دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ – درگذشت سهراب شهیدثالث و…

دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز بابک خرم‌دین؛ رهبر اصلی مبارزان ایرانی که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند، تا درگذشت سهراب شهیدثالث؛ کارگردان و تدوین‌گر سینما، یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ

دهم/۱۰ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز صنعت و معدن در ایران

 


 

  • وقایع

– تغییر نام شیر و خورشید سرخ به‌هلال احمر پس از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز بابک خرم‌دین در سال ۱۷۷خ؛ رهبر اصلی مبارزان ایرانی که پس از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند که به‌دستور معتصم، جلاد ابتدا دست‌ها و پاهای بابک را قطع کرد و سپس با دستور خلیفه، جنازۀ تکه‌تکه‌شدۀ بابک در حومۀ شهر سامرا به‌دار آویخته‌شد.
– زادروز حسین نوری در سال ۱۳۳۳خ؛ نقاش، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما و همچنین جانباز انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ محسوب می‌شود. یکی از نکات جالب توجه دربارۀ زندگی او، این است که علی‌رغم محدودیت‌های جسمی‌اش موفق شده که در ۳ عرصۀ نقاشی، تئاتر و سینما دستاوردهای تخصصی داشته‌باشد. نمایش‌هایی که او نوشته و کارگردانی کرده، در دوره‌های مختلف جشنوارۀ تئاتر فجر و دیگر جشنواره‌های سراسری حائز رتبه شده‌است. سبک نقاشی او تحت عنوان «بازتاب» به‌عنوان یک سبک نُوآورانه مورد تحلیل قرار گرفته و در نمایشگاه‌هایی در سطح جهان عرضه شده‌است. در سینما نیز فیلم‌هایش در کشورهایی همچون ایتالیا، آلمان، هند، کانادا و آمریکا اکران شده و جوایزی را از جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده‌است.
– زادروز جمال جعفر محمد علی آل‌ابراهیم (ابومهدی المهندس) در سال ۱۳۳۳خ؛ رهبر شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله و از فرماندهان میدانی حشد شعبی که به‌همراه قاسم سلیمانی در حملۀ ۲۰۲۰م آمریکا به‌فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته‌شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت زبیده خانم (امینه‌اقدس) در سال ۱۲۷۳خ؛ از همسران ناصرالدین‌شاه قاجار و از سوگلی‌های دربار که خواهر میرزا محمدخان گروسی (ملیجک اول) و عمه عزیزالسلطان (ملیجک دوم) بود.
– درگذشت مریم عمید سمنانی (مزین‌السلطنه) در سال ۱۲۹۸خ؛ از زنان روشنفکر و روزنامه‌نگار دوران قاجاریه که دومین نشریۀ زنان ایران را با نام «روزنامۀ شکوفه» در سال ۱۲۹۲خ منتشر کرد.
– درگذشت محمدعلی مجتهدی گیلانی در سال ۱۳۷۶خ؛ بنیان‌گذار دانشگاه صنعتی شریف در لاهیجان، استاد دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران و رئیس دبیرستان البرز، سرپرست دانشگاه صنعتی آریامهر، همچنین در دوره‌هایی ریاست دانشگاه‌های ملی ایران، پهلوی و پلی‌تکنیک تهران را عهده‌دار بود.
– درگذشت سهراب شهیدثالث در سال ۱۳۷۷خ؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، مترجم، و تدوین‌گر سینما، یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفدهم/17 شهریورماه در تاریخ - درگذشت فرهنگ شریف و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.