دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ – درگذشت سهراب شهیدثالث و…

دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز بابک خرم‌دین؛ رهبر اصلی مبارزان ایرانی که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند، تا درگذشت سهراب شهیدثالث؛ کارگردان و تدوین‌گر سینما، یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ

دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز صنعت و معدن در ایران

 


 

  • وقایع

– تغییر نام شیر و خورشید سرخ به‌هلال احمر پس از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز بابک خرم‌دین در سال ۱۷۷خ؛ رهبر اصلی مبارزان ایرانی که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند که به‌دستور معتصم، جلاد ابتدا دست‌ها و پاهای بابک را قطع کرد و سپس با دستور خلیفه، جنازۀ تکه‌تکه‌شدۀ بابک در حومۀ شهر سامرا به‌دار آویخته‌شد.
– زادروز حسین نوری در سال ۱۳۳۳خ؛ نقاش، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما
– زادروز جمال جعفر محمد علی آل‌ابراهیم (ابومهدی المهندس) در سال ۱۳۳۳خ؛ رهبر شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله و از فرماندهان میدانی حشد شعبی که به‌همراه قاسم سلیمانی در حملۀ ۲۰۲۰م آمریکا به‌فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته‌شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمدعلی مجتهدی گیلانی در سال ۱۳۷۶خ؛ بنیان‌گذار دانشگاه صنعتی شریف در لاهیجان، استاد دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران و رئیس دبیرستان البرز، سرپرست دانشگاه صنعتی آریامهر، همچنین در دوره‌هایی ریاست دانشگاه‌های ملی ایران، پهلوی و پلی‌تکنیک تهران را عهده‌دار بود.
– درگذشت سهراب شهیدثالث در سال ۱۳۷۷خ؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، مترجم، و تدوین‌گر سینما، یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.