ششم/۶ ژانویه در تاریخ – درگذشت لویی بریل و…

ششم/۶ ژانویه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ژان دارک یا ژاندارک (دوشیزۀ اورلئان)؛ قهرمان ملی فرانسه برای مقابله با انگلیسی‌ها و قدیسه‌ای در کلیسای کاتولیک، تا درگذشت احمد البشر رومی؛ تاریخ‌نگار و پژوهش‌گر و نویسنده و شاعر کویتی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
ششم/۶ ژانویه در تاریخ

ششم/۶ ژانویه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز میلاد عیسی در کلیسای ارتدوکس شرقی و کلیسای ارمنی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۳۸م؛ ساموئل مورس، تلگراف را معرض نمایش گذاشت.
– در سال ۲۰۲۱م؛ یورش هواداران دونالد ترامپ به‌کاخ کنگرۀ ایالات متحده، در اعتراض به‌نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، ۵ کشته برجای گذاشت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمد بن قاسم انباری در سال ۸۸۵م؛ ادیب، لغوی، نحوشناس، مفسر و محدث عراقی و بزرگ‌ترین نحوشناس مکتب کوفه
– زادروز ژان دارک یا ژاندارک (دوشیزۀ اورلئان) در سال ۱۴۱۲م؛ قهرمان ملی فرانسه و قدیسه‌ای در کلیسای کاتولیک
– زادروز یاکوب برنولی در سال ۱۶۵۵م؛ ریاضی‌دان و فیزیک‌دان سوئیسی
– زادروز سر پرسیوال پات در سال ۱۷۱۴م؛ جراح انگلیسی و یکی از بنیان‌گذاران ارتوپدی و اولین دانشمندی که نشان داد سرطان ممکن است توسط یک عامل سرطان‌زای محیطی ایجاد شود.
– زادروز هاینریش شلیمان در سال ۱۸۲۲م؛ باستان‌شناس غیر کلاسیک (آماتور) آلمانی که توانست بخشی از شهر باستانی تروآ را کشف کند و از زیر خاک بیرون بیاورد.
– زادروز پل گوستاو دوره در سال ۱۸۳۲م؛ نقاش و قلم‌زن و طراح فرانسوی
– زادروز ماکس بروخ در سال ۱۸۳۸م؛ آهنگ‌ساز آلمانی و خالق بیش از ۲۰۰ اثر
– زادروز کارل سَندبرگ در سال ۱۸۷۸م؛ شاعر، نویسنده و ویراستار آمریکایی و برندۀ ۳ جایزۀ پولیتزر که ۲ جایزه را برای شعر و یکی را برای نوشتن شرح حال آبراهام لینکلن دریافت کرد.
– زادروز جبران خلیل جبران در سال ۱۸۸۳م؛ نویسندۀ لبنانی‌آمریکایی
– زادروز کیم دای جونگ در سال ۱۹۲۴م؛ رئیس‌جمهور سابق کرۀجنوبی و برندۀ جایزۀ صلح نوبل در سال ۲۰۰۰م که از سال ۱۹۵۷م کاتولیک شد و به‌خاطر مخالفت‌های طولانی‌اش با استبداد، به‌نلسون ماندلای آسیا شناخته می‌شد.
– زادروز راجر کیت برت در سال ۱۹۴۶م؛ خواننده، آهنگ‌ساز، گیتاریست و هنرمند بریتانیایی، پایه‌گذار و عضو اصلی گروه موسیقی پینک‌فلوید
– زادروز روآن سباستین اتکینسون در سال ۱۹۵۵م؛ بازیگر، کمدین و فیلم‌نامه‌نویس اهل بریتانیا که بیشتر به‌دلیل ایفای نقش در فیلم‌های مستر بین و جانی انگلیش شهرت دارد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 ژوئن در تاریخ - درگذشت ژولیوس و اتل روزنبرگ و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت رودلف کرویتزر در سال ۱۸۳۱م؛ ویولنیست، معلم موسیقی، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر اهل فرانسه با تبار آلمانی
– درگذشت لوئی برَیْ (لویی بریل) در سال ۱۸۵۲م؛ مربی و معلم اهل فرانسه و مخترع یک سیستم خواندن و نوشتن برای استفاده نابینایان که سیستم او با نام خط بریل به‌طور گسترده‌ای در دنیا توسط نابینایان برای خواندن و نوشتن استفاده می‌شود.
– درگذشت پطروس‌خان ملیک آندریاسیان (پطروس‌خان) در سال ۱۹۱۳م؛ از یاران شجاع یپرم‌خان ارمنی که از چهره‌های شاخص جنبش مشروطۀ ایران محسوب می‌شد و از رشت تا تهران در نبردهای بسیاری شرکت جسته‌است.
– درگذشت گئورگ کانتور در سال ۱۹۱۸م؛ ریاضی‌دانی آلمانی که آوازۀ او بیشتر به‌خاطر ابداع نظریۀ مجموعه‌ها می‌باشد؛ چرا که امروزه به‌نظریه‌ای بنیادین در ریاضیات تبدیل شده‌است.
– درگذشت پاول الکسویچ چرنکوف در سال ۱۹۹۰م؛ فیزیک‌دان اهل اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی که در سال ۱۹۵۸م به‌همراه ایگور یوگنیویچ تام و لیا فرانک، برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک به‌خاطر کشف تابش چرنکوف شد.
– درگذشت احمد البشر رومی در سال ۱۹۹۲م؛ تاریخ‌نگار، پژوهش‌گر، نویسنده و شاعر کویتی
– درگذشت سیدنی پوآتیه در سال ۲۰۲۲م؛ هنرپیشه و کارگردان باهامایی‌آمریکایی و نخستین بازیگر سیاه‌پوست برندۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *