پانزدهم/۱۵ فروردین‌ماه در تاریخ – درگذشت پروین اعتصامی و…

پانزدهم/۱۵ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز احمد متوسلیان؛ نظامی و پاسدار ایرانی و از فرماندهان جنگ ایران و عراق، تا درگذشت رخشندۀ اعتصامی (پروین اعتصامی)؛ پرآوازه‌ترین شاعر زن ایرانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پانزدهم/۱۵ فروردین‌ماه در تاریخ

پانزدهم/۱۵ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در ایران

 


 

  • وقایع

– انجام عملیات اچ-۳ در سال ۱۳۶۰خ که در آن پایگاه هوایی الولید در غربی‌ترین نقطۀ عراق در مرز مشترک عراق و اردن توسط فانتوم‌های ایرانی بمب‌باران و منهدم شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا علی‌اکبرخان نفیسی (ناظم‌الاطباء کرمانی) در سال ۱۲۲۶خ؛ پزشک، ادیب و دانشمند ایرانی و از برجسته‌ترین پزشکان ایرانی در سال‌های پایانی دورۀ قاجار به‌شمار می‌رود. او پزشک ویژۀ دربار مظفرالدین‌شاه قاجار و دخیل در امضای فرمان مشروطیت بوده‌است. وی در پایه‌گذاری چند بیمارستان به‌شیوۀ اروپایی در تهران و مشهد نقشی مؤثر داشته‌است و از پایه‌گذاران نخستین مجلس حفظ‌الصحه در تاریخ ایران به‌شمار می‌آید. وی پدر دیگر نویسندۀ ایرانی سعید نفیسی است.
– زادروز طغرل افشار در سال ۱۳۱۲خ؛ از نخستین پیشگامان نقد سینمایی در ایران و بانی برگزاری اولین جشنوارۀ فیلم در ایران و از معدود منتقدان آن دوره بود که درک و تصور درستی از مقولۀ سینما داشت. نقدهای او در آن‌زمان چیزی فراتر از نوشتن دربارۀ داستان فیلم‌ها و دادن اطلاعات دربارۀ هنرپیشه‌هاست.
– زادروز هاشم صباغیان در سال ۱۳۱۶خ؛ عضو ارشد نهضت آزادی ایران که در دولت موقت، وزیر کشور بود و از آغاز بنیان‌گذاری نهضت آزادی، به‌عضویت آن درآمد و علاوه بر عضویت در شورای مرکزی آن، رئیس هیئت اجرایی و عضو دفتر سیاسی آن نیز بوده‌است. وی همچنین در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۵۷خ مسئولیت کمیتۀ استقبال از آیت‌الله خمینی در تهران را عهده‌دار بود.
– زادروز رضا شفیعیان در سال ۱۳۲۰خ؛ موسیقی‌دان، نوازندۀ سنتور و آهنگ‌ساز
– زادروز احمد متوسلیان در سال ۱۳۳۲خ؛ نظامی و پاسدار ایرانی و از فرماندهان جنگ ایران و عراق

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  شانزدهم/16 تیرماه در تاریخ - درگذشت فخری گلستان و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمدصالح اصفهانی در سال ۱۰۹۳خ؛ از خوش‌نویسان و کتیبه‌نویسان دورۀ صفوی در اواخر سدۀ یازدهم و اوایل سدۀ دوازدهم ه.ق
– درگذشت رخشندۀ اعتصامی (پروین اعتصامی) در سال ۱۳۲۰خ؛ پرآوازه‌ترین شاعر زن ایران

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *