بیستم/۲۰ آبان‌ماه در تاریخ – زادروز دنیا فنی‌زاده و…

بیستم/۲۰ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز دنیا فنی‌زاده؛ عروسک‌گردانی که حدود ۲ دهه عروسک‌گردان کلاه قرمزی؛ شخصیت عروسکی تلویزیون، تا درگذشت هوشنگ کاوه؛ تهیه‌کننده، مدیر دوبله و مالک سینما عصر جدید در تهران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیستم/۲۰ آبان‌ماه در تاریخ

بیستم/۲۰ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– اعلام‌کردن بحرین به‌عنوان استان ۱۴ ایران توسط هیئت وزیران در سال ۱۳۳۶خ
– مسدودشدن دارایی‌ها و قطع خرید نفت از ایران توسط جیمی‌کارتر در اعتراض به‌گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز لعبت والا در سال ۱۳۰۹خ؛ شاعر، ترانه‌سرا، روزنامه‌نگار و داستان‌نویس
– زادروز خشایار دیهیمی در سال ۱۳۳۴خ؛ مترجم و ویراستار آثار ادبی و فلسفی که از او آثار متعددی در زمینۀ فلسفۀ سیاسی، فلسفۀ زندگی، ادبیات بلوک شرق، به‌فارسی ترجمه و منتشر شده‌است. وی سرپرستی ترجمۀ چند مجموعۀ کتاب از جمله نسل قلم، تجربه و هنر زندگی، مجموعۀ ن‍ام‌آوران ف‍ره‍ن‍گ را هم بر عهده داشته‌است. به‌قلم این مترجم و ویراستار، قریب ۱۲۰ ترجمه و ۱۰۰ ویراستاری طی ۳۵ سال فعالیت فرهنگی منتشر شده و علاوه بر ترجمه و ویراستاری تدریس فلسفۀ سیاسی، همچنین روزنامه‌نگاری و همکاری مستمر با نشریه‌ها و مجله‌ها از دیگر فعالیت‌های اوست. عضویت در کانون نویسندگان ایران، فعالیت‌های مدنی و اجتماعی هم بخشی دیگر از تلاش‌های اوست. وی در چهارمین جشن ملی مترجمان، از سوی مخاطب‌های فلسفه و ادبیات به‌عنوان مترجم محبوب معرفی شد.
– زادروز دنیا فنی‌زاده در سال ۱۳۴۶خ؛ عروسک‌گردانی که حدود ۲ دهه عروسک‌گردان کلاه قرمزی؛ شخصیت عروسکی تلویزیون و سینمای ایران بود و پس از مدت‌ها تحمل بیماری سرطان سارکوم سرانجام در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.
– زادروز عرفان قانعی‌فرد در سال ۱۳۵۵خ؛ پژوهش‌گر و مورخی که در زمینۀ مطالعات خاورمیانه تحصیل کرده و با شخصیت‌های سیاسی‌امنیتی مانند جلال طالبانی، عیسی پژمان، فؤاد معصوم، نوری مالکی، کنت پولاک، نوآم چامسکی، جیمز بیکر، رابرت آرمائو، برهم احمد صالح، پرویز ثابتی گفتگوهایی داشته و دربارۀ موضوعاتی مانند کُردها، خاورمیانه و تروریسم با وی مصاحبه‌هایی در رسانه‌ها انجام گرفته‌است. او از طرف افراد و طیف‌هایی متهم به‌جعل و تحریف روایات تاریخی شده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌پنجم/25 اردیبهشت‌ماه در تاریخ - روز بزرگداشت فردوسی در ایران و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت غفار حسینی در سال ۱۳۷۵خ؛ شاعر، مترجم، استاد دانشگاه و از فعالین کانون نویسندگان ایران و یکی‌دیگر از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای است که در ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۷۵خ در منزل مسکونی خود در تهران به‌قتل رسید.
– درگذشت احسان فتاحیان در سال ۱۳۸۸خ؛ فعال سیاسی کُرد که در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.
– درگذشت هوشنگ کاوه در سال ۱۳۹۲خ؛ تهیه‌کننده، مدیر دوبله و مالک سینما عصر جدید در تهران که در پایه‌ریزی صنعت سینمای ایران نقش داشت.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *