چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز علی دایی و…

چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز علی دایی؛ بازیکن فوتبال بازنشستۀ تیم‌ملی ایران و باشگاه پرسپولیس، تا درگذشت تقی اَرانی؛ سیاست‌مدار مارکسیست، مؤسس فکری‌معنویِ حزب تودۀ ایران و از اعضای برجستۀ گروه ۵۳ نفر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز هوا و فضا (فناوری فضایی) در ایران

 


 

  • وقایع

 

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهدی سحابی در سال ۱۳۲۲خ؛ مترجم، نویسنده، روزنامه‌نگار، نقاش، مجسمه‌ساز و عکاس
– زادروز عباس رضایی وثوق (منوچهر وثوق) در سال ۱۳۲۲خ؛ بازیگر اهل ایران که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ یکی پُرکارترین بازیگران ایران بود و با فیلم جاهل‌ها و ژیگول‌ها در سال ۱۳۴۳خ، ساختهٔ حسین مدنی به‌سینما آمد و برای نقش‌آفرینی در فیلم چرخ بازیگر در سال ۱۳۴۷خ به شهرت رسید.
– زادروز علی دایی در سال ۱۳۴۸خ؛ بازیکن فوتبال بازنشستۀ تیم‌ملی ایران و باشگاه پرسپولیس که علاوه بر بازی در لیگ برتر ایران، سابقۀ حضور در لیگ‌های ستارگان قطر، امارات و بوندسلیگا آلمان را هم در کارنامه دارد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت تقی اَرانی در سال ۱۳۱۸خ؛ سیاست‌مدار مارکسیست، تئوریسین، نویسنده و شیمی‌دان و مؤسس فکری‌معنویِ حزب تودۀ ایران و از اعضای برجستۀ گروه ۵۳ نفر بود که از مرام اشتراکی و کمونیستی پیروی می‌کردند. اعضای گروه ۵۳ نفر تا پیش از دستگیری با هم ارتباطی نداشتند و این نام پس از دستگیری به‌آن‌ها اطلاق شد. با پرونده‌هایی که برای آن‌ها ساخته‌شد به‌زندان‌های درازمدت محکوم و راهی زندان قصر شدند و برخی نیز توسط مأموران به‌قتل رسیدند.
– درگذشت میرزا حسن‌خان وثوق‌الدوله در سال ۱۳۲۹خ؛ نخست‌وزیر ایران و از دولت‌مردان تأثیرگذار اواخر دورۀ قاجار که برادر احمد قوام (قوام‌السلطنه) است. شهرت او در تاریخ ایران به سبب قرارداد ۱۹۱۹ است که همۀ امور کشوری و لشکری ایران را به مستشاران بریتانیایی می‌سپرد. این قرارداد او را در اذهان عمومی ایرانیان برای همیشه منفور و متهم به خیانت کرد. وثوق‌الدوله همچنین عضو هیئت مجلس عالی (۱۲۸۸خ) بود که حکم اعدام شیخ فضل‌الله نوری را صادر کرد.
– درگذشت عباس زریاب خویی در سال ۱۳۷۳خ؛ مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دوازدهم/12 می در تاریخ - درگذشت نلی زاکس و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.