بیست‌و‌هفتم/۲۷ دی‌ماه در تاریخ – درگذشت سیدمجتبی میرلوحی و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مزدک انوشه؛ استادیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه تهران، تا درگذشت سیدمجتبی میرلوحی؛ بنیان‌گذار و رهبر تشکیلات بنیادگرای فدائیان اسلام و از پیشتازان مبارزات مسلحانۀ اسلامی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهدی‌قلی هدایت در سال ۱۲۴۲خ؛ از رجال عصر قاجار و پهلوی، و در مقاطع مختلف متصدی مناصب مختلفی از جمله حکومت آذربایجان و فارس، نمایندگی مجلس در صدر مشروطه، وزارت علوم، وزارت فواید عامه، وزارت عدلیه، ریاست دیوان تمیز (دیوان عالی کشور) و بالاخره نخست‌وزیر ایران در دورۀ رضاشاه پهلوی که نوۀ رضاقلی‌خان هدایت مازندرانی بود.
– زادروز لوریک میناسیان در سال ۱۳۲۲خ؛ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایرانی ارمنی‌تبار
– زادروز سیدحسن ثابت محمودی (سهیل محمودی) در سال ۱۳۳۹خ؛ شاعر، نویسنده و مجری
– زادروز سیدجواد هاشمی‌پور اصل در سال ۱۳۴۴خ؛ معلم، بازیگر، کارگردان، نویسنده و مجری
– زادروز پیمان سلطانی در سال ۱۳۴۹خ؛ آهنگ‌ساز، رهبر ارکستر و نوازنده‌ای که فرزند فرخنده حاجی‌زاده نویسنده و شاعر ایرانی است. عمدۀ شهرت او به‌واسطۀ اجراهایی است که به‌عنوان رهبر ارکستر ملل (ارکستر پرسپولیس) داشته‌است که از شاخص‌ترین آن‌ها، بازسازی و اجرای قطعۀ سلام شاهی (ایران جوان) با شعر بیژن ترقی و صدای سالار عقیلی است.
– زادروز مزدک انوشه در سال ۱۳۵۲خ؛ زبان‌شناس و استادیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه تهران

 


 

  • درگذشت

– درگذشت میرزا محمدعلی‌خان تربیت در سال ۱۳۱۸خ؛ روزنامه‌نگار و دولت‌مرد ایرانی که مؤسس کتابخانۀ تربیت، از آزادی‌خواهان و روشنفکران آذربایجان و از فعالان انقلاب مشروطه بود.
– درگذشت سیدمجتبی میرلوحی (نواب صفوی) در سال ۱۳۳۴خ؛ طلبه، بنیان‌گذار و رهبر تشکیلات بنیادگرای فدائیان اسلام و از پیشتازان مبارزات مسلحانۀ اسلامی که در ترور عبدالحسین هژیر، حاجعلی رزم‌آرا، حسین علاء و احمد کسروی نقش داشت. پس از چند جلسه دادگاه، نواب صفوی به‌همراه مظفر ذوالقدر، خلیل طهماسبی و محمد واحدی به‌اعدام محکوم شد.
– درگذشت (ناپدیدشده) فتح‌الله منوچهری (فرود فولادوند) در سال ۱۳۸۵خ؛ بنیان‌گذار و رهبر «گروه تندر» و انجمن پادشاهی ایران که پیش از انقلاب ۱۳۵۷خ ایران، صداپیشه و کارگردان سینمای ایران بود. او پس از انقلاب، علیه نظام جمهوری‌اسلامی ایران به‌فعالیت پرداخت و بعدها شبکه‌های تلویزیونی ما تی‌وی و یور تی‌وی را راه‌اندازی کرد که در این شبکه‌ها برنامه‌هایی در مورد نقد تند از دین اسلام و براندازی جمهوری‌اسلامی منتشر می‌کرد. او سال‌هاست که در ترکیه ناپدید شده و عفو بین‌الملل بازداشت وی را تأیید کرده و از بازداشت او طی «عملیات فریب» وزارت اطلاعات جمهوری‌اسلامی ایران اطلاع داده‌است. از سرنوشت او اطلاعی در دسترس نیست.
– درگذشت محمد بیگلری‌پور در سال ۱۳۹۱خ؛ موسیقی‌دان و رهبر ارکستر که آهنگ‌ساز سرود «پاینده بادا ایران»، اولین سرود ملی ایران بعد از انقلاب، (با شعر ابوالقاسم عبدالله فرد) است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌پنجم/25 اسفندماه در تاریخ - زادروز فرخ‌لقا هوشمند و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *