هفدهم/۱۷ خردادماه در تاریخ – درگذشت شهلا صافی‌ضمیر و…

هفدهم/۱۷ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از حملات در تهران به‌ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سیدروح‌الله خمینی در سال ۱۳۹۶خ، تا درگذشت شهلا صافی‌ضمیر (مرجان)؛ خواننده و بازیگر و زندانی سیاسی پس از انقلاب ۱۳۵۷خ که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفدهم/۱۷ خردادماه در تاریخ

هفدهم/۱۷ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۲۸۷خ؛ حفظ نظم تهران، به‌ژنرال روس (استاروسلسکی) سپرده شد.
– تشکیل کمیتۀ انقلاب سرخ در گیلان از سوی میرزا کوچک‌خان در سال ۱۲۹۹خ
– شکست کامل ناآرام‌کنندگان استان خوزستان در سال ۱۳۵۸خ
– حملات در تهران به‌ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سیدروح‌الله خمینی در سال ۱۳۹۶خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمدجعفر پوینده در سال ۱۳۳۳خ؛ مترجم، نویسنده و جامعه‌شناسی که در جریان ترورهای موسوم به‌قتل‌های زنجیره‌ای به‌دست عواملی از وزارت اطلاعات ایران کشته‌شد. او از فعال‌ترین اعضای کانون نویسندگان ایران و تا پیش از مرگ در دفتر پژوهش‌های فرهنگی مشغول به‌کار بود. وی از طرفداران جریان چپ در ایران بود، اما به‌ایده‌های سنتی مارکسیسم باور نداشت و هرگز به‌سازمان یا حزبی سیاسی نپیوست، هر چند یک مدافع پُرکار دموکراسی، حقوق بشر و آزادی نامحدود اندیشه و بیان بود و اعلامیۀ جهانی حقوق بشر را به‌زبان پارسی برگرداند.
– زادروز محسن کدیور در سال ۱۳۳۸خ؛ نویسنده، اندیشمند دینی و استاد پژوهشی دانشگاه دوک در آمریکا که صاحب‌نظر در الهیات، فقه و اندیشۀ سیاسی شیعه است و از شاگردان حسینعلی منتظری بوده و منتقد اسلام سنتی و نظام جمهوری‌اسلامی ایران می‌باشد. دائرهالمعارف اندیشۀ سیاسی اسلامی دانشگاه پرینستون از او به‌عنوان یکی از متفکران مسلمان و متجدد ایرانی معاصر یاد کرده‌است. آثار وی در ایران ممنوع‌الانتشار می‌باشد.
– زادروز محمدرضا ترکی در سال ۱۳۴۱خ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، محقق ادبی، دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، و عضو وابستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی
– زادروز شهریار شمس در سال ۱۳۷۸خ؛ فعال مدنی، دانشجویی و زندانی سیاسی اهل ایران که از سال ۱۳۹۶خ در اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶خ ایران دست‌ِکم ۳ بار بازداشت و به‌زندان اوین منتقل شده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هشتم/28 خردادماه در تاریخ - زادروز محمد مفتح و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت شهلا صافی‌ضمیر (مرجان) در سال ۱۳۹۹خ؛ خواننده و بازیگر و زندانی سیاسی پس از انقلاب ۱۳۵۷خ

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *