بیست‌و‌هفتم/۲۷ سپتامبر در تاریخ – درگذشت کلیف برتون و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ سپتامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز گراتزیا دلدا؛ نویسندۀ ایتالیایی اهل جزیرۀ ساردینیا و در برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات، تا درگذشت ایوان الکساندرویچ گنچاروف؛ نویسندۀ رمان اهل روسیه که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ سپتامبر در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ سپتامبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی گردشگری یا جهانگردی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۰۵م؛ فرمول هم‌ارزی جرم و انرژی، یکی از مشهورترین معادله‌ها در علم فیزیک، توسط آلبرت اینشتین انتشار یافت.
– در سال ۱۹۳۹م؛ در جریان جنگ جهانی دوم و حملۀ نیروهای آلمان نازی به‌ورشو، پایتخت لهستان، این شهر پس از ۱۹ روز مقاومت، تسلیم نیروهای آلمان شد.
– در سال ۱۹۹۶م؛ طالبان با تصرف کابل پایتخت افغانستان، ایجاد یک دولت اسلامی در آن کشور را اعلام کردند و نجیب‌الله، رئیس دولت کمونیستی سابق افغانستان، توسط آنان به‌دار آویخته‌شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز استفان باتوری در سال ۱۵۳۳م؛ یکی از اشراف‌زادگان کشور مجارستان و شاهزادۀ ترانسیلوانیا و شاه لهستان که یکی از بهترین و برجسته‌ترین فرمانروایان مشترک‌المنافع لهستان‌لیتوانی محسوب می‌شود. او علیه توسعه‌طلبی روسیه در منطقه به‌پا خاست و در جنگ لیوونی، موفق شد که روس‌ها را به‌مرزها و سرحدات خود عقب براند. او همچنین در مرزهای جنوبی خود، پیمانی طبق اصول مسیحیت را با روسیه امضاء کرد و در برابر عثمانی‌ها نیز ایستادگی نمود.
– زادروز جرج کروکشَنک در سال ۱۷۹۲م؛ تصویرگر و کاریکاتوریست بریتانیایی دوران ویکتوریا
– زادروز آلفرد تیر ماهان در سال ۱۸۴۰م؛ افسر نیروی دریایی آمریکا، ژئواستراتژیست و مربی که نویسندۀ کتاب اثرگذار و نامدار تاثیر و نفوذ قدرت دریایی در تاریخ بود. او در این کتاب اثبات می‌کرد که نیروی دریایی، عاملی قاطع برای فرمانروایی بر جهان بوده‌‌است.
– زادروز گراتزیا دلدا در سال ۱۸۷۱م؛ نویسندۀ ایتالیایی اهل جزیرۀ ساردینیا و در برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات در سال ۱۹۲۶م
– زادروز فرانچسکو توتی در سال ۱۹۷۶م؛ بازیکن فوتبال پیشین اهل ایتالیا که در طول دوران بازی حرفه‌ای خود، فقط برای باشگاه رُم و تیم ملی ایتالیا بازی کرد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هشتم/8 شهریورماه در تاریخ - درگذشت محمدعلی رجایی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ایوان الکساندرویچ گنچاروف در سال ۱۸۹۱م؛ نویسندۀ رمان اهل روسیه
– درگذشت ادگار دگا در سال ۱۹۱۷م؛ نقاش فرانسوی که علاوه بر نقاشی و طراحی، در زمینه‌های مجسمه‌سازی و چاپ نیز فعالیت داشت.
– درگذشت کلیف برتون در سال ۱۹۸۶م؛ نوازندۀ چیره‌دست گیتار بیس و دومین بیسیست گروه متالیکا
– درگذشت محمد نجیب‌الله احمدزی در سال ۱۹۹۶م؛ پزشک و سیاست‌مدار افغان که ۵ سال ریاست خدمات امنیت دولتی افغانستان را عهده‌دار بود و سپس پنجمین رئیس‌جمهور افغانستان و واپسین رئیس‌جمهور حکومت جمهوریِ دموکراتیک افغانستان شد.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *