یکم/۱ اسفندماه در تاریخ – زادروز حسین شاه‌حسینی و…

یکم/۱ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز حسین شاه‌حسینی؛ عضو شورای مرکزی جبهۀ ملی و از اعضای هیئت رهبری جبهۀ ملی، تا درگذشت عبدالباقی درویش؛ استاد خلبان هواپیماهای ترابری و ارتباطی و آموزشی نیروی هوایی ارتش که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یکم/۱ اسفندماه در تاریخ

یکم/۱ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

 

 


 

  • زادروزها

– زادروز حسین شاه‌حسینی در سال ۱۳۰۶خ؛ عضو شورای مرکزی جبهۀ ملی و از اعضای هیئت رهبری جبهۀ ملی و در دولت موقت ایران، معاون مهندس مهدی بازرگان بود. او نخستین رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس کمیتۀ ملی المپیک پس از انقلاب بوده‌است.
– زادروز عمران صلاحی در سال ۱۳۲۵خ؛ شاعر، نویسنده، مترجم و طنزپرداز
– زادروز مسعود فردمنش در سال ۱۳۲۸خ؛ ترانه‌سرا، خواننده و آهنگ‌ساز

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عبدالباقی درویش در سال ۱۳۶۴خ؛ سرهنگ خلبان و استاد خلبان هواپیماهای ترابری، ارتباطی و آموزشی نیروی هوایی ارتش که به‌همراه ٨ تَن از نمایندگان مجلس، نیروهای عالی‌رتبۀ ارتش، مقامات عالی‌رتبۀ قضایی با هواپیمای فوکر اف۲۷ فرندشیپ به‌خلبانیِ او در جریان عملیات والفجر ۸ عازم جبهه‌های جنگ بود که هواپیمای حامل آن‌ها در محاصرۀ ۲ فروند میگ-۲۳ عراقی قرار گرفت و همۀ ۵١ سرنشین آن کشته‌شدند.
– درگذشت حبیب‌الله ثابت (معروف به‌ثابت‌پاسال) در سال ۱۳۶۸خ؛ بازرگان، صنعت‌گر و کارآفرین ایرانی و از اعضای محفل بهائیان ایران در دوران دودمان پهلوی‌ست که با آوردن تکنولوژی‌های روز دنیا و گرفتن نمایندگی شرکت‌های خارجی و تأسیس کارخانه‌های متعدد، کمک بزرگی به‌مدرن و صنعتی‌شدن ایران کرد. او پایه‌گذار نخستین سازمان رادیو تلویزیون ملیِ ایران و اولین کارخانۀ صنعتیِ مُبل ایران و کارخانۀ پپسی‌کولا بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌دوم/22 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز غلامرضا ازهاری و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *