نوزدهم/۱۹ اردیبهشت‌ماه در تاریخ – زادروز جبار باغچه‌بان و…

نوزدهم/۱۹ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز جبار باغچه‌بان؛ بنیان‌گذار نخستین کودکستان در مرند و نخستین مدرسۀ ناشنوایان در تبریز، اولین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران، تا درگذشت فرزاد کمانگر؛ معلم کُرد ایرانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نوزدهم/۱۹ اردیبهشت‌ماه در تاریخ

نوزدهم/۱۹ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز جبار باغچه‌بان (جبار عسکرزاده) در سال ۱۲۶۴خ؛ بنیان‌گذار نخستین کودکستان در شهرستان مرند و نخستین مدرسۀ ناشنوایان ایران در تبریز، اولین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران
– زادروز عزت‌الله سحابی در سال ۱۳۰۹خ؛ سیاست‌مدار، روزنامه‌نگار، اقتصاددان، فعال ملی/مذهبی، رهبر شورای فعالان ملی/مذهبی ایران، عضو شورای انقلاب، عضو شورای ملی صلح، رئیس ستاد بسیج اقتصادی کشور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، نمایندۀ مردم تهران در اولین مجلس خبرگان قانون‌اساسی، رئیس سازمان صنایع ملی ایران و نمایندۀ تهران در دورۀ اول مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و عضو مکتب متاع بود.
– زادروز مونا برزویی در سال ۱۳۶۳خ؛ شاعر و ترانه‌سرای اهل ایران که به‌اتهام تشویق به‌برهم‌زدن امنیت ملی در روز چهارشنبه ۶ مهرماه ۱۴۰۱خ ساعت ۹ شب بازداشت شد. آخرین اثر منتشرشدۀ او شعری دربارۀ مهسا امینی بوده‌است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت فرزاد کمانگر (به‌اتهام عضویت و همکاری با پژاک، اعدام به‌همراه علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان در زندان اوین) در سال ۱۳۸۹خ؛ معلم کُرد ایرانی
– درگذشت رحیم‌علی خرم در سال ۱۳۵۸خ؛ کارآفرین و از سرمایه‌داران تهران و مالک پارک خرم (پارک ارم فعلی) شامل شهربازی و باغ‌وحش و کازینو بود که به‌حکم صادق خلخالی به‌اتهام فساد فی‌الارض به‌مجازات اعدام محکوم شد.
– درگذشت شیرین علم‌هولی آتشگاه در سال ۱۳۸۹خ؛ وی در روستای دیم‌قشلاق در حوالی ماکو، پس از گذراندن یک‌سال و ۹ ماه حبس در زندان اوین تهران در روز ۸ آذرماه به‌اتهام ارتباط با گروه پژاک دادگاهی شده و به‌اعدام محکوم گردید و در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹ بدون اطلاع خانواده و وکلایش در زندان اوین اعدام شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌سوم/23 اسفندماه در تاریخ - درگذشت سیدحسین میرشمسی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *