چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز علی دایی و…

چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز علی دایی؛ بازیکن فوتبال بازنشستۀ تیم‌ملی ایران و باشگاه پرسپولیس، تا درگذشت تقی اَرانی؛ سیاست‌مدار مارکسیست، مؤسس فکری‌معنویِ حزب تودۀ ایران و از اعضای برجستۀ گروه ۵۳ نفر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز هوا و فضا (فناوری فضایی) در ایران

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهدی سحابی در سال ۱۳۲۲خ؛ مترجم، نویسنده، روزنامه‌نگار، نقاش، مجسمه‌ساز و عکاس
– زادروز عباس رضایی وثوق (منوچهر وثوق) در سال ۱۳۲۲خ؛ بازیگر اهل ایران که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ یکی پُرکارترین بازیگران ایران بود و با فیلم جاهل‌ها و ژیگول‌ها در سال ۱۳۴۳خ، ساختهٔ حسین مدنی به‌سینما آمد و برای نقش‌آفرینی در فیلم چرخ بازیگر در سال ۱۳۴۷خ به شهرت رسید.
– زادروز علی دایی در سال ۱۳۴۸خ؛ بازیکن فوتبال بازنشستۀ تیم‌ملی ایران و باشگاه پرسپولیس که علاوه بر بازی در لیگ برتر ایران، سابقۀ حضور در لیگ‌های ستارگان قطر، امارات و بوندسلیگا آلمان را هم در کارنامه دارد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جواد سعدالدوله در سال ۱۳۰۸خ؛ سیاست‌مدار ایرانی که مدتی نخست‌وزیر ایران بود.
– درگذشت تقی اَرانی در سال ۱۳۱۸خ؛ سیاست‌مدار مارکسیست، تئوریسین، نویسنده و شیمی‌دان و مؤسس فکری‌معنویِ حزب تودۀ ایران و از اعضای برجستۀ گروه ۵۳ نفر بود که از مرام اشتراکی و کمونیستی پیروی می‌کردند. اعضای گروه ۵۳ نفر تا پیش از دستگیری با هم ارتباطی نداشتند و این نام پس از دستگیری به‌آن‌ها اطلاق شد. با پرونده‌هایی که برای آن‌ها ساخته‌شد به‌زندان‌های درازمدت محکوم و راهی زندان قصر شدند و برخی نیز توسط مأموران به‌قتل رسیدند.
– درگذشت میرزا حسن‌خان وثوق‌الدوله در سال ۱۳۲۹خ؛ نخست‌وزیر ایران و از دولت‌مردان تأثیرگذار اواخر دورۀ قاجار که برادر احمد قوام (قوام‌السلطنه) است. شهرت او در تاریخ ایران به سبب قرارداد ۱۹۱۹ است که همۀ امور کشوری و لشکری ایران را به مستشاران بریتانیایی می‌سپرد. این قرارداد او را در اذهان عمومی ایرانیان برای همیشه منفور و متهم به خیانت کرد. وثوق‌الدوله همچنین عضو هیئت مجلس عالی (۱۲۸۸خ) بود که حکم اعدام شیخ فضل‌الله نوری را صادر کرد.
– درگذشت عباس زریاب خویی در سال ۱۳۷۳خ؛ مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم
– درگذشت یحیی عدل در سال ۱۳۸۱خ؛ جراح ایرانی که وی را «پدر جراحی نوین و علم بی‌هوشی ایران» می‌نامند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌دوم/22 اکتبر در تاریخ - درگذشت لویی پیر آلتوسر و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *