هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ – درگذشت سیدعبدالعزیز طباطبایی و…

هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از درگذشت سیدحسن تقی‌زاده؛ از رهبران جنبش مشروطۀ ایران از شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایران معاصر، تا درگذشت سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی؛ یکی از فعال‌ترین محققان حوزۀ متون کهن که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ

هشتم/۸ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیف‌الله صمدیان در سال ۱۳۳۲خ؛ عکاس، فیلم‌ساز و فیلم‌برداری که با توجه به‌فعالیت‌های هنری مختلف، جوایز متعددی را دریافت کرده‌است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سیدحسن تقی‌زاده در سال ۱۳۴۸خ؛ از رهبران انقلاب جنبش مشروطۀ ایران، از رجال سیاسی بحث‌انگیز معاصر، دیپلمات، از شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایران معاصر
– درگذشت سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی (محققِ طباطبایی) در سال ۱۳۷۴خ؛ محقق و کتاب‌شناس برجستۀ ایرانی و یکی از فعال‌ترین محققان حوزۀ متون کهن در احیاء آثار شیعی که به‌بسیاری از کتاب‌خانه‌های جهان در آسیا و اروپا و آمریکا سفر کرد و نسخه‌های خطی بسیاری را شناسایی نمود.
– درگذشت محمدرضا علی‌زمانی در سال ۱۳۸۸خ؛ که به‌اتهام محاربه در تهران اعدام شد.
– درگذشت آرش رحمانی‌پور در سال ۱۳۸۸خ؛ که به‌اتهام محاربه در تهران اعدام شد.
– درگذشت داریوش همایون در سال ۱۳۸۹خ؛ روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار ایرانی که در آغاز حکومت محمدرضاشاه پهلوی و در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق، از فعالان سیاسی و از اعضای حزب سوسیالیست ملی کارگران ایران (حزب سومکا) بود. در زمان نخست‌وزیری جمشید آموزگار از تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۵۶خ تا ۵ شهریورماه ۱۳۵۷خ نیز وزیر اطلاعات و جهانگردی و سخنگوی دولت بود. او همچنین قائم‌مقام دبیرکل حزب رستاخیز هم بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یکم/1 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز ابوالقاسم فردوسی و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *