پانزدهم/۱۵ شهریورماه در تاریخ – ابوالقاسم‌خان بختیار و…

پانزدهم/۱۵ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مهدی بلالی‌مود؛ پدر علم سم‌شناسی ایران، عضو آکادمی علوم جهان، پزشک نمونه و پژوهش‌گر برگزیدۀ کشوری، تا درگذشت بهروز احمدی؛ معمار ایرانی و طراح پروژه‌های ساختمان آرمیتا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پانزدهم/۱۵ شهریورماه در تاریخ

پانزدهم/۱۵ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– اعتراض دکتر محمد مصدق به‌تبعید خود به‌احمدآباد ساوجبلاغ در سال ۱۳۳۵خ
– در سال ۱۳۵۰خ؛ در انتخابات هیئت‌رئیسۀ مجلس سنا، جعفر شریف‌امامی به‌ریاست و دکتر سجادی و مسعودی به‌نیابت ریاست تعیین شدند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیروس آتابای در سال ۱۳۰۸خ؛ شاعر ایرانی‌آلمانی، که پدرش هادی آتابای پزشک و مادرش فاطمه پهلوی ملقب به‌همدم‌السلطنه پهلوی، بزرگ‌ترین فرزند رضاشاه بود.
– زادروز مهدی بلالی‌مود در سال ۱۳۲۱خ؛ پدر علم سم‌شناسی ایران، عضو آکادمی علوم جهان، استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، پزشک نمونه و پژوهش‌گر برگزیدۀ کشوری
– زادروز علی دیواندری در سال ۱۳۳۶خ؛ نقاش، کارتونیست، مجسمه‌ساز، طراح گرافیک، تصویرساز و روزنامه‌نگار با سابقه
– زادروز ریحانه جباری در سال ۱۳۶۶خ؛ دختر جوانی که در تیرماه ۱۳۸۶خ و در سن ۱۹ سالگی به‌جرم قتل مرتضی عبدالعلی سربندی ۴۷ ساله، بازداشت و محاکمه شد. حکم اعدام وی به‌جرم قتل عمد در نهایت در تاریخ ۳ آبان‌ماه ۱۳۹۳خ اجرا شد. او اتهام قتل غیرعمد را پذیرفته و دلیل آن را دفاع از خود در برابر تجاوز جنسی اعلام کرده‌بود.
– زادروز تهمینه میلانی در سال ۱۳۳۹خ؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کنندۀ فیلم، منتقد و معمار که در زمینه‌های منشی‌گری صحنه و طراحی صحنه و لباس نیز فعالیت کرده‌است.
– زادروز مهرداد درویش‌پور در سال ۱۳۳۹خ؛ جامعه‌شناس اهل ایران مقیم سوئد و آموزگار ارشد و پژوهش‌گر مددکاری اجتماعی در آکادمی بهداشت، مراقبت و رفاه در دانشگاه ملاردالن
– زادروز عبدالجبار کاکایی در سال ۱۳۴۳خ؛ شاعر و ترانه‌سرا

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی‌رضاخان عضدالملک در سال ۱۲۸۹خ؛ اولین نایب‌السلطنه احمدشاه قاجار
– درگذشت ابوالقاسم‌خان بختیار در سال ۱۳۳۵خ؛ فعال سیاسی و از خوانین ایل بختیاری در دوران پهلوی اول و دوم
– درگذشت حیدرقلی‌خان غیایی شاملو در سال ۱۳۶۴خ؛ معمار ایرانی و استاد دانشکدۀ هنرهای زیبا دانشگاه تهران و یکی از پیشگامان معماری نوین ایران
– درگذشت محمدرضا ایرانی مُلکِ کیان در سال ۱۳۷۳خ؛ طراح و نقاش معاصر
– درگذشت منوچهر جراح‌زاده در سال ۱۳۸۲خ؛ روزنامه‌نگار، قصه‌نویس، شاعر و طنزپرداز معاصر
– درگذشت ولی‌الله فیض مهدوی در سال ۱۳۸۵خ؛ از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و یکی از زندانیان سیاسی در نظام جمهوری‌اسلامی که به‌جرم اقدام به‌بمب‌گذاری دستگیر و به‌اعدام محکوم شده‌بود.
– درگذشت بهروز احمدی در سال ۱۳۹۱خ؛ معمار ایرانی و طراح پروژه‌های ساختمان آرمیتا در خیابان بخارست تهران، موزۀ قرآن و نمای ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی ایران
– درگذشت مانوک خدابخشیان در سال ۱۳۹۸خ؛ فوتبال‌شناس، مفسر ورزشی و تحلیل‌گر سیاسی ارمنی‌تبار ایرانی‌آمریکایی و از مطرح‌ترین چهره‌های رسانه‌ای ورزش پیش از انقلاب ۱۳۵۷خ بود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 فوریه در تاریخ - درگذشت تزوکا اوسامو و...

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *