هشتم/۸ ژوئن در تاریخ – درگذشت آبراهام هرولد مزلو و…

هشتم/۸ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فرانک لوید رایت؛ مشهورترین معمار تاریخ آمریکا، آموزگار و نویسنده، تا درگذشت توماس پین؛ روشنفکر، دانشور، انقلابی و ایدئال‌گرای انگلیسی‌الاصل و از پدران بنیان‌گذار ایالات متحدۀ آمریکا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هشتم/۸ ژوئن در تاریخ

هشتم/۸ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی اقیانوس‌ها
– روز جهانی تومور مغزی
– روز جهانی بهترین دوست

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۱۹۱م؛ ریچارد اول، ملقب به‌ریچارد شیردل، پادشاه انگلستان، به‌عکا (نام شهری بندری در استان شمال اسرائیل فعلی) رسید تا جنگ‌های صلیبی آغاز شود.
– در سال ۱۸۶۹م؛ آیوز مک‌گافی، سازندۀ نخستین جاروبرقی دنیا، اختراع خود را در آمریکا به‌ثبت رساند.
– در سال ۱۹۴۱م؛ در جریان جنگ دوم جهانی، متفقین به‌سوریه و لبنان یورش بردند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز توماسو (تومازو) آلبینونی در سال ۱۶۷۱م؛ از آهنگ‌سازان ایتالیایی در عصر باروک
– زادروز روبرت شومان در سال ۱۸۱۰م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ پیانو اهل آلمان در دورۀ رمانتیک در نیمۀ نخست سدۀ ۱۹م
– زادروز فرانک لوید رایت در سال ۱۸۶۷م؛ مشهورترین معمار تاریخ آمریکا، طراح داخلی، آموزگار و نویسنده که دوران فعالیت او بیش از ۷۰ سال طول کشید و آثارش شامل طراحی بیش از هزار بنا است که ۵۳۲ عدد از آن‌ها کامل شده‌اند.
– زادروز سانتیاگو برنابئو یسته در سال ۱۸۹۵م؛ بازیکن، مربی، مدیر سابق و یکی از مهم‌ترین اشخاص در تاریخ باشگاه رئال‌مادرید
– زادروز مارگریت یورسنار در سال ۱۹۰۳م؛ رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس، شاعر و پژوهش‌گر فرانسوی
– زادروز فرانسیس کریک در سال ۱۹۱۶م؛ زیست‌فیزیک‌دان انگلیسی و یکی از کاشفان ساختار دی‌ان‌ای که به‌همراه جیمز واتسون و موریس ویلکینز، جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۱۹۶۲م دریافت کرده‌است.
– زادروز کنت جی ویلسن در سال ۱۹۳۶م؛ فیزیک‌دان نظری آمریکایی که در سال ۱۹۷۵م برندۀ مدال بولتزمن و همچنین در سال ۱۹۸۱م برای ارائۀ روشی در مورد تحلیل پدیده‌های بحرانی، مفتخر به‌دریافت جایزۀ نوبل فیزیک شد.
– زادروز نانسی ساندرا سیناترا در سال ۱۹۴۰م؛ خواننده، بازیگر و نویسندۀ آمریکایی
– زادروز تیم برنرز لی در سال ۱۹۵۵م؛ دانشمند بریتانیایی علوم رایانه، استاد دانشگاه ام‌آی‌تی، استاد و پژوهش‌گر دانشگاه ساوثهمپتون و رئیس کنسرسیوم وب جهان‌گستر که تکامل وب را تحت نظر داشته‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 دسامبر در تاریخ - درگذشت صدام حسین و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت هونگ‌جی در سال ۱۵۰۵م؛ نهمین امپراتور دودمان مینگ در چین و فرمان‌روایی دانا و صلح‌طلب که دوران حکومتش به‌عصر نقره‌ای هونگ‌جی معروف است. او همچنین یگانه امپراتوری در تاریخ چین به‌شمار می‌رود که بر خلاف دیگر فرمانروایان آن کشور، تنها یک همسر داشت.
– درگذشت یوهان یواخیم وینکِلمان در سال ۱۷۶۸م؛ تاریخ‌نگار هنر و دیرینه‌شناس هلنیست برجستۀ آلمانی که تأثیر به‌سزایی بر فلاسفه و روشنفکرانِ پس از خود گذاشت. دانیل بورستین، حقوق‌دان و تاریخ‌نگار آمریکایی، از او به‌عنوان پیامبر و قهرمان مؤسس دیرینه‌شناسی مدرن یاد می‌کند.
– درگذشت توماس پین در سال ۱۸۰۹م؛ روشنفکر، دانشور، انقلابی و ایدئال‌گرای انگلیسی‌الاصل و از پدران بنیان‌گذار ایالات متحدۀ آمریکا
– درگذشت ژرژ ساند در سال ۱۸۷۶م؛ رمان‌نویس رمانتیک، نمایشنامه‌نویس، روزنامه‌نگار، اصلاح‌طلب اجتماعی و خاطره‌نگار فرانسوی
– درگذشت آبراهام هَرولد مَزلو در سال ۱۹۷۰م؛ روان‌شناس انسان‌گرای آمریکایی که امروزه برای نظریۀ سلسله‌مراتب نیازهای انسانی‌اش (هرم مزلو) شناخته شده‌است.

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *