بیست‌و‌هفتم/۲۷ آبان‌ماه در تاریخ – درگذشت سیدخلیل عالی‌نژاد و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز طاهره صفارزاده؛ شاعر و مترجم قرآن و برگزیدۀ اولین دورۀ جشنوارۀ بین‌المللی شعر فجر، تا درگذشت اردشیر زاهدی؛ وزیر خارجۀ ایران و آخرین سفیر ایران در ایالات متحدۀ آمریکا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ آبان‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– آغاز عملیات والفجر ۴ در جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۲خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز طاهره صفارزاده در سال ۱۳۱۵خ؛ شاعر، پژوهش‌گر و مترجم قرآن و برگزیدۀ اولین دورۀ جشنوارۀ بین‌المللی شعر فجر در بخش نو (سپید و نیمایی) و نخستین کسی که ترجمه‌ای ۲ زبانه از قرآن به‌انگلیسی و فارسی را انجام داد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت نورالدین عبدالرحمن بن احمد بن محمد جامی (جامی، خاتم‌الشعرا) در سال ۸۷۱خ؛ همه‌چیزدان، شاعر، موسیقی‌دان، ادیب و صوفی نام‌دار فارسی‌زبان ایرانی سدۀ ۹ه.ق
– درگذشت مظفر بقایی کرمانی در سال ۱۳۶۶خ؛ از فعالین سیاسی ایرانی، مؤسس و رهبر حزب زحمت‌کشان ملت ایران و از بنیان‌گذاران جبهۀ ملی ایران که زندان و به‌طرز مشکوکی درگذشت.
– درگذشت سیدخلیل عالی‌نژاد در سال ۱۳۸۰خ؛ نوازنده، خواننده و آهنگ‌ساز و از رهبران مذهبی یارسان (دین یاری؛ اهل حق یا یارسان)
– درگذشت عبدالعلی همایون در سال ۱۳۸۵خ؛ از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون
– درگذشت اردشیر زاهدی در سال ۱۴۰۰خ؛ سیاست‌مدار و وزیر خارجۀ ایران و آخرین سفیر ایران در ایالات متحدۀ آمریکا در دورۀ محمدرضاشاه پهلوی و فرزند فضل‌الله زاهدی و همسر سابق شهناز پهلوی (نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و همسر اول او فوزیه، شاهزادۀ مصری)

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پانزدهم/15 آذرماه در تاریخ - زادروز سیدضیاءالدین شادمان و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *