دوازدهم/۱۲ اردیبهشت‌ماه در تاریخ – درگذشت ناصرالدین‌شاه قاجار و…

دوازدهم/۱۲ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز رضا ارحام صدر؛ بنیان‌گذار مکتب کمدی انتقادی در تئاتر ایران، تا درگذشت محمدرضا لطفی؛ نوازندۀ برجستۀ تار و سه‌تار و کمانچه، همچنین پژوهش‌گر و مدرس موسیقی سنتی ایرانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دوازدهم/۱۲ اردیبهشت‌ماه در تاریخ

دوازدهم/۱۲ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز معلم در ایران

 


 

  • وقایع

– انتشار کاغذ اخبار نخستین نشریۀ فارسی‌زبان در تهران در سال ۱۲۱۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز رضا ارحام صدر در سال ۱۳۰۲خ؛ بنیان‌گذار مکتب کمدی انتقادی در تئاتر ایران که بعدها به‌مکتب تئاتر اصفهان نیز مشهور شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ناصرالدین‌شاه قاجار (قبل از پادشاهی؛ ناصرالدین‌میرزا، بعد از پادشاهی؛ قبلۀ عالم و سلطان صاحبقران، بعد از کشته‌شدن توسط میرزا رضای کرمانی؛ شاه شهید) در سال ۱۲۷۵خ؛ چهارمین شاه از دودمان قاجار، با نزدیک به ۵۰ سال سلطنت، طولانی‌ترین دورۀ پادشاهی در میان تمامی شاه‌های تاریخ ایران، پس از شاپور دوم ساسانی و تهماسب اول صفوی
– درگذشت هایک گاراگاش در سال ۱۳۳۹خ؛ نویسنده، مترجم و هنرمند تئاتر ارمنی‌تبار
– درگذشت ابوالحسن خانعلی در سال ۱۳۴۰خ؛ دارای دکترا در رشتۀ معقول و منقول (فلسفه) از دانشگاه تهران و معلم ۲۹ سالۀ دروس فلسفه و زبان عربی بود که در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰خ در تجمع صنفیِ اعتراض‌آمیز معلمان در میدان بهارستان با گلولۀ اسلحۀ رئیس کلانتریِ بهارستان (سرگرد ناصر شهرستانی) کشته‌شد.
– درگذشت محمدرضا لطفی در سال ۱۳۹۳خ؛ ردیف‌دان، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، نوازندۀ برجستۀ تار و سه‌تار و کمانچه، همچنین پژوهش‌گر و مدرس موسیقی سنتی ایرانی

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هشتم/28 مارس در تاریخ - درگذشت آدلاین ویرجینیا وولف و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *