نوزدهم/۱۹ آذرماه در تاریخ – زادروز جواد نوربخش و…

نوزدهم/۱۹ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز جواد نوربخش ؛ دکتر روان‌پزشک و پیرِ طریقتِ سلسلۀ نعمت‌اللهی، تا درگذشت علی باقرزاده (بقا)؛ شاعر و ادیب و نویسنده و بازرگان و نیکوکار و مقام‌دار دانشگاهی ایرانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نوزدهم/۱۹ آذرماه در تاریخ

نوزدهم/۱۹ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– تصویب اعلامیۀ جهانی حقوق بشر در سال ۱۳۲۷خ
– راهپیمایی تاسوعای ۱۳۵۷خ
– برگزاری انتخابات نخستین مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۱خ
– تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران به‌دستور آیت‌الله سیدروح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۳خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا ابوطالب زنجانی در سال ۱۲۲۲خ؛ عالم اصولی و فقیه امامی که با علمای اعلم هم‌عصر خود مانند آخوند خراسانی مخالفت آشکار می‌کرد و برخلاف روحانیون مشروطه‌خواه مانند سیدمحمد طباطبایی و سیدعبدالله بهبهانی در مقابل انقلاب مشروطه از محمدعلی‌شاه حمایت می‌نمود و با سفارت انگلیس روابط خوبی داشت.
– زادروز جواد نوربخش در سال ۱۳۰۵خ؛ دکتر روان‌پزشک، استاد روان‌پزشکی دانشگاه تهران، پیرِ طریقتِ سلسلۀ نعمت‌اللهی و نویسنده
– زادروز حیدر رقابی (هاله) در سال ۱۳۱۰خ؛ شاعر و فعال سیاسی
– زادروز محمد نوری‌زاد در سال ۱۳۳۱خ؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸خ ایران و در جریان اعتراضات ۱۳۸۸خ دستگیر شد.
– زادروز علی معلم در سال ۱۳۴۱خ؛ نویسنده، ناشر، منتقد، تهیه‌کننده، کارگردان، مجری تلویزیون و بازیگر و سردبیر و مدیرمسئول ماهنامۀ دنیای تصویر

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی‌اصغر گرمسیری در سال ۱۳۷۹خ؛ بازیگر تئاتر و سینمای ایران و از فرهیختگان تئاتر ایران که به‌مدت ۲۱ سال استاد هنرستان هنرپیشگی بود و در مجموع؛ ۱۴ نمایشنامه نوشت و دست کم ۶۰ نمایشنامه را کارگردانی کرد.
– درگذشت علی باقرزاده (بقا) در سال ۱۳۹۵خ؛ شاعر، ادیب، نویسنده، بازرگان، نیکوکار و مقام‌دار دانشگاهی ایرانی
– درگذشت رضا نیازمند در سال ۱۳۹۶خ؛ کارآفرین، صنعت‌گر و مدیر اجرایی که از او به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران توسعۀ صنعتی در اقتصاد ایران یاد می‌کنند. وی مؤسس سازمان مدیریت صنعتی و بنیان‌گذار سازمان گسترش و نُوسازی صنایع ایران بود. او همچنین تجربۀ نویسندگی کتاب‌های ارزشمند تاریخی را نیز دارد و خواهرزادۀ سپهبد زاهدی بود.
– درگذشت احمدرضا دالوند در سال ۱۳۹۷خ؛ منتقد هنری، نویسنده و پژوهش‌گر هنر، تصویرگر و طراح گرافیک

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یازدهم/11 آذرماه در تاریخ - زادروز جلال آل‌احمد و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *