هفدهم/۱۷ مهرماه در تاریخ – زادروز گلی ترقی و…

هفدهم/۱۷ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز رحیم رضازاده ملک؛ استاد و پژوهش‌گر در تقویم و تاریخ و فرهنگ معاصر ایران، تا درگذشت محمدرضا شجریان؛ موسیقی‌دان و خوانندۀ موسیقی سنتی ایرانی، دارندۀ جایزۀ خداوندگار موسیقی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفدهم/۱۷ مهرماه در تاریخ

هفدهم/۱۷ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمود میرزا قاجار در سال ۱۲۸۴خ؛ شاهزادۀ ایرانی قاجار و فرزند محمدعلی‌شاه که از زمان مرگ برادرزاده‌اش حمید میرزا در اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۷خ تا زمان مرگ خود در تیرماه ۱۳۶۷خ، ریاست دودمان قاجار را بر عهده داشت.
– زادروز سیدمحمدتقی مدرسی روحانی در سال ۱۳۱۱خ؛ نویسنده، رمان‌نویس و روان‌پزشک
– زادروز محمد متوسلانی در سال ۱۳۱۴خ؛ هنرپیشه، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان ایرانی که به‌همراه منصور سپهرنیا و گرشا رئوفی، گروه کمدی معروف سینمای ایران در دهۀ ۴۰خ را به‌وجود آورد.
– زادروز گلی ترقی (زهره مقدم ترقی) در سال ۱۳۱۸خ؛ نویسندۀ داستانی و رمان
– زادروز رحیم رضازاده ملک در سال ۱۳۱۹خ؛ استاد و پژوهش‌گر در تقویم و تاریخ و فرهنگ معاصر
– زادروز حسن ملکی (منصور ملکی) در سال ۱۳۲۱خ؛ روزنامه‌نگار، شاعر، منتقد و مدرس ادبیات ایرانی که مدتی نیز مدیریت روابط عمومی موزۀ هنرهای معاصر تهران را بر عهده داشت.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت بدری تیمورتاش در سال ۱۳۷۴خ؛ نخستین دندان‌پزشک زن ایرانی و «مادر دندان‌پزشکی ایران» که فرزند کریمدادخان نردینی و همچنین خواهر عبدالحسین تیمورتاش، اولین وزیر دربار رضاشاه بود. وی در اواخر سال‌های ۱۹۲۰م به‌بلژیک فرستاده‌شد و در دانشکدۀ دندان‌پزشکی بلژیک ثبت‌نام کرد. پس از بازگشت به‌ایران در سال ۱۹۶۵م (۱۳۴۴خ) به‌همراه امیراسماعیل سندزی دانشکدۀ دندان‌پزشکی مشهد را تأسیس کرد.
– درگذشت محمدجواد بهروزی در سال ۱۳۸۲خ؛ نویسنده، شاعر، نوازنده
– درگذشت محمدرضا شجریان (استاد آواز ایران، خسروِ آواز ایران) در سال ۱۳۹۹خ؛ موسیقی‌دان و خوانندۀ موسیقی سنتی ایرانی، دارندۀ جایزۀ خداوندگار موسیقی و نامزد جایزۀ گرمی
– درگذشت سیدابوالحسن بنی‌صدر در سال ۱۴۰۰خ؛ سیاست‌مدار و اقتصاددان و نخستین رئیس‌جمهور ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌سوم/23 آبان‌ماه در تاریخ - دیدار محمدرضاشاه پهلوی از آمریکا و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *