چهاردهم/۱۴ تیرماه در تاریخ – زادروز محمد قریب و…

چهاردهم/۱۴ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمد قریب؛ پزشک و از نخستین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان‌گذار دانش نوین پزشکی کودکان در ایران، تا درگذشت عباس کیارستمی؛ کارگردان و یکی از فیلم‌سازان تأثیرگذار در سینمای جهان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ تیرماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز قلم در ایران

 


 

  • وقایع

– دستور ایالات متحدۀ آمریکا بر مسدودکردن دارایی‌های ایران در سال ۱۳۵۹خ
– ربودن احمد متوسلیان و هیئت دیپلماتیک ایران توسط نیروهای اسرائیلی در لبنان در سال ۱۳۶۱خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمد قریب در سال ۱۲۸۸خ؛ پزشک و از نخستین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان‌گذار دانش نوین پزشکی کودکان در ایران و همچنین از بنیان‌گذاران نخستین بیمارستان تخصصی کودکان در ایران و مرکز طبی کودکان تهران بود.
– زادروز صادق چوبک در سال ۱۲۹۵خ؛ نویسنده، یکی از پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی
– زادروز کیوان ساکت در سال ۱۳۴۰خ؛ آهنگ‌ساز، نوازندۀ تار و سه‌تار، نویسنده و مدرس دانشگاه
– زادروز حسین رجبیان در سال ۱۳۶۳خ؛ فیلم‌ساز، نویسنده و عکاسی که به‌عنوان زندانی سیاسی چندین‌سال را در زندان اوین سپری کرده‌است. وی در سال ۲۰۲۱م به‌عنوان عضو افتخاری کانون کارگردانان فرانسه معرفی شده‌است.
– زادروز سیدحسین رونقی ملکی (حسین رونقی) در سال ۱۳۶۴خ؛ فعال حقوق بشر، کنش‌گر مدنی، وبلاگ‌نویس، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی که حضوری فعال در شبکه‌های اجتماعی داشت و سابقۀ بازداشت و زندان در زندان‌های نظام جمهوری‌اسلامی ایران را دارد. او در حوزۀ برنامه‌نویسی، ساختن وبلاگ و فراهم‌آوردن زمینه‌هایی برای عبور از سد فیلترینگ، تلاش‌هایی را برای مبارزه با سانسور انجام داده و پیش‌تر به‌همین دلیل ۵ سال زندانی شده‌است. حسین رونقی در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱خ ایران در تاریخ ۲ مهرماه بازداشت شد و پس از آن‌که در زندان اوین مورد شکنجه قرار گرفت، دست به‌اعتصاب غذای تَر زد که باعث وخامت حال او شد و در ۲۲ آبان‌ماه نیز به‌بیمارستان دی در تهران منتقل شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یازدهم/11 دی‌ماه در تاریخ - زادروز ایرج خواجه‌امیری و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عباس کیارستمی در سال ۱۳۹۵خ؛ کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تدوین‌گر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست، کارگردان هنری، نویسنده و نقاش، یکی از فیلم‌سازان تأثیرگذار در سینمای جهان

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *