دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ – درگذشت سهراب شهیدثالث و…

دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز بابک خرم‌دین؛ رهبر اصلی مبارزان ایرانی که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند، تا درگذشت سهراب شهیدثالث؛ کارگردان و تدوین‌گر سینما، یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ

دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز صنعت و معدن در ایران

 


 

  • وقایع

– تغییر نام شیر و خورشید سرخ به‌هلال احمر پس از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز بابک خرم‌دین در سال ۱۷۷خ؛ رهبر اصلی مبارزان ایرانی که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند که به‌دستور معتصم، جلاد ابتدا دست‌ها و پاهای بابک را قطع کرد و سپس با دستور خلیفه، جنازۀ تکه‌تکه‌شدۀ بابک در حومۀ شهر سامرا به‌دار آویخته‌شد.
– زادروز شمس‌الدین سادات آل احمد در سال ۱۳۰۸خ؛ نویسنده و محقق ایرانی که دانش‌آموختۀ فلسفه و علوم پرورشی‌ بود و مدت‌ها دبیر آموزش‌و‌پرورش هم بود. وی در سال ۱۳۵۹خ با حکم بنیان‌گذار انقلاب اسلامی به‌عضویت ستاد انقلاب فرهنگی درآمد. او برادر کوچک‌تر جلال آل‌احمد بود.
– زادروز حسین نوری در سال ۱۳۳۳خ؛ نقاش، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما و همچنین جانباز انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ محسوب می‌شود. یکی از نکات جالب توجه دربارۀ زندگی او، این است که علی‌رغم محدودیت‌های جسمی‌اش موفق شده که در ۳ عرصۀ نقاشی، تئاتر و سینما دستاوردهای تخصصی داشته‌باشد. نمایش‌هایی که او نوشته و کارگردانی کرده، در دوره‌های مختلف جشنوارۀ تئاتر فجر و دیگر جشنواره‌های سراسری حائز رتبه شده‌است. سبک نقاشی او تحت عنوان «بازتاب» به‌عنوان یک سبک نُوآورانه مورد تحلیل قرار گرفته و در نمایشگاه‌هایی در سطح جهان عرضه شده‌است. در سینما نیز فیلم‌هایش در کشورهایی همچون ایتالیا، آلمان، هند، کانادا و آمریکا اکران شده و جوایزی را از جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده‌است.
– زادروز جمال جعفر محمد علی آل‌ابراهیم (ابومهدی المهندس) در سال ۱۳۳۳خ؛ رهبر شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله و از فرماندهان میدانی حشد شعبی که به‌همراه قاسم سلیمانی در حملۀ ۲۰۲۰م آمریکا به‌فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته‌شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هفتم/27 مهرماه در تاریخ - درگذشت محمود ذوالفنون و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت زبیده خانم (امینه‌اقدس) در سال ۱۲۷۳خ؛ از همسران ناصرالدین‌شاه قاجار و از سوگلی‌های دربار که خواهر میرزا محمدخان گروسی (ملیجک اول) و عمه عزیزالسلطان (ملیجک دوم) بود.
– درگذشت مریم عمید سمنانی (مزین‌السلطنه) در سال ۱۲۹۸خ؛ از زنان روشنفکر و روزنامه‌نگار دوران قاجاریه که دومین نشریۀ زنان ایران را با نام «روزنامۀ شکوفه» در سال ۱۲۹۲خ منتشر کرد.
– درگذشت محمدعلی مجتهدی گیلانی در سال ۱۳۷۶خ؛ استاد دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران و رئیس دبیرستان البرز که دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف) را بنیان‌گذاری کرد و اولین نایب‌التولیۀ آن بود. او همچنین در دوره‌هایی ریاست دانشگاه‌های ملی ایران، پهلوی و پلی‌تکنیک تهران را نیز عهده‌دار بود.
– درگذشت سهراب شهیدثالث در سال ۱۳۷۷خ؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، مترجم، و تدوین‌گر سینما، یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران
– درگذشت حسین فکری در سال ۱۳۸۲خ؛ مربی سابق تیم‌ملی فوتبال ایران و باشگاه تهران جوان و مدیر سازمان تربیت بدنی که در دوره‌های گوناگونی رئیس انجمن فوتبال آموزشگاه‌های کشور، دبیر فدراسیون فوتبال، سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران، مؤسس باشگاه تهران جوان و دبیر کانون باشگاه‌های ایران بود.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *