سی‌ام/۳۰ اکتبر در تاریخ – درگذشت گوستاو لودویگ هرتز و…

سی‌ام/۳۰ اکتبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز پل والری؛ شاعر، نویسنده و فیلسوف فرانسوی، تا درگذشت جا لیانگ یونگ؛ یکی از معروف‌ترین رمان‌نویس‌های چینی معاصر و یکی از بنیان‌گذاران روزنامۀ مینگ‌پائو در هنگ‌کنگ که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سی‌ام/۳۰ اکتبر در تاریخ

سی‌ام/۳۰ اکتبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۶۴م؛ دولت دانمارک منطقۀ شلسویگ را به‌آلمان داد تا این دولت دست از جنگ با دانمارک بکشد.
– در سال ۱۹۶۱م؛ کنگرۀ حزب کمونیست شوروی به‌اتفاق آراء، ژوزف استالین را به‌نقض وصیت‌نامۀ لنین (رهبر انقلاب سال ۱۹۱۷م و بنیان‌گذار اتحاد شوروی) و بی‌اعتنایی نسبت به‌نظامات و نظرات او متهم ساخت و تصویب کرد که جسد وی از آرامگاه لنین در میدان سرخ مسکو به‌جایی دیگر منتقل شود.
– در سال ۲۰۰۰م؛ در تاجیکستان واحد پول سامانی جایگزین روبل تاجیکی شد.
– در سال ۲۰۱۴م؛ سوئد به‌عنوان نخستین عضو اتحادیۀ اروپا، دولت فلسطین را به‌رسمیت شناخت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز جان آدامز در سال ۱۷۳۵م؛ دومین رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا بین سال‌های ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۱م
– زادروز آندره ماری شنیه در سال ۱۷۶۲م؛ شاعر قرن ۱۸م اهل فرانسه
– زادروز پل والری در سال ۱۸۷۱م؛ شاعر، نویسنده و فیلسوف فرانسوی
– زادروز ازرا پاوند در سال ۱۸۸۵م؛ شاعر آمریکایی ایرلندی‌الاصل و از خاندانی اشرافی و اصیل ایرلندی‌تبار در قرن ۲۰م که در انگلستان از پیشگامان نهضت تصویرگرایی شد و نخستین گلچین شعر پیروان این جنبش را با عنوان تصویرگرایان منتشر کرد.
– زادروز رولاند فرایسلر در سال ۱۸۹۳م؛ حقوق‌دان آلمانی که از تاریخ ۲۰ آگوست ۱۹۴۲ تا ۳ فوریۀ ۱۹۴۵م رئیس و قاضی دادگاه خلق در رایش سوم بود.
– زادروز جوزپه فارینا در سال ۱۹۰۶م؛ رانندۀ مسابقات اتومبیل‌رانی اهل ایتالیا و اولین قهرمان فرمول‌یک جهان که این عنوان را در مسابقات فصل ۱۹۵۰م به‌دست آورد.
– زادروز تئودور ولفگنگ هانش در سال ۱۹۴۱م؛ فیزیک‌دان آلمانی که در سال ۲۰۰۵م، یک‌چهارم از جایزۀ نوبل فیزیک را از آنِ خود کرد. جان هال و روی جی گلوبر از دیگر کسانی بودند که این جایزه را به‌دست آوردند. آن‌ها این جایزه را برای توسعۀ لیزر و به‌دست‌آوردن فن نوسان‌های شانه‌مانند نور به‌دست آوردند.
– زادروز دیگو مارادونا در سال ۱۹۶۰م؛ سرمربی و بازیکن فوتبال بازنشستۀ آرژانتینی و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال که همواره شماری از بازیکنان و مربیان سرشناس، کارشناسان، مجلات تخصصی فوتبال و نیز هواداران این رشتۀ ورزشی، او را برترین بازیکن تمام ادوار فوتبال می‌دانند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سوم/3 اکتبر در تاریخ - درگذشت آکیو موریتا و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ادموند کارت‌رایت در سال ۱۸۲۳م؛ مخترع انگلیسی که ماشین بافندگی برقی را اختراع کرد. او برادر سرگرد جان کارترایت، سیاست‌مدار اصلاح‌طلب و رادیکال، و جورج کارترایت (کاشف لابرادور) بود.
– درگذشت ژان هانری دونان در سال ۱۹۱۰م؛ تاجر و فعال اجتماعی سوئیسی که در سال ۱۹۰۱م به‌همراه فردریک پَسی، اولین جایزۀ صلح نوبل را دریافت کرد.
– درگذشت گوستاو لودویگ هرتز در سال ۱۹۷۵م؛ فیزیک‌دان تجربی آلمانی که با همکارش جیمز فرانک در سال ۱۹۲۵م، به‌خاطر کشف قوانین برخورد الکترون‌ها به‌اتم، مفتخر به‌دریافت جایزۀ نوبل فیزیک شدند.
– درگذشت کلود لوی استروس در سال ۲۰۰۹م؛ قوم‌شناس و انسان‌شناس فرانسوی و از نظریه‌پردازان انسان‌شناسی مدرن
– درگذشت هری مولیش در سال ۲۰۱۰م؛ نویسنده و مقاله‌نویس هلندی مشهور با بیش از ۸۰ رمان و نمایش‌نامه
– درگذشت جا لیانگ یونگ در سال ۲۰۱۸م؛ یکی از معروف‌ترین رمان‌نویس‌های چینی معاصر و همین‌طور یکی از بنیان‌گذاران روزنامۀ مینگ‌پائو در هنگ‌کنگ

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *