هفدهم/۱۷ آذرماه در تاریخ – زادروز داریوش مهرجویی و…

هفدهم/۱۷ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز داریوش مهرجویی؛ فیلم‌ساز، رمان‌نویس و مترجم و از چهره‌های برجستۀ سینمای ایران، تا درگذشت حسین مکی؛ نویسنده، مورخ و چند دوره نمایندۀ مجلس ایران از جمله نمایندۀ اول تهران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفدهم/۱۷ آذرماه در تاریخ

هفدهم/۱۷ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز داریوش مهرجویی در سال ۱۳۱۸خ؛ فیلم‌ساز، رمان‌نویس و مترجم و از چهره‌های برجستۀ سینمای ایران و از چهره‌های اصلی موج نُو در سینمای ایران

 


 

  • درگذشت

– درگذشت رجبعلی منصور (منصورالملک) در سال ۱۳۵۳خ؛ سیاست‌مدار دورۀ قاجار و پهلوی و نخست‌وزیر ایران در دوران رضاشاه و محمدرضاشاه پهلوی
– درگذشت سیدحسین مکی در سال ۱۳۷۸خ؛ نویسنده، مورخ و چند دوره نمایندۀ مجلس ایران از جمله نمایندۀ اول تهران در دورۀ شانزدهم مجلس شورای ملی بود.
– درگذشت احمد قدکچیان در سال ۱۳۸۵خ؛ بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ایران
– درگذشت اسفندیار قره‌باغی در سال ۱۴۰۱خ؛ خواننده و آهنگ‌سازی که پیش از انقلاب ۱۳۵۷خ در ارکستر اپرای تهران سولیست‌باس بود. او پس از انقلاب یکی از نخستین خوانندگان سروده‌های انقلابی مانند «آمریکا، آمریکا، ننگ به‌نیرنگ تو» بود.
– درگذشت محسن شکاری در سال ۱۴۰۱خ؛ یکی از بازداشت‌شدگان خیزش ۱۴۰۱خ ایران که پس از ۷۵ روز بازداشت، توسط جمهوری‌اسلامی اعدام شد. اعدام او موجب برانگیخته‌شدن خشم عمومی در ایران و جهان گشت و سازمان عفو بین‌الملل، اعدام او را «وحشتناک و ناعادلانه» توصیف کرد. این نخستین حکم اعدام معترضان خیزش ۱۴۰۱خ ایران بود که اجرا شد.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  شانزدهم/16 آبان‌ماه در تاریخ - زادروز عبدالعلی دست‌غیب و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *