شانزدهم/۱۶ دی‌ماه در تاریخ – حادثۀ کشتی نفت‌کش سانچی و…

شانزدهم/۱۶ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از انتشار مقاله‌ای مبنی بر هندی‌الاصل بودن تبار سیدروح‌الله خمینی در روزنامۀ اطلاعات در سال ۱۳۵۶خ، تا حادثۀ کشتی نفت‌کش سانچی در سال ۱۳۹۶خ، حادثۀ تصادف ۲ کشتی در آب‌های چین که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ دی‌ماه در تاریخ

شانزدهم/۱۶ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– انتشار مقاله‌ای مبنی بر هندی‌الاصل بودن تبار سیدروح‌الله خمینی در روزنامۀ اطلاعات در سال ۱۳۵۶خ که در نظر برخی، به‌عنوان جرقۀ انقلاب ۵۷ شناخته می‌شود.
حادثۀ کشتی نفت‌کش سانچی در سال ۱۳۹۶خ، حادثۀ تصادف ۲ کشتی در آب‌های چین بود. ام‌وی سانچی متعلق به‌شرکت ملی نفت‌کش ایران که از عسلویه حرکت کرده‌بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم داسان کرۀجنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی با ۶۴ هزار تُن بار غله به‌نام کریستال در سواحل چین برخورد کرد.

 


 

  • زادروزها

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ارباب جمشید جمشیدیان (ارباب جمشید) در سال ۱۳۱۱خ؛ از بازرگانان و ثروت‌مندان و ملاکان مشهور زرتشتی در عصر قاجاریه که نخستین نمایندۀ زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود. هر چند او در مجلس اول رسماً از نمایندگان صنف تجار تهران بود، نه نمایندۀ زرتشتیان. ارباب جمشید همچنین از بنیان‌گذاران بانک ملی ایران به‌شمار می‌آید. مراودات او با دربار قاجاریه، کارهای عام‌المنفعۀ او و همچنین تأثیرگذاری وی در روند منجر به پیروزی انقلاب مشروطیت در تاریخ معاصر ایران مشهور است. وی سرانجام بر اثر رقابت با بانک‌های بزرگ خارجی در دوران خویش ورشکست گردید و با فقر و فلاکت از دنیا رفت. خیابان و محله‌ای به‌نام او هنوز هم در تهران مشهور است.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پنجم/5 اردیبهشت‌ماه در تاریخ - درگذشت بیژن ترقی و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *