هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ – درگذشت سیدعبدالعزیز طباطبایی و…

هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از درگذشت سیدحسن تقی‌زاده؛ از رهبران جنبش مشروطۀ ایران از شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایران معاصر، تا درگذشت سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی؛ یکی از فعال‌ترین محققان حوزۀ متون کهن که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ

هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیف‌الله صمدیان در سال ۱۳۳۲خ؛ عکاس، فیلم‌ساز و فیلم‌برداری که با توجه به‌فعالیت‌های هنری مختلف، جوایز متعددی را دریافت کرده‌است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سیدحسن تقی‌زاده در سال ۱۳۴۸خ؛ از رهبران انقلاب جنبش مشروطۀ ایران، از رجال سیاسی بحث‌انگیز معاصر، دیپلمات، از شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایران معاصر
– درگذشت سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی (محققِ طباطبایی) در سال ۱۳۷۴خ؛ محقق و کتاب‌شناس برجستۀ ایرانی و یکی از فعال‌ترین محققان حوزۀ متون کهن در احیاء آثار شیعی که به‌بسیاری از کتاب‌خانه‌های جهان در آسیا و اروپا و آمریکا سفر کرد و نسخه‌های خطی بسیاری را شناسایی نمود.
– درگذشت محمدرضا علی‌زمانی در سال ۱۳۸۸خ؛ که به‌اتهام محاربه در تهران اعدام شد.
– درگذشت آرش رحمانی‌پور در سال ۱۳۸۸خ؛ که به‌اتهام محاربه در تهران اعدام شد.
– درگذشت داریوش همایون در سال ۱۳۸۹خ؛ روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار ایرانی که در آغاز حکومت محمدرضاشاه پهلوی و در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق، از فعالان سیاسی و از اعضای حزب سوسیالیست ملی کارگران ایران (حزب سومکا) بود. در زمان نخست‌وزیری جمشید آموزگار از تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۵۶خ تا ۵ شهریورماه ۱۳۵۷خ نیز وزیر اطلاعات و جهانگردی و سخنگوی دولت بود. او همچنین قائم‌مقام دبیرکل حزب رستاخیز هم بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 دسامبر در تاریخ - درگذشت صدام حسین و...

اگر به «تاریخ» علاقه‌مند هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما در اینستاگرام خود به خانواده‌ی بزرگ ۳۴۰,۰۰۰ نفری «قجرتایم» بپیوندید! صفحه‌ی اینستاگرام ما به صورت «روزمره»، بروزرسانی می‌شود؛ پس همین حالا افتخار بدهید و در اینستاگرام خود شناسه‌ی «QajarTime» را جستجو و فالو کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *