نهم/۹ فروردین‌ماه در تاریخ – درگذشت محمدعلی ورشوچی و…

نهم/۹ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از امضای قرارداد تحویل ۸ راکتور اتمی از جانب آمریکا به‌ ایران، زادروز نعمت‌الله گرجی؛ هنرپیشۀ قدیمی، تا درگذشت محمدعلی ورشوچی؛ هنرپیشۀ قدیمی سینما، تلویزیون و تئاتر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نهم/۹ فروردین‌ماه در تاریخ

نهم/۹ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • وقایع

– در سال ۱۲۹۶خ؛ وثوق‌الدوله نیروی انگلیسی اس.پی.آر را به‌رسمیت شناخت.
– در سال ۱۳۲۵خ؛ ایران دارای شورای عالی اقتصاد شد.
– امضای قرارداد تحویل ۸ راکتور اتمی از جانب آمریکا به‌ ایران در سال ۱۳۵۴خ
– سازش محمدرضاشاه پهلوی و صدام حسین در سال ۱۳۵۴خ (اعلام شد که اختلافات مرزی ایران و عراق برطرف شده و مناسبات دو کشور به‌حالت عادی بازگشته‌است.)
– ثبت مسجد رانگونی‌های آبادان، ساخته‌شده در سال ۱۳۰۰خ به‌شماره ۲۲۸۹ در فهرست آثار ملی ایران در سال ۱۳۷۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز نعمت‌الله گرجی در سال ۱۳۰۵خ؛ هنرپیشۀ قدیمی سینما، تلویزیون و تئاتر
– زادروز عباس عطار در سال ۱۳۲۳خ؛ دانش‌آموختۀ رشتۀ مطبوعات و ارتباطات در انگلستان و عکاس معروف ایرانی بود؛ که در دهۀ ۱۹۷۰م به‌دلیل روزنامه‌نگاری در بیافرا، ویتنام و آفریقای جنوبی شناخته شد و برای مقالات گستردۀ خود در مورد ادیان در سال‌های بعد. وی از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳م عضو سیپا پرس، از ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۰م عضو گاما بود و در ۱۹۸۱م به‌مگنوم فوتوز (آژانس عکس مگنوم) پیوست و در ۱۹۸۵م عضو تمام‌وقت مگنوم شد. همچنین از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱م رئیس دوره‌ای مگنوم هم بود.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جعفرقلی‌خان بختیاری (سردار بهادر، سردار اسعد سوم) در سال ۱۳۱۳خ؛ از رجال سیاسی و نظامی اواخر دورۀ قاجار و پهلوی اول که از رؤسای ایل بختیاری، فرزند علیقلی‌خان سردار اسعد و از فاتحان تهران در جریان انقلاب مشروطه بود. وی در سال ۱۳۱۳خ در حالی که هنوز وزارت جنگ را بر عهده داشت، به‌دستور رضاشاه دستگیر شد و چندی بعد توسط پزشک احمدی در زندان قصر به‌قتل رسید.
– درگذشت حبیب‌الله آموزگار در سال ۱۳۵۹خ؛ سناتور، وزیر، روزنامه‌نگار، مترجم، قاضی دادگستری، سیاست‌مدار و از چهره‌های فرهنگی و نویسندگان کتاب‌های درسی دورۀ پهلوی
– درگذشت محمدعلی ورشوچی در سال ۱۳۹۰خ؛ هنرپیشۀ قدیمی سینما، تلویزیون و تئاتر

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 دی‌ماه در تاریخ - زادروز میرزا تقی‌خان امیرکبیر و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *