هفتم/۷ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز شادمهر عقیلی و…

هفتم/۷ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز شادمهر عقیلی؛ خواننده، آهنگ‌ساز، تنطیم‌کننده، نوازنده، ترانه‌سرا، تهیه‌کنندۀ موسیقی و بازیگر، تا درگذشت مرتضی جاویدی؛ نظامی ایرانی در جنگ ایران و عراق با عنوان فرماندۀ گردان فجر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفتم/۷ بهمن‌ماه در تاریخ

هفتم/۷ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– امضای قرارداد مصالحۀ صدساله میان ایران و روم در سال ۴۲۲م
– شکست نهایی مروان دوم از ابومسلم خراسانی در سال ۱۲۷خ
– الحاق ایران به‌یونسکو در سال ۱۳۴۴خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز شاه‌عباس یکم (شاه‌عباس بزرگ یا شاه‌عباس کبیر) در سال ۹۴۹خ؛ پنجمین شاهنشاه ایران از دودمان صفوی و نامدارترین فرمانروای این سلسله که به‌معماری، موسیقی، نقاشی و شعر علاقه داشت و میدان نقش جهان، عالی‌قاپو، بخش‌هایی از عمارت چهل‌ستون، چهارباغ و سی‌وسه‌پل از آثار به‌جامانده از دوران سلطنت وی هستند.
– زادروز حاجی میرزا عباس ایروانی (حاجی میرزا آقاسی) در سال ۱۱۶۲خ؛ وی به‌مدت ۱۲ سال از تاریخ ۶ تیرماه ۱۲۱۴خ تا ۲۸ مهرماه ۱۲۲۷خ صدراعظم محمدشاه قاجار بود.
– زادروز محمود علامیر (احتشام‌السلطنه) در سال ۱۲۴۱خ؛ پدر او محمدرحیم‌خان علاءالدوله در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار وزیر دربار اعظم و سپس حاکم آذربایجان شد و مادرش سلطان‌خانم دختر ملک ایرج میرزا پسر فتحعلی‌شاه قاجار بود. پس از تشکیل اولین دورۀ مجلس شورای ملی ایران، وی دومین رئیس مجلس بود.
– زادروز منوچهر وصال شیرازی در سال ۱۲۹۱خ؛ چهرۀ ماندگار رشتۀ ریاضی ایران و پدر آنالیز ایران
– زادروز شادمهر عقیلی در سال ۱۳۵۱خ؛ خواننده، آهنگ‌ساز، تنطیم‌کننده، نوازنده، ترانه‌سرا، تهیه‌کنندۀ موسیقی و بازیگر
– زادروز فاطمه حبیبی‌زاد (گردآفرید) در سال ۱۳۵۵خ؛ از مشهورترین شاهنامه‌خوانان و تنها ی‍کی از زنان نقال زن ایرانی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت میرزا حسینقلی‌خان نظام‌السلطنۀ مافی (سعدالملک) در سال ۱۲۸۶خ؛ از نخست‌وزیران ایران در زمان محمدعلی‌شاه قاجار که ۲ بار کابینه‌اش را ترمیم نمود، ولی چون نمی‌توانست با محمدعلی‌شاه هماهنگی کند، استعفا داد و به‌کلی کناره گرفت و محمدعلی‌شاه نیز بدون توجه به‌تمایلات مجلس شورای ملی، میرزا احمدخان مشیرالسلطنه را مأمور تشکیل کابینه کرد.
– درگذشت سیدمحمد طباطبایی (سنگلجی) در سال ۱۲۹۸خ؛ از مجتهدان شیعه که مخالف استبداد و از رهبران جنبش مشروطۀ ایران بود.
– درگذشت مجتبی مینُویِ طهرانی در سال ۱۳۵۵خ؛ ادیب، نویسنده، مصحح، مورخ و مترجم
– درگذشت سیدسیامک زعیمی (شهاب) در سال ۱۳۶۰خ؛ از رهبران سازمان انقلابیون کمونیست، مسئول ایدئولوژیکی/سیاسی اتحادیۀ کمونیست‌های ایران و مسئول سیاسی و طراح اصلی حرکت مسلحانۀ اتحادیۀ کمونیست‌های ایران (سربداران) در واقعۀ ۱۳۶۰خ آمل بود که یک‌روز پس از شکست قیام دستگیر و در استادیوم فوتبال شهر آمل و در میان تماشاچیان در سال ۱۳۶۳خ اعدام شد. وی برادر کوروش زعیم است.
– درگذشت مرتضی جاویدی (اشلو) در سال ۱۳۶۵خ؛ نظامی ایرانی که در جنگ ایران و عراق به‌عنوان فرماندۀ گردان فجر، لشکر ۳۳ المهدی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد که در عملیات کربلای ۵ کشته‌شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  شانزدهم/16 مردادماه در تاریخ - زادروز دکتر عبدالحسین نوایی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *