک مرتبه‌ی دیگر مجلس و مشروطیت در این مملکت پیدا شد، حتماً باید مراقب باشند تا جنس عمامه‌به‌سر را در مجلس راه ندهند، اگرچه به عنوان وکالت هم باشد… والسلام!»

نگارش و گردآوری؛ قجرتایم

پی‌نوشت؛ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هیتلر و دجال؛ ظهور پیشوا برای نجات اسلام!
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *