سوم/۳ آوریل در تاریخ – درگذشت هنری گراهام گرین و…

سوم/۳ آوریل در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز واشینگتن اروینگ؛ نویسنده و سیاست‌مدار آمریکایی، سفرنامه‌نویس و پدر داستان‌های کوتاه در ادبیات آمریکا، تا درگذشت جسی وودسون جیمز؛ یاغی سنگدل و بی‌رحم و چهرۀ افسانه‌ای و اسطوره‌ای آمریکا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سوم/۳ آوریل در تاریخ

سوم/۳ آوریل در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– امضای طرح مارشال (عنوان موفقیت‌آمیزترین پروژۀ سیاست خارجی ایالات متحدۀ آمریکا پس از جنگ جهانی دوم) توسط هری ترومن در سال ۱۹۴۸م
– اعلام استقلال تونس در سال ۱۹۵۴م
– برقراری نخستین ارتباط مخابراتی جهان با تلفن همراه در شهر نیویورک در سال ۱۹۷۳م
– ورود نخستین لپ‌تاپ به‌بازارهای جهانی، توسط شرکت آی‌بی‌ام در سال ۱۹۷۵م

 


 

  • زادروزها

– زادروز واشینگتن اروینگ در سال ۱۷۸۳م؛ نویسنده و سیاست‌مدار آمریکایی، مقاله‌نویس، شاعر، سفرنامه‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و خالق داستان‌های کوتاه که از این رو او را پدر داستان‌های کوتاه در ادبیات آمریکا می‌دانند.
– زادروز مارلون براندو در سال ۱۹۲۴م؛ بازیگر آمریکایی که در طول ۶۰ سال فعالیت حرفه‌ای خود، افتخارات گوناگونی از جمله ۲ جایزۀ اسکار، ۳ جایزۀ آکادمی فیلم بریتانیا و ۴ جایزۀ گلدن‌گلوب کسب کرده‌است. او به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین بازیگران قرن ۲۰م در نظر گرفته می‌شود. وی در زمینه‌های کنش‌گری، به‌ویژه جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان نیز فعالیت داشت. او یکی از نخستین بازیگرانی است که سیستم بازیگری استانیسلاوسکی و بازیگری متد را به‌مخاطبان جریان اصلی رساند. وی یکی از تأثیرگذارترین بازیگران تاریخ سینما است و در بین بسیاری از علاقه‌مندان به ‌ینما و منتقدان، به‌عنوان بهترین بازیگر تاریخ سینما شناخته می‌شود.
– زادروز گاس گریسوم در سال ۱۹۲۶م؛ فضانورد آمریکایی
– زادروز هلموت کوهل در سال ۱۹۳۰م؛ سیاست‌مدار محافظه‌کار آلمانی، صدراعظم آلمان و دبیرکل اتحاد دموکرات مسیحی آلمان و پدر اتحاد ۲ آلمان که رهبری اتحاد ۲ آلمان را در پایان جنگ سرد بر عهده داشت. او از حامیان اروپای متحد بود و آلمان تحت رهبری او، به‌یورو، واحد پول اروپا پیوست.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفتم/7 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز شادمهر عقیلی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت شیواجی بوسله در سال ۱۶۸۰م؛ بنیان‌گذار امپراتوری مراتا در سال ۱۶۷۴م در غرب هند
– درگذشت فرانسوا بارتلمی در سال ۱۸۳۰م؛ سیاست‌مدار، دیپلمات و از کنش‌گران انقلاب فرانسه و یکی از گردانندگان دیرکتوار فرانسه
– درگذشت جسی وودسون جیمز در سال ۱۸۸۲م؛ یاغی سنگدل و بی‌رحم و چهرۀ افسانه‌ای و اسطوره‌ای آمریکا که در سال ۱۸۸۲م کشته‌شد. او پس از مرگش به‌صورت یک قهرمان محبوب درآمد و در ترانه‌ها، کتاب‌ها و بر پردۀ سینماها، داستان‌های او بازگو شد.
– درگذشت یوهانس برامس در سال ۱۸۹۷م؛ پیانیست، رهبر ارکستر و آهنگ‌ساز آلمانی در دورۀ رمانتیک
– درگذشت کورت ژولیان وایل در سال ۱۹۵۰م؛ آهنگ‌ساز آلمانی
– درگذشت هنری گراهام گرین در سال ۱۹۹۱م؛ رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، منتقد ادبی و سینمایی و نویسندۀ پُرکار داستان‌های کوتاه انگلیسی
– درگذشت روث پراور جابوالا در سال ۲۰۱۳م؛ نویسندۀ آمریکایی برندۀ جایزۀ بریتانیا و آمریکایی بوکر که نویسندۀ داستان کوتاه است و ۲ بار فیلم‌نامه‌نویس برندۀ جایزۀ اسکار نیز گردید.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *