بیست‌و‌چهارم/۲۴ جولای در تاریخ – درگذشت ایزاک بشویس سینگر و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیمون بولیوار؛ فرماندۀ انقلابی و سیاست‌مدار ونزوئلایی، رهبر انقلاب‌های آزادی‌بخش آمریکای لاتین، تا درگذشت ریونوسوکه آکوتاگاوا؛ نویسندۀ داستان کوتاه و پدر داستان کوتاه ژاپن که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌چهارم/۲۴ جولای در تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی مراقبت از خود

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۷۸۳م؛ عهدنامۀ گرجیوسک، عهدنامه‌ای دوجانبه میان امپراتوری روسیه و پادشاهی شرق گرجستان منعقد شد که به‌موجب آن، گرجستان تحت قیومیت روسیه درمی‌آمد و در عوض، تمامیت آن و سلطنت خاندان باگرتیون بر این مناطق تضمین می‌شد.
– در سال ۱۹۷۵م؛ با پایان پروژۀ مشترک و آزمایشی آپولو سایوز، فضاپیمای آپولو با تأخیری چندروزه فرود آمد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیمون بولیوار در سال ۱۷۸۳م؛ فرماندۀ انقلابی و سیاست‌مدار ونزوئلایی، رهبر انقلاب‌های آزادی‌بخش آمریکای لاتین از استعمار اسپانیا
– زادروز الکساندر دوما (پدر) در سال ۱۸۰۲م؛ رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس فرانسوی که به‌او لقب سلطان پاریس را داده‌بودند.
– زادروز آدولف آدام در سال ۱۸۰۳م؛ آهنگ‌ساز و منتقد موسیقی اهل فرانسه
– زادروز الکساندر جکسون دیویس در سال ۱۸۰۳م؛ معمار برجستۀ قرن ۱۹م آمریکایی در سبک یونانی جدید
– زادروز نیکلای گاوریلوویچ چرنیشفسکی در سال ۱۸۲۸م؛ اقتصاددان، تاریخ‌دان، فیلسوف، منتقد ادبی، نویسنده، منتقد هنری، سوسیالیست و از متفکران پیشرو و انقلابی سدۀ ۱۹م در روسیه که به‌خاطر عقاید انقلابی و ضد تزاری، ۲۱ سال در زندان بود. رمان فلسفی «چه باید کرد؟» از آثار اوست. افرادی همچون ولادیمیر لنین و اما گلدمن نیز متأثر از او بودند.
– زادروز هنریک پونتوپیدان در سال ۱۸۵۷م؛ نویسندۀ دانمارکی که عموماً به‌نوشتن رمان می‌پرداخت و در سال ۱۹۱۷م، مشترکاً با کارل آدولف گیلروپ، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل ادبیات گردیدند.
– زادروز آملیا مری ارهارت در سال ۱۸۹۷م؛ خلبان پیشگام آمریکایی و نخستین زنی که پرواز تک‌نفره را در عرض اقیانوس اطلس انجام داد و همچنین صلیب ممتاز پرواز را دریافت کرده‌است. او در ۲ ژوئیۀ ۱۹۳۷م در پروازی بر فراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزیرۀ هاولند ناپدید شد و این هواپیما هنگامی که بر فراز اقیانوس آرام پرواز می‌کرد نیز ناپدید شد. با وجود جستجوی زیاد، رَدی از امیلیا ارهارت و فرد نونان، کمک‌خلبانش، یا حتی از هواپیمای ۲ موتورۀ آنان به‌دست نیامد.
– زادروز یوجین جیمز مارتین در سال ۱۹۳۸م؛ یکی از معروف‌ترین هنرمندان آفریقایی‌آمریکایی در زمینۀ هنرهای تصویری
– زادروز دنیله د روسی در سال ۱۹۸۳م؛ هافبک سابق باشگاه رُم و تیم ملی ایتالیا

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هفتم/27 آبان‌ماه در تاریخ - درگذشت سیدخلیل عالی‌نژاد و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ریونوسوکه آکوتاگاوا در سال ۱۹۲۷م؛ نویسندۀ داستان کوتاه ژاپنی و پدر داستان کوتاه ژاپن
– درگذشت ویتولد گُمبرُویچ در سال ۱۹۶۹م؛ رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس لهستانی و از پیشگامان تئاتر ابزورد (تئاتر معناباخته، یا تئاتر پوچی)
– درگذشت سر جیمز چدویک در سال ۱۹۷۴م؛ فیزیک‌دان انگلیسی که در سال ۱۹۳۲م نوترون را که رادرفورد در سال ۱۹۲۰م وجود آن را پیش‌بینی کرده‌بود، کشف کرد و به‌همین سبب، در سال ۱۹۳۵م جایزۀ نوبل فیزیک را دریافت کرد.
– درگذشت ایزاک بشویس سینگر در سال ۱۹۹۱م؛ داستان‌نویس یهودی و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۸م و برندۀ جایزۀ کتاب ملی

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *