بیست‌و‌نهم/۲۹ شهریورماه در تاریخ – آغاز جنگ ایران و عراق و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از سقوط هواپیمای حامل کمک به‌مناطق زلزله‌زدۀ طبس در شیراز در سال ۱۳۵۷خ، تا آغاز رسمی جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹خ که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌نهم/۲۹ شهریورماه در تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– سقوط هواپیمای حامل کمک به‌مناطق زلزله‌زدۀ طبس در شیراز در سال ۱۳۵۷خ
– آغاز رسمی جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا حسین معتقد اهرمی در سال ۱۲۱۶خ؛ فرزند حسن بن سلمان از فضلای ریشهر متخلص به «معتقد» و مشهور به «معتقد اهرمی یا ریشهری» یا «فاضل اهرمی» عالم، شاعر و نویسنده سدۀ ۱۴ه.ق

 


 

  • درگذشت

– درگذشت مهدی‌قلی هدایت در سال ۱۳۳۴خ؛ از رجال عصر قاجار و پهلوی، و در مقاطع مختلف متصدی مناصب مختلفی از جمله حکومت آذربایجان و فارس، نمایندگی مجلس در صدر مشروطه، وزارت علوم، وزارت فواید عامه، وزارت عدلیه، ریاست دیوان تمیز (دیوان عالی کشور) و بالاخره نخست‌وزیر ایران در دورۀ رضاشاه پهلوی که نوۀ رضاقلی‌خان هدایت مازندرانی بود.
– درگذشت مهرتاج رخشان تهرانی (بَدرُالدُّجیٰ) در سال ۱۳۵۳خ؛ شاعر و از پیشگامان جنبش زنان در ایران و تأسیس مدارس دخترانه که نخستین دختر مسلمان ایرانی دیپلمه، مؤسس مدرسۀ دخترانۀ ام‌المدارس از اولین مدارس دخترانه در ایران و همچنین نویسندۀ نخستین نظام‌نامۀ مدارس ایران برای وزارت معارف بود.
– درگذشت عطاءالله خسروانی در سال ۱۳۸۴خ؛ سیاست‌مدار، وزیر کار، وزیر کشور و دبیر کل حزب ایران نوین که دارای نشان درجۀ ۵ همایون بود.
– درگذشت حسن ملکی (منصور ملکی) در سال ۱۳۹۴خ؛ روزنامه‌نگار، شاعر، منتقد و مدرس ادبیات ایرانی که مدتی نیز مدیریت روابط عمومی موزۀ هنرهای معاصر تهران را بر عهده داشت.
– درگذشت اسماعیل جعفرزاده (اسماعیل رنگرز) در سال ۱۳۹۶خ؛ قاتل زنجیره‌ای و کودک‌آزار ایرانی که در تاریخ ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۶خ اعدام شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هفتم/27 اردیبهشت‌ماه در تاریخ - افتتاح تونل کندوان و...

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *