پانزدهم/۱۵ خردادماه در تاریخ – درگذشت یعقوب لیث صفاری و…

پانزدهم/۱۵ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از قیام ۱۵ خرداد و دستگیرشدن سیدروح‌الله خمینی توسط حکومت پهلوی در سال ۱۳۴۲خ، تا درگذشت یعقوب لیث صفاری در سال ۲۵۸خ؛ بنیان‌گذار سلسلۀ صفاریان در سیستان و حکمران بخش‌های وسیعی از ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پانزدهم/۱۵ خردادماه در تاریخ

پانزدهم/۱۵ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– قیام ۱۵ خرداد و دستگیرشدن سیدروح‌الله خمینی توسط حکومت پهلوی در سال ۱۳۴۲خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهین بزرگی (فاطمه ابوالقاسم تبریزی) در سال ۱۳۰۷خ؛ دوبلور، بازیگر و گویندۀ رادیو اهل ایران بود.
– زادروز رضا داوری اردکانی در سال ۱۳۱۲خ؛ فیلسوف و متفکر ایرانی و استاد بازنشستۀ گروه فلسفۀ دانشگاه تهران که از ابتدای تأسیس فرهنگستان علوم در سال ۱۳۶۸خ عضو دائم این آن بوده‌‌است و از سال ۱۳۷۷خ نیز ریاست آن را بر عهده داشته‌است. او بیش از ۷۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف فکری منتشر کرده و از چهره‌های شاخص در حوزۀ نظریه‌پردازی فرهنگی و اندیشۀ فلسفی ایران به‌شمار می‌آید. او همچنین عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای عالی علمی مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی و همچنین از منتخبان جشنوارۀ چهره‌های ماندگار جمهوری‌اسلامی ایران است.
– زادروز محمود بهشتی لنگرودی در سال ۱۳۳۹خ؛ فعال صنفی و اجتماعی، زندانی سیاسی سابق و مدنی، از اعضای هیئت‌مدیره و دبیرکل سابق کانون صنفی معلمان ایران که در احکامی جداگانه توسط ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه، مجموعاً به ۱۴ سال زندان محکوم شد. او در مردادماه ۱۳۹۹خ با اتمام محکومیتش از زندان آزاد شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت یعقوب لیث صفاری در سال ۲۵۸خ؛ بنیان‌گذار و نخستین پادشاه سلسلۀ صفاریان در سیستان که توانست به بخش‌های وسیعی از ایران حکومت کند.
– درگذشت سیما کوبان در سال ۱۳۹۱خ؛ نقاش، مجسمه‌ساز، استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، ناشر، منتقد و محقق

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌نهم/29 ژانویه در تاریخ - درگذشت فریتس کرایسلر و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *